Shell, 2040 yılına kadar küresel LNG talebinde %50’nin üzerinde artış öngörüyor

®
Çok Okunanlar

Sürdürülebilir inovasyon Formula 1’den motorunuza nasıl taşınıyor?

PETRONAS Madeni Yağlar mühendislerinin analizi... Yeni bir Formula 1 (F1) sezonu daha başladı ve 20 pilot bir kez daha dünya...

Aytemiz’den Halkbank Paraf Kart ile 200 TL kazan

Aytemiz’den ParafPara kazandıran kampanya başladı. Kampanya kapsamında 16 Mayıs - 30 Haziran 2024 tarihleri arasında Paraf üyesi Aytemiz istasyonlarında...

Formula 1’in 7. yarışı İtalya’da yapılacak

2024 Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 7. yarış yarışı pazar günü İtalya'da yapılacak. İtalya Grand Prix'si, Imola'daki 4.909 metrelik Imola Pisti'nde...

Mercedes-Benz Motor-Velocipede, geleceğe ilerliyor

Mercedes-Benz Classic, ilk defa 1894’te üretilen Benz Motor-Velocipede’i 2024'te tekrar yollara çıkarıyor. İlk seri üretim araç olan Motor-Velocipede, 1,5 beygir...

Shell’in LNG Görünümü 2024’e göre, sıvılaştırılmış doğal gaza (LNG) yönelik küresel talebin, Çin’in Güney ve Güneydoğu Asya ülkelerindeki gaz değişimi ve ekonomik büyümesiyle beslenen 2040 yılına kadar %50’nin üzerinde artması bekleniyor.

Petrol ana Kabuğu, son endüstri tahmininde, “Bazı bölgelerde doğal gaz talebi şimdiden zirveye ulaştı, ancak küresel olarak artmaya devam ediyor ve LNG talebinin 2040 yılında yılda yaklaşık 625-685 milyon tona ulaşması bekleniyor” dedi.

Şirket, lng’deki küresel ticaretin 2022’deki 397 milyon tondan 2023’te 404 milyon tona ulaştığını ve sıkı tedariklerin fiyatları ve oynaklığı yüksek tutarken daha fazla büyümeyi sınırladığını söyledi.

Shell Enerji Genel müdür Yardımcısı Steve Hill, “Endüstrisi kömürden gaza geçerek karbon emisyonlarını azaltmaya çalıştığı için Çin’in bu on yılda LNG talep artışına hakim olması muhtemel” dedi.

Shell, Güney Asya ve Güneydoğu Asya’daki yerli gaz üretiminin azalmasının, sanayi sektörüne yönelik LNG talebinde bir artışa yol açacağını ve ithalat altyapısına büyük yatırımlar gerektireceğini öngörüyor.

Avrupa’nın enerji güvenliği konusunda şirket, lng’nin 2023’te Avrupa’nın enerji açığını doldurduğunu ve Rusya’nın boru hattı ihracatındaki düşüşü yeni yeniden gazlaştırma ile dengelediğini söyledi.

Ilıman kış sıcaklıkları, yüksek gaz depolama seviyeleri, daha güçlü nükleer enerji üretimi ve Çin’deki mütevazı bir ekonomik toparlanma, 2023’te küresel gaz piyasasını dengeledi.

Shell’e göre, Avrupa’ya Rus boru hattı gaz arzının olmaması ve geçen yıl LNG üretimindeki yavaş büyüme nedeniyle 2023’te iyi tedarik edilmesine rağmen küresel gaz piyasası yapısal olarak hala sıkı.

Handan Kazancı

Son Haberler

Petrol arz endişelerinin etkisiyle yükseldi

Cuma günü, dünyanın en büyük petrol tüketicileri arasındaki talep umutları ve Kanada'daki orman yangınları nedeniyle arz endişelerinin etkisiyle yükseldi. Uluslararası...

Diğer Haberler