Petrol 90.10 dolarlık kapanış fiyatından %0.44 arttı

®
Çok Okunanlar

Formula 1’in 7. yarışı İtalya’da yapılacak

2024 Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 7. yarış yarışı pazar günü İtalya'da yapılacak. İtalya Grand Prix'si, Imola'daki 4.909 metrelik Imola Pisti'nde...

T10X’te 800 bin TL’ye sıfır faiz için son gün 20 Mayıs

Togg’un sınırlı sayıda T10X için başlattığı 800 bin TL krediye %0 faiz ve 12 ay vade veya %1,99 faiz...

Honda elektrikli araçların amiral gemisi olacak 65 Milyar Dolar

HONDA, ELEKTRİKLİ ARAÇ ÇALIŞMALARINA 65 MİLYAR DOLAR YATIRIM YAPACAK.... Honda, karbon nötr hedefi kapsamında 2031 yılına kadar 10 trilyon yen...

Renault ve Dacia, mayıs ayında cezbeden kampanya

Renault ve Dacia, mayıs ayına özel olarak yayınladığı birbirinden özel kampanyaları ile dikkat çekmeye devam ediyor. Renault marka modellerde...

Uluslararası gösterge Brent ham petrolü, yerel saatle 10.45’te (0845 GMT) varil başına 90.50 dolardan işlem gördü ve bir önceki işlem seansında varil başına 90.10 dolarlık kapanış fiyatından %0.44 arttı.

Amerikan göstergesi West Texas Intermediate (WTI), varil başına 85,41 dolardan kapanan önceki seansa göre %0,17 artışla varil başına 85,56 dolardan işlem gördü.

Pazartesi günü erken saatlerde, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İsrail’in, 1 Nisan’da Suriye’nin Şam kentindeki İran Konsolosluğu’na yapılan ve yedi askeri danışman da dahil olmak üzere en az 13 kişiyi öldüren saldırıya yanıt olarak başlatılan hafta sonu İran saldırısına yanıt vereceğini söyledi.

Açıklamanın ardından, İran’ın siyasi işlerden sorumlu dışişleri bakan yardımcısı, İsrail’in ülkesine karşı herhangi bir yeni askeri eyleminin ‘saniyeler içinde’ yanıt göreceğini söyleyerek sert bir uyarıda bulundu.

Küresel petrol rezervlerinin büyük çoğunluğunun bulunduğu Orta Doğu’da devam eden çatışma, petrol fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturmaya devam ederek bölgede olası arz kesintilerine ilişkin korkuları tetiklemektedir.

Bu arada, Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) Salı günü yaptığı açıklamada, emlak piyasasında devam eden düşüşe ve zayıflayan iç talebe rağmen Çin ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde %5,3 oranında beklentilerin üzerinde büyüdüğünü söyledi.

Çin’den gelen güçlü ekonomik veriler, ülkedeki güçlü petrol talebine işaret ederek yukarı yönlü fiyat hareketlerini destekledi.

Bununla birlikte, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranının zamanlamasına ilişkin belirsizlik, yukarı yönlü fiyat eğilimlerini sınırlıyor.

Analistler, Fed’in mayıs ayında politika faizini sabit bırakacağından eminken, bankanın faiz indirimine başlama ihtimali haziranda yüzde 20’ye, temmuzda ise yüzde 40’a geriledi. Fed’in Eylül ayında ilk faiz indirimine gitme olasılığı %72 seviyesinde.

New York Fed Başkanı John Williams Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Faiz oranlarını daha normal seviyelere geri getirmek için bir noktada bir süreç başlatmamız gerekecek ve benim görüşüm bu sürecin muhtemelen bu yıl başlayacağı yönünde” dedi.

Williams, son enflasyon verilerini bir ‘dönüm noktası’ olarak görmediğini ancak rakamların kendi görüş ve tahminlerini etkileyeceğini kaydetti.

Faiz indirimi olasılığı petrol fiyatlarını baskıladı, çünkü genel olarak yüksek faiz oranları ABD dolarının değerini artırdı ve petrolü diğer para birimleri sahipleri için daha pahalı hale getirdi.

Duygu Alhan

Son Haberler

Petrol arz endişelerinin etkisiyle yükseldi

Cuma günü, dünyanın en büyük petrol tüketicileri arasındaki talep umutları ve Kanada'daki orman yangınları nedeniyle arz endişelerinin etkisiyle yükseldi. Uluslararası...

Diğer Haberler