2025’e kadar tamamen elektrikli olacak

 Land Rover’ın lüks Jaguar markası 2025 yılına kadar tamamen elektrikli olacak… 2030 yılına kadar tüm serisinin e-modellerini piyasaya sürecek. 

Hindistan’ın Tata Motors’a ait olan JLR, Land Rover markasının önümüzdeki beş yıl içinde altı saf elektrikli modeli piyasaya süreceğini ve ilkinin 2024’te piyasaya çıkacağını söyledi.

1960’larda ve 1970’lerde ikonik, yüksek performanslı E-Type modeliyle tanınan Jaguar, diğer birçok otomobil üreticisi ile aynı zorlukla karşı karşıya – lüks içten yanmalı motor modelinin hissini ve gücünü korurken elektrikli araçlara geçiş yapıyor.

JLR, menzilini elektriklendirirken İngiliz tesislerinin üçünü de açık tutacağını söyledi. İcra Kurulu Başkanı Thierry Bollore, “Her iki marka için bir sonraki bölümü yeniden hayal etme zamanı” dedi.

Tata Motors’daki hisseler duyurunun ardından% 3’e kadar yükseldi.

Otomobil üreticisi, uzun vadeli bir yatırım planının bir parçası olarak önümüzdeki yıl İngiltere yollarında hidrojen yakıt hücrelerini kullanan prototiplere sahip olacak.

Alman Volkswagen’in sahibi olduğu lüks otomobil markası Bentley Motors, Kasım ayında model yelpazesinin 2030 yılına kadar tamamen elektrikli olacağını ve geçen ay General Motors Co, 2035 yılına kadar sıfır emisyon serisine sahip olmayı hedeflediğini söyledi.