Pirelli Antik Yollarda ile tarihin ilk teker izleri

®
Çok Okunanlar

MG, IM 2024 Cenevre fuarı’nda ilk kez…

IM L6 küresel bir çıkış yapacak... Tüm yeni MG3 Hibridinin dünya prömiyerinin yanı sıra, ım'den 2024 Cenevre şovunda başka bir...

Elektrikli otomobiller üçüncü en popüler seçenek oldu

Tam elektrikli otomobil satışlarına bakıldığında ise elektrikli otomobiller, 2023'te üçüncü en popüler seçenek haline geldi. Elektrikli otomobil satışları 2022'ye...

FIAT’tan 500e için Şubat Ayında 0 Faizli Finansman Fırsatı

Retro ve aynı zamanda çekici güncel tasarımı, teknolojik özellikleri ve keyifli sürüş dinamikleri ile öne çıkan FIAT’ın tamamen elektrikli...

VavaServis, Tesla Onaylı Hasar Onarım Merkezi oldu

Türkiye’nin en büyük araç ekspertiz ve yenileme merkezi VavaServis’te, araçların hem 250 ayrı noktasını inceleyip ekspertiz yapan hem de tüm araç...

Otomotiv dünyasında sürdürülebilir mobiliteye liderlik etme misyonunu taşıyan Pirelli,  Pirelli Antik Yollarda serüveni, 18 Aralık Pazartesi günü The Peninsula İstanbul’da düzenlenen basın buluşmasıyla tanıtıldı. Toplantı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Fecir Alptekin, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz teşrifleri, Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan’ın katılımıyla Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander ve Pirelli Türkiye CEO’su Gian Paolo Gatti Comini’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Anadolu’nun zengin tarihini aydınlatan proje, yukarı Mezopotamya’dan Eti kültürüne, Frigya’dan Kilikya’ya, Pamfilya çizgilerinden Torosların kuzeyine geniş bir coğrafyada zengin bir kültürel perspektif sunarak Türkiye’nin köklü mirasını da gözler önüne seriyor. 10 bin kilometre süren yolculuğun zorlu koşullarında, Pirelli SUV lastiklerinin “mükemmel uyum” felsefesi ile geliştirilen Pirelli Scorpion lastikleri kullanıldı. Pirelli’nin 150 yılı aşan mirasını sürdürülebilirlikte birleştirdiği bu yolculuğu, lastik teknolojisinin ötesinde bir çevresel ve kültürel sorumluluk taahhüdünü simgeliyor.

Pirelli Antik Yollarda kitabı ve keşif sürecinin dokümantasyonu aynı zamanda Pirelli’nin köklü mirasını ve otomotiv dünyasına kattığı önemli değerleri vurgulayarak, tarihe duyulan derin bir saygıyı yansıtıyor. Geçmişten geleceğe mobilite kavramının anlaşılmasında bir bağ kuran çalışmada, çizilen rota ve uğranan güzergahlar, koordinatları ile birlikte detaylı bir şekilde kitaba ve web sitesine aktarıldı. Böylece dahil olmak isteyen herkesin bu tarihi yolculuğa katılabilmesi sağlanıyor.

Milattan çok öncesine uzanan dünyanın en eski yolları üzerinde tarihin ilk teker izlerinin arandığı yolculuk bilinen tarihin öncesinden Yukarı Mezopotamya’dan başlıyor. Eti kültürüne, Frigya’ya, Kapadokya’ya, Kilikya’ya, Pisidia, Lidya, Karya, Likya Pamfilya çizgilerinden Toroslar’ın kuzeyine 8 bin yıl öncesine neolitik dönemlere geçildikten sonra daha yakın tarihli eksi 2000 yaşındaki bir çok patikaya geri dönüldü.

Güneydoğudan kuzeye ve batıya sonra güneyden yeniden başlayan antik yolları keşif turu, Nemrut, Kemaliye ve Urfa’dan İç Anadolu’da Alacahöyük, Hatttuşaş, Tuz Gölü’ne, batıda Asos, Bergama ve Afrodisyas’a, Akdeniz’de ise Fethiye, Knidos, Taşlıca, Kaunos, Toroslar ve Tarsus’a kadar uzanıyor. Bütün bu kültürlerin bir araya getirildiği kitap ise baş döndürücü bir arkeolojik zenginliğe sahip dünyanın en değerli müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile açılıyor. Müze, Paleolitik Çağ’dan Hititler ve Urartu Krallığı’na uzanan dünyanın en eski medeniyetlerine dair izler sunuyor.

Mehmet Nuri Ersoy, ““Pirelli Antik Yollarda” basın lansmanın başarılı geçmesi dileklerimle projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

Toplantıya programı nedeniyle katılamayan Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz aracılığı ile desteklerini paylaştı: “Pirelli Antik Yollarda” basın lansmanın başarılı geçmesi dileklerimle projede emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Anadolu’nun kadim mirasının izleri üzerinde sürdürülen bu anlamlı projenin ülkemizin sahip olduğu tarihi ve kültürel zenginliklerin tanıtımına önemli katkılar sağlayacağına yürekten inanıyor, değerli misafirlere ve tüm konuklara sevgi ve selamlarımı sunuyorum”.

Lale Cander: “Pirelli Türkiye olarak ülkemizin tanıtımına katkı sağladığımız için gururluyuz” 

Etkinlikte söz alan Pirelli Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander, “Ekibimiz bu zorlu yolculukta, son teknoloji ve inovasyon ürünü lastiklerimiz üzerinde tarihin ilk teker izlerinin peşine düştü. Anadolu’nun ilk medeniyetlerinin çizdiği bu 150 keşif noktasını büyük bir özveriyle tek tek kayıt altına aldı. Dünyanın en eski yollarını keşfetme imkânı sunan projemiz Türkiye’nin tanıtımı açısından da büyük önem taşıyor ve Pirelli Türkiye olarak böylesine kıymetli bir projeye imza attığımız için gurur duyuyoruz” dedi.

Gian Paolo Gatti Comini; “Bu proje, Pirelli’nin bir lastik üreticisinden çok daha fazlası olduğunu gösteriyor”

Bu özel proje ile ilgili olarak Pirelli Türkiye CEO’su Gian Paolo Gatti Comini şunları söyledi: “Pirelli Antik Yollarda kitabı ile mobilitenin dünyadaki tarihine ve kültürel gelişime değerli bir katkıda bulunduğumuza inanıyoruz. Dünya tarihini kökten değiştiren tekerleğin icadından bu yana geçen binlerce yıl, insanlığın keşifleri ve kültürel gelişimiyle dolu. Pirelli olarak, geçtiğimiz yıl 150. yılımızı kutlarken, bu tarihî yolculuğa saygı duruşu yaparak, Anadolu’nun antik yollarında tekerleğin izlerini sürdük. Pirelli Türkiye olarak, 1960’tan beri bu coğrafyaya katkıda bulunmanın gururunu yaşarken, markamızın mirasını ve vizyonunu geleceğe taşımanın mutluluğu içerisindeyiz. Pirelli Antik Yollarda kitabı, bu benzersiz yolculuğun izlerini takip ederek geçmişin ve geleceğin birleştiği bir köprüyü oluşturuyor. Tüm bu detaylar, Pirelli’nin sadece lastik üreticisi değil, aynı zamanda kültürel dönüşümünü gerçekleştiren bir marka olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. Bu çalışmayı duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.”

Şükrü Bekdikhan: “Mercedes-Benz’in ikonik modellerinden G 400d ile bu projenin bir parçası olmak bizim için çok değerli” 

Projede emeği geçen herkese teşekkür eden Mercedes-Benz Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Şükrü Bekdikhan, Mercedes-Benz’in ikonik modellerinden G 400d ile bu projenin parçası olmalarının kendileri için de çok değerli olduğunu belirtti. Bekdikhan, bir ay süren yolculuk boyunca Türkiye toprakları üzerindeki antik uygarlıklarda tekerleğin kullanımı konusunda zengin bilgiler edindiklerini vurgulayarak “Ülkemizin tarihi ve kültürel anlamda zenginliğini gelecek nesillere bırakacak böyle bir kitabın ortaya çıkmasında Mercedes-Benz olarak bizim de katkımızın olmasından dolayı gururluyuz” dedi.

Mercedes-Benz G 400d ile mükemmel uyum 

Mercedes-Benz G-Serisi’nin orijinal ekipmanı olan Pirelli Scorpion, sivri taşların üzerinden asfalta indiğinde hep aynı çevik performansına devam etti. Düz zeminde sessiz ve gevşek zeminde de yol tutuşu çok iyi koruyarak, güçlü G-Serisi’nin dinamizmiyle de tam uyum gösterdi. En zorlu arazi koşullarında bile üstün performans, konfor ve güvenli sürüş keyfi sunan Mercedes-Benz G-Serisi, zamansız tasarım ve sağlamlığı bugüne taşıyor. Kalite, konfor, tasarım ve güvenliği buluşturan G-Serisi, 43 yıldır seyahat tutkunları ve macera severlerin gözdesi olmaya devam ediyor.

Son Haberler

MG, IM 2024 Cenevre fuarı’nda ilk kez…

IM L6 küresel bir çıkış yapacak... Tüm yeni MG3 Hibridinin dünya prömiyerinin yanı sıra, ım'den 2024 Cenevre şovunda başka bir...
- Advertisement -

Diğer Haberler