Bağlantılı Arabalar Nesnelerin İnterneti – Ne Tür Bir Teknoloji?“Otomobil endüstrisi sürekli gelişiyor ve hepimizin onun yenilikleri için daha hızlı hareket etmesi gerekiyor.” ifadesinde sürpriz yok. En son teknolojilerin tümü, insanların iletişim kurma ve bir yerden diğerine seyahat etme şeklini değiştirdi. 

Teknolojinin dünyayı dönüştürmek için çok fazla potansiyeli var. Bağlantılı arabalar Nesnelerin İnterneti, otomobil alanında kesinlikle araçların daha akıllı çalışmasını sağlayacak popüler bir trend olarak kabul ediliyor. 

İnternete bağlı bir araç veya araca bağlı araç denir. Bunda, araçlar genellikle bir Kablosuz Yerel Alan Ağı üzerinden bağlanır. Hem içeride hem de dışarıda, bu bağlı araba interneti ve verileri harici cihazlarla paylaşabilir. Çoğu otomobil şirketi, bağlantılı araçlarda iki tür sistem kullanıyor; biri gömülü, diğeri ise Tethered sistem.

Bağlı bir araç, bazı değerli ve akıllı özelliklerle birlikte gelir. Bağlantılı araçlar IoT, sürüş ve sahiplik deneyimini geliştirirken aynı zamanda gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip bir güvenlik ağı sağlar. Bağlantılı bir araç aşağıdaki yenilikçi özelliklere sahiptir. Bunları tek tek inceleyelim:

Geofencing Özelliği Olan Araç İçin Sınır Belirleme

Bu özellik, bağlı arabanın içinde son derece kullanışlıdır. Böyle bir özellik, sahiplerin belirli bir yarıçap için önceden tanımlanmış parametreyi ayarlamasına olanak tanır. Aracın gideceği maksimum hızı ayarlayabilirler. Birisinin kuralı ihlal etme riski olması durumunda, derhal bilgilendirilecektir. Geo-eskrim, aracın nerede olduğunu ve çalışma hızını takip etmek isteyenler için mükemmel bir özelliktir.

Önerilen Rotaları Sağlamak İçin Navigasyon Özelliği

Arabalarda navigasyon özelliği yeni olmasa da kullanımı her zamankinden daha fazla gerekli. Connected Cars IoT’ye böyle bir ekleme, sürücülerin tüm seyahati haritalar üzerinde planlamasına olanak tanır. Önerilen rotaların çoğunu doğrudan arabanıza gönderebilirsiniz. Basit bir deyişle, aracın içine oturduğunuz zaman, rota otomatik olarak yüklenmiştir ve doğrudan oradan ayrılacaksınız. Ayrıca, rotada herhangi bir değişikliğe ihtiyacınız olursa, arabadan yeni rotayı izlemesini isteyebilirsiniz. Böyle bir özellik birçok kolaylık sağladığı gibi araçların, sürücülerin ve yolcuların güvenliğini de artırır.

Araçlar Sesli Komutlarla Kontrol Edilebilir

Teknolojimiz o kadar gelişmiş ki, araçlar gerçekten konuşabiliyor. Artık dili kolayca tanıyan ses tanıma gibi bir özellik var. Böyle bir özellik, bağlı araçların sizin için tüm görevleri yerine getirmesini sağlar. Örneğin, arabanızın klima sıcaklığını değiştirecekseniz, bu görevi yapmak için gözünüzü yoldan ayırmanıza gerek yoktur.

Otomobiller için IoT teknolojisi bunu sizin için yapıyor. Tüm kullanıcının komutu vermesi gerekiyor ve araç buna göre çalışmaya başlıyor. Ayrıca açılır tavanı açıp kapamak, müziği değiştirmek, ses seviyesini artırmak ve çok daha fazlası gibi diğer görevler ses tanıma özelliği ile yapılabilir.

Bağlantı Teknolojisi Araçların Haberleşmesini Sağlar

Bağlantı teknolojisi, bağlı araçların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlamak için vardır. Teknolojinin yardımıyla araçlar, trafik hareketi, yol koşulları, hız sınırları ve çok daha fazlası gibi gerekli tüm bilgileri paylaşabilir. Teknoloji, tüm geleceğin bağlı olduğu otonom araçların hayati bir parçası haline geldi. 

Bağlı Araç İçinde Uzaktan Park Edilebilirliği

Adından da anlaşılacağı gibi, bağlı araç içindeki özellik, sürücülerin aracı uzaktan park etmelerini sağlıyor. Akıllı telefon uygulamasını kullanarak, araçtan inebilir ve aracın istenen yere kendi kendine park etmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik, özellikle araç çok sıkışık bir alana park edilemediğinde, dar park alanlarında iyi çalışır.

Zor Durumların Üstesinden Gelmek İçin Kritik Güvenlik Özelliği

Güvenlik, bağlantılı arabaların benimsenmesini sağlayan bir şeydir. Bağlantılı araçların artık temel güvenlik özellikleriyle donatılmasına şaşıracaksınız. Gerçek zamanlı konum takibi ve acil arama özelliği gibi özellikler ile sürücüler her türlü zor durumun üstesinden gelebilir.