Stellantis, Yenilikçi LiDAR Teknolojisiyle Sürüş Destek

®
Çok Okunanlar

Aytemiz’den Halkbank Paraf Kart ile 200 TL kazan

Aytemiz’den ParafPara kazandıran kampanya başladı. Kampanya kapsamında 16 Mayıs - 30 Haziran 2024 tarihleri arasında Paraf üyesi Aytemiz istasyonlarında...

Renault ve Dacia, mayıs ayında cezbeden kampanya

Renault ve Dacia, mayıs ayına özel olarak yayınladığı birbirinden özel kampanyaları ile dikkat çekmeye devam ediyor. Renault marka modellerde...

Formula 1’in 7. yarışı İtalya’da yapılacak

2024 Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın 7. yarış yarışı pazar günü İtalya'da yapılacak. İtalya Grand Prix'si, Imola'daki 4.909 metrelik Imola Pisti'nde...

T10X’te 800 bin TL’ye sıfır faiz için son gün 20 Mayıs

Togg’un sınırlı sayıda T10X için başlattığı 800 bin TL krediye %0 faiz ve 12 ay vade veya %1,99 faiz...

Dünyanın en büyük mobilite şirketlerinden Stellantis, yeni nesil yüksek performanslı LiDAR (Işık Algılama ve Mesafe Belirleme) teknolojisinin geliştiricisi SteerLight’a yatırım yaptığını açıkladı. SteerLight tarafından geliştirilen yenilikçi çip tabanlı LiDAR teknolojisi, benzersiz algılama hassasiyeti ve çözünürlük sunuyor. Kompakt ve düşük maliyetli olan yenilikçi LiDAR teknolojisi, gelecekteki Stellantis markalı araçlarda, otonom sürüş de dahil olmak üzere çeşitli gelişmiş sürüş destek sistemlerinde (ADAS) daha iyi performans sunma potansiyeline sahip. Temiz, güvenli ve uygun fiyatlı mobiliteyi destekleyen bu teknoloji, aynı zamanda Stellantis Dare Forward 2030 stratejik planının önemli bileşenlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Mobilitenin her alanına yatırım yapan dünyanın en büyük mobilite şirketlerinden Stellantis’in kurumsal girişim fonu Stellantis Ventures, yeni nesil yüksek performanslı LiDAR (Işık Algılama ve Mesafe Belirleme) teknolojisinin geliştiricisi SteerLight’a yatırım yaptığını açıkladı. Yarı iletken malzemesini fotoğraf hızıyla birleştiren ve silikon fotonik teknolojisini kullanan SteerLight LiDAR, çevredeki ortamı halihazırda kullanılan LiDAR sistemlerine kıyasla daha yüksek çözünürlük ve hassasiyetle birlikte daha düşük üretim maliyetiyle üç boyutlu olarak algılıyor.

Gelecekteki Stellantis markalı araçlarda yer alacak bir teknoloji

Teknoloji, gelecekteki Stellantis markalı araçlarda, otonom sürüş de dahil olmak üzere çeşitli gelişmiş sürüş destek sistemlerinde (ADAS) daha iyi performans sunma potansiyeline sahip.

Yatırımla ilgili değerlendirmelerde bulunan Stellantis Baş Mühendislik ve Teknoloji Sorumlusu Ned Curic, “Dare Forward 2030 stratejimizin önemli bir ayağı da müşterilerimiz için katma değer yaratan ve çığır açan teknolojileri belirlemek. Otonom sürüş iyileştirmeleri Stellantis için öncelik olmaya devam ediyor. SteerLight’ın oyunun kurallarını değiştiren çalışması, gelişmiş ve yaygın ADAS uygulamalarına farklı olanaklar sağlayabilir” dedi.

Endüstriyel ve mobilite uygulamalarında LiDAR’ın kapsamlı olarak kullanılabilmesi yönünden, Stellantis’in kurumsal girişim fonunun desteğinin önemli olduğunu ifade eden SteerLight Kurucusu ve CEO’su François Simoens, “Yeni LiDAR teknolojimiz, otomotiv endüstrisindeki yeni hizmetleri desteklemek adına büyük öneme sahip ve yeni nesil araçları geliştirmek için Stellantis ile birlikte çalışmayı heyecanla bekliyoruz” dedi.

Fransız CEA-Leti teknoloji merkezinin bir yan ürünü olan SteerLight, sistemi bir mikroçipe yerleştiren silikon fotonik teknolojisine dayalı Frekans Modülasyonlu Sürekli Dalga (FMCW) LiDAR’ı kullanıyor. Hareketli parça içermeyen sistem son derece dayanıklı ve kompakt yapısıyla otomotiv mühendisleri için de esnekliği en üst düzeye çıkarıyor. Ayrıca yenilikçi bu çözüm, günümüzün LiDAR teknolojisinin bileşen boyutu ve yüksek maliyet gibi zorluklar açısından da önemli kazanımlar sağlıyor. FMCW teknolojisi, çevredeki ortamdan ve diğer kullanıcılardan kaynaklanan parazitlere direnirken son derece doğru bir derinlik ve hız verisi sağlıyor.

Stellantis Ventures, 2022’deki kuruluşundan bu yana 12 yeni girişime ve bir mobilite fonuna yatırım yaparak bireysel kullanıcılar ve bir bütün olarak toplum için sonuçları iyileştirecek en ileri teknolojileri geliştirmeye odaklanıyor.

Son Haberler

Petrol arz endişelerinin etkisiyle yükseldi

Cuma günü, dünyanın en büyük petrol tüketicileri arasındaki talep umutları ve Kanada'daki orman yangınları nedeniyle arz endişelerinin etkisiyle yükseldi. Uluslararası...

Diğer Haberler