Test Sürüşü: MINI COOPER S ELECTRICTarzı tipik MINI. Sadece dışarıdan görülen detaylar, yeni MINI Cooper S’nin yalnızca elektrikle ve yerel olarak hiç emisyon yaratmadan çalıştığını gösterir. Elektrikli motor sayesinde, sadece 7,3 saniye içinde 0’dan 100 km/s’ye ulaşır, tipik Go­kart hissi ise Autodrom pisti dar virajlarda büyük bir sürüş keyfi sunuyor.

Akım pedalıyla MINI Cooper SE’yi güçlü bir şekilde hızlandırabilir ya da hassas bir şekilde frenleyebilirsiniz. Özel “Rejeneratif frenleme teknolojisi” ile her frenlemede hareket enerjisinin bir kısmını geri kazanıyorsunuz. Mobiliteyi değiştirmek ve kentsel alanları yaratıcı bir şekilde kullanmak MINI’nin ayırt edici özelliğidir. Tamamen elektrikli MINI Cooper SE, bu geleneği ileriye dönük bir şekilde sürdürüyor. Egzoz ve egzoz dumanı olmadan CO2 ayak izinizi azaltarak atmosfer için faydalı bir şeyler yapıyor. Kullanılan akım eğer yenilenebilir kaynaklardan geliyorsa, yolculuğun CO2 yükü sıfıra bile düşürülebilir.

Sessiz elektrikli motoru trafk gürültüsünü azaltır ve yolculuklarınızı daha ekonomik hale getirir. 232 kilometreye* kadar bir menzile yetecek enerjiyi, Türkiye’deki 600’den fazla şarj istasyonu noktasında veya evde şarj edebilirsiniz. İçten yanmalı motor yerine anlık tork. 135 kW/184 BG ve 270 Newtonmetre tork ile yeni MINI Cooper SE heyecan verici hamleler sunuyor. Elektrikli motor, devir sayısından bağımsız güç sağlıyor, şehir içi trafği için oldukça güçlü bir argüman. Düşük ağırlık merkezi ve özel Active Slip Regulation (ASR) çekiş sistemi, sportif yol tutuşu sağlamakta. MINI Sürüş Modları ile MINI Cooper SE’nin tepki davranışı her an değişim gösterebiliyor.

SPORT’tan MID’e ve GREEN’den çok tasarrufu GREEN+’a. Sonraki şarj istasyonunu gösteren hassas navigasyon, hızlı şarj ve 2 standart şarj kablosu sayesinde daha uzun yolculukların tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik MINI Cooper SE gerekirse herhangi bir ev prizinde de şarj edilebilir. Günde 100 kilometre yol alırsanız, bir DC hızlı şarj istasyonundan ihtiyacınız olan enerjiyi yaklaşık 23 dakika içinde, bir AC şarj istasyonundan veya Wallbox’unuzdan yaklaşık 2 saat 15 dakika içinde ve basit bir ev prizinden ise 6 saatte şarj edebilirsiniz.

Elektrikli motorlar içten yanmalı motorlardan daha az hareketli parça içerir. Böylece bakım işleminde tasarruf edersiniz. Elektrikli motorlar yağ değişimi gerektirmez, debriyaj gerektirmez ve geri kazanım sayesinde fren aşınması daha düşüktür. İvmelenme 0–100 km/s 7,3 saniye. Arka tarafta ise 60’a 40 oranda bölünmüş arka koltukları yatırdığınızda, yaklaşık 731 litrelik kargo alanı ile planlarınız için daha fazla alan elde ediyorsunuz. MINI’de yeni dijital gösterge grubu, geleneksel hız göstergesinin yerini almış. Tamamen elektrikli MINI’ye özel gösterge grubu, şık Siyah Panel tasarımı ve 5,0 inç renkli ekranıyla dakikada devir sayısı, hız, yakıt seviyesi, kilometre, sıcaklık ve navigasyon talimatları gibi bilgiler sağlamakta. Arka tamponun yeni tasarımı, daha dinamik ve etkileyici bir görünüm sağlamış. Ayrıca, sarı S’ logosu ve ince çizgili krom vurgusu çekici.

Yazar | Nuray ÇİLEKÇİ