90.45 dolarlık kapanış fiyatından %0.56 düşüşle işlem gördü

®
Çok Okunanlar

Sürdürülebilir inovasyon Formula 1’den motorunuza nasıl taşınıyor?

PETRONAS Madeni Yağlar mühendislerinin analizi... Yeni bir Formula 1 (F1) sezonu daha başladı ve 20 pilot bir kez daha dünya...

Mercedes-Benz Motor-Velocipede, geleceğe ilerliyor

Mercedes-Benz Classic, ilk defa 1894’te üretilen Benz Motor-Velocipede’i 2024'te tekrar yollara çıkarıyor. İlk seri üretim araç olan Motor-Velocipede, 1,5 beygir...

Formula 1’in 7. yarışı İtalya’da yapılacak

2024 Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 7. yarış yarışı pazar günü İtalya'da yapılacak. İtalya Grand Prix'si, Imola'daki 4.909 metrelik Imola Pisti'nde...

T10X’te 800 bin TL’ye sıfır faiz için son gün 20 Mayıs

Togg’un sınırlı sayıda T10X için başlattığı 800 bin TL krediye %0 faiz ve 12 ay vade veya %1,99 faiz...

Petrol fiyatları, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin belirsizlik ve beş ayın en yüksek fiyatlarından geçen haftaki kâr alımları nedeniyle Pazartesi günü geriledi.

Uluslararası gösterge Brent ham petrolü, yerel saatle 10.33’te (0733 GMT) varil başına 89.94 dolardan işlem gördü ve bir önceki işlem seansında varil başına 90.45 dolarlık kapanış fiyatından %0.56 düşüşle işlem gördü.

Amerikan göstergesi West Texas Intermediate (WTI), varil başına 85,66 dolardan kapanan bir önceki seansa göre %0,61 düşüşle varil başına 85,14 dolardan işlem gördü.

Fiyatlar, Orta Doğu’daki gerilimler nedeniyle küresel petrol arzı endişeleri nedeniyle geçen hafta beş ayın en yüksek seviyelerine ulaştı.

Suriye’nin başkenti Şam’daki İran Konsolosluğu’na yapılan füze saldırısı, 1 Nisan’da İran Devrim Muhafızları’nın üst düzey bir komutanının ve diğer altı subayın öldürülmesiyle sonuçlandı.

Bu durum, yoğun enerji tedarik yollarının bulunduğu bölgedeki gerginliği daha da artırdı.

İran İslam Devrim Muhafızları Birliği (IRGC), İran Konsolosluğu’na yapılan saldırıya yanıt olarak Cumartesi günü geç saatlerde İsrail’e bir insansız hava aracı ve füze barajı başlattı.

İran ile İsrail arasındaki gerilimi azaltmak için artan diplomatik çabalarla fiyatlar bir miktar güç kaybetti.

Saldırıların ardından ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, durumu görüşmek üzere Türkiye, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla yaptığı toplantıda ABD’nin ‘bölgede daha fazla çatışma istemediğini’ söyledi.

Bu açıklama, bölgesel gerilimlerin hafiflemesi ve arz kesintilerinin sona ermesi umutlarını besleyerek fiyatlardaki düşüşe yardımcı oldu.

Ancak hafta başında ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin belirsizlik ve Fed yetkililerinin açıklamaları fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.

Banka, geçen hafta yayınlanan son toplantı tutanaklarına göre, faiz oranlarını düşürmeye başlamadan önce enflasyonun %2 hedefine düştüğüne dair daha fazla ‘güven’ görmek istiyor.

Fed’in 1 Mayıs’ta yapılacak bir sonraki iki günlük toplantısında, bankanın federal fon oranını değiştirmemesi bekleniyor.

Zeynep Beyza Kılıç

Son Haberler

Petrol arz endişelerinin etkisiyle yükseldi

Cuma günü, dünyanın en büyük petrol tüketicileri arasındaki talep umutları ve Kanada'daki orman yangınları nedeniyle arz endişelerinin etkisiyle yükseldi. Uluslararası...

Diğer Haberler