SKANDAL: Güvenlik Testlerinde Hile İddiası, Basın açıklaması bekleniyor….

®
Çok Okunanlar

Mersin’de başlayıp Van’da son bulacak.

TransAnatolia Rally Raid 2024 yılı takvimi belli oldu. TransAnatolia 14.yılında, 31 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında Mersin’de başlayıp Van’da son bulacak. 2010 yılından...

AB’den küresel rekabet konusunda adımlarını güçlendirmesi bekleniyor

AB'de elektrikli otomobillerin geleceği konusuna tartışmalar yaşanıyor. ACEA tarafından paylaşılan rapor, Çin ve ABD'den farklı olarak AB'nin elektrikli araç...

Citroën Türkiye, 2024 yılı için hedef büyüttü…

2024’TE SATILAN 4 BİNEK CITROËN’DEN BİRİ ELEKTRİKLİ OLACAK! Türkiye pazarının hızlı büyüyen markalarından Citroën, 2024 yılı için hedef büyüttü. Geçtiğimiz...

Dacia, Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’nda üç dünya prömiyeri sunuyor

Dacia'nın ikonik suv'u Duster'ın en son versiyonu, ilk resmi görünümünü 2024 Cenevre Otomobil Fuarı'nda sergileyecek... Sebastien Loeb, 26 Şubat'ta 10.00...

Toyota’nın 2016 yılında yüzde 100 oranında bağlı ortaklığı haline gelen Daihatsu, Toyota markası adı altında satılan 88 bin otomobilde yan çarpışma güvenlik testlerinde hile yaptığını açıkladı…

Japon otomotiv markası Daihatsu’nun güvenlik skandalıyla çalkalanıyor. Asahi Gazetesi’ndeki habere göre Toyota Motor’un bağlı ortaklığı olan Daihatsu’nun güvenlik testlerine hile karıştırdığı ve bundan ötürü de hem denizaşırı hem de Japonya’daki araçlarının sevkıyatını durduracağını açıkladı.

BULGULAR JAPONYA ULAŞTIRMA BAKANLIĞI’NA GİTTİ

Gazetenin haberine göre, ismini vermek istemeyen kaynaklar, Daihatsu’nun skandalını soruşturan bağımsız birim bulduğu bulguları Japonya Ulaştırma Bakanlığı’na bugün teslim etti.

DAIHATSU VE TOYOTA BASIN TOPLANTISI YAPABİLİR

Daihatsu’dan bir açıklama gelmezken bugün iki markanın ortak basın toplantısı düzenleyip konuya açıklık getireceği belirtildi.

ÜRETİMDE OLAN VE ÜRETİLMİŞ ARAÇLARDA HİLE İDDİASI

Daihatsu’nun şu anda üretimde olan tüm modellerinin yanında geçmişte ürettiği bazı otomobillerin de güvenlik testlerinde hile yapıldığı tespit edildi.

ÇOĞU TOYOTA MARKA OLARAK ÜRETİLMİŞ

Daihatsu, Nisan ayında çoğu Toyota markası altında satılan 88 bin küçük otomobil için gerçekleştirilen yan çarpışma güvenlik testlerinde hile yaptığını açıkladı.

İHBARCI SAYESİNDE ÖĞRENİLDİ

Daihatsu, bir ihbarcının durumu rapor etmesinin ardından yanlış yapılan testleri keşfettiklerini belirtirken sorunu düzenleyici kurumlara bildirdiklerini açıkladı. Marka etkilenen modellerin sevki-yatlarını da durdurduğunu duyurdu.

Toyota yaptığı açıklamada, Daihatsu’yu yeniden canlandırmak için “temel bir reformun” yanı sıra sertifikasyon operasyonlarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi:

Bu, bir gecede gerçekleştirilemeyecek son derece önemli bir görev olacak. Yalnızca yönetim ve iş operasyonlarının gözden geçirilmesini değil, aynı zamanda organizasyon ve yapının da gözden geçirilmesini gerektirecektir.

Asahi gazetesinin daha önce bildirdiğine göre, Daihatsu’nun şu anda üretimde olan neredeyse tüm modellerinin yanı sıra geçmişte ürettiği bazı otomobillerin güvenlik testlerinde hile yaptığı ortaya çıktı.

Toyota verilerine göre Daihatsu, yılın ilk 10 ayında 1,1 milyon araç üretti; bunların yaklaşık 40%’ı yurtdışındaki tesislerde gerçekleşti. Bu dönemde Daihatsu dünya çapında yaklaşık 660 bin araç sattı ve Toyota satışlarının 7%’sini oluşturdu.

bazı Mazda ve Subaru modellerini, yurt dışında ise Toyota ve Daihatsu modellerini etkilediğini ortaya koydu.

Son Haberler

MG, IM 2024 Cenevre fuarı’nda ilk kez…

IM L6 küresel bir çıkış yapacak... Tüm yeni MG3 Hibridinin dünya prömiyerinin yanı sıra, ım'den 2024 Cenevre şovunda başka bir...
- Advertisement -

Diğer Haberler