Test Sürüşü: YENİ FIAT EGEA LOUNGE CROSS

Yazar | Fotoğraf: Murat ÇARPIŞANTÜRK

Türkiye’de hâli hazırda geliştirilen yepyeni ön tasarımı, genişliği, bagaj hacmi, konforu ve sınıfından ayrılan teknolojisi ile daha iyi bir otomobile sahip olmak isteyen müşterilere, ekonomik fiyatlarla, gerçekten ihtiyaç duydukları donanımlarla hitap eden yepyeni 1.0 motoru ile test sürüşümüze konuk olan yeni Egea’yı detaylandıracağız.

Dış Tasarım: Yeni Egea Lounge donanım ile karşımızda, eski nesline kıyasla her açıdan hissedilebilen modern, cesur ve ilerici tasarımıyla dikkat çekiyor. Tamamen yenilenen Egea Ailesi’nde ilk olarak yeniden yorumlanan ön ızgara bizi karşılıyor. Test aracımız 1.0 motor’a özel olarak yapılan ön ızgara arkasında açılır kapanır hava kanalları mevcut, bu açılıp kapanan kanallar aracın motorunun ideal sıcaklığını koruması amacı ile dizayn edilmiş. Izgarada yer alan diğer önemli yeniliği ise yeni logo oluşturuyor. Fiat yazısından tasarlanan bu logo yenilikçi yaklaşıma işaret ediyor. Yeni Egea model ailesi aynı zamanda, kısa süre önce pazara sunulan Yeni Fiat 500’den sonra bu logoyu taşıyan ilk Fiat modeli olmasıyla da dikkat çekiyor.

Fiat Egea model ailesinin farları yeniden tasarlanırken, tüm gövde seçeneklerinde, hem ön hem de arkada kullanılan LED teknolojisi otomobile daha modern bir görünüm kazandırmakla kalmıyor, aktif ve pasif güvenliği de artırıyor. Önde Full LED far teknolojisi gelişmiş görünürlük ile sürüş güvenliğine katkı sağlarken, aynı zamanda otomobilin enerji tüketimini, dolayısıyla CO2 emisyonlarını azaltıyor. Krom detaylarla zenginleşen ön tamponun alt bölümü de yeni bir görünüm sergiliyor. Aracın yenilenen tasarımı daha modern bir görünümlü ve elmas kesimli yeni 17 inç alaşım jantlarla destekleniyor. Ayrıca bombeli kaputu ve yan çizgileri ile atletik ve geniş görünüm elde edilmiş, krom destekli kapı kolları yan profilde görselliği tamamlıyor. Tavanın ortasında bulunan ve tavanı önden arkaya doğru kıvrımları bu sınıf araçta ilk olarak karşımıza çıkıyor. Arka tasarımında ise imza nitelikli, etkileyici bir şekle sahip arka farlar hâkim.

İç Tasarım: Baştan aşağı yenilenen Egea Ailesi, kaliteli malzemelerle üretilen iç mekanı, tasarımı ve üst düzey kalite algısıyla tamamen yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Güçlü duygular hissettiren ön yüzü bizi karşılıyor, dinamik, akıcı ve şık çizgileriyle rakiplerinden ayrılıyor, dışında olduğu kadar iç görünümünde de sportif bir tasarım sunan model de daha önce kullanılan göstergenin yerini tamamen yenilenen 7 inçlik dijital gösterge paneli alıyor.

Performans: Yenilenen Egea’da yepyeni 100 HP gücünde 1.0 litrelik Firefly T3 motorla dikkat çekiyor. FireFly Turbo motor ailesinin bir parçası olan 1.0 Firefly T3, düşük tüketim ve emisyon değerlerini, daha çok güç ve tork ile birleştirerek üstün performans sunuyor. Yeni 1.0 litrelik motor, düşük devirde kullanıma sunduğu yüksek çekiş gücüyle son derece akıcı ve keyifli bir sürüş ve düşük ses seviyesiyle üstün sürüş konforu da sağlıyor. Motorun CO2 emisyonu 121 gr/km (WLTP normuna göre) değerine kadar düşüyor ve aynı zamanda daha az yakıt tüketimi sağlıyor. Elektrik destekli direksiyon city modu ile kolay kullanıma sahip Egea’nın kalbi 5000 d/d’da 100 beygir güç, 1500 d/d’da 190 Nm tork değeri üretiyor. Bu değerler ile 0-100 Km/s hızlanmasını 11.8 saniyede tamamlarken maksimum 192 Km/s’lik bir hız değerine sahip. 6 bin devir çeviren sıkı bir makinaya sahip olan motor bu güçlü değerlere rağmen sakin sürüş modunda ise 100 Km’de ortalama 5.5 ile 5.7 ’lik tüketim değeri ile dikkat çekiyor.