İş’te Eşit Kadın Sertifikasını alan ilk kuruluş

®
Çok Okunanlar

Renault ve Dacia, mayıs ayında cezbeden kampanya

Renault ve Dacia, mayıs ayına özel olarak yayınladığı birbirinden özel kampanyaları ile dikkat çekmeye devam ediyor. Renault marka modellerde...

Mercedes-Benz Motor-Velocipede, geleceğe ilerliyor

Mercedes-Benz Classic, ilk defa 1894’te üretilen Benz Motor-Velocipede’i 2024'te tekrar yollara çıkarıyor. İlk seri üretim araç olan Motor-Velocipede, 1,5 beygir...

Petrol arz endişelerinin etkisiyle yükseldi

Cuma günü, dünyanın en büyük petrol tüketicileri arasındaki talep umutları ve Kanada'daki orman yangınları nedeniyle arz endişelerinin etkisiyle yükseldi. Uluslararası...

Aytemiz’den Halkbank Paraf Kart ile 200 TL kazan

Aytemiz’den ParafPara kazandıran kampanya başladı. Kampanya kapsamında 16 Mayıs - 30 Haziran 2024 tarihleri arasında Paraf üyesi Aytemiz istasyonlarında...

Türk otomotiv tedarik sanayinin öncülerinden Maxion İnci Jant Grubu, “Özgün ve Birlikte” anlayışıyla kadınların toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalığını güçlendiren uygulamalar hayata geçiriyor.  

Maxion İnci Jant Grubu Ortak Fonksiyonlar Direktörü Gülçin Tekin, “Tüm kadınların güçlendirildiği, değer verildiği, kapsandığı daha eşitlikçi bir dünya inşa edebiliriz” dedi. 

Fırsat eşitliğini çalışma kültürünün bir parçası haline getiren Maxion İnci Jant Grubu, “Özgün ve Birlikte” anlayışıyla kadınların önündeki engelleri kaldıran, cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalığını güçlendiren uygulamaları hayata geçiriyor.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayan Maxion İnci Jant Grubu Ortak Fonksiyonlar Direktörü Gülçin Tekin, “Tüm kadınların güçlendirildiği, değer verildiği, kapsandığı daha eşitlikçi bir dünya inşa edebiliriz. Yeter ki hedeflerine ulaşmaları için kadınlara moral verelim, kapsayıcılığa ilham veren faaliyetlere ışık tutalım. Grup olarak, sahip olduğumuz çeşitlilik ve kapsayıcılık kültürümüz ile toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı mücadele veriyor, kadınlarımızın yanında yer alıyor ve önlerine çıkan tüm engellerin kaldırılması için çalışıyoruz” dedi.

İş’te Eşit Kadın Sertifikasını alan ilk kuruluş

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda kadınlara yönelik birçok faaliyet yürüttüklerini belirten Tekin, şöyle devam etti: “Otomotiv ana ve tedarik sanayi sektöründe İş’te Eşit Kadın Sertifikasını alan ilk kuruluşuz. Ağır sanayide, vardiyalı çalışma düzeninde ve daha konvansiyonel bir çalışma ortamında kadın çalışanların da operatör olarak görev yapmasını sağladık. Çalışma ve dinlenme ortamlarını onların kullanımına uygun hale getirdik.

Grubumuzda bir Kadın İletişim Platformumuz bulunuyor. İletişim planlarımız kapsamında ayrımcı dile karşı ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini destekleyici eğitimler ve farkındalık çalışmaları yapıyoruz. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Rehberi hazırlıyoruz. Eşit ücret politikasını benimsiyoruz ve işe alım, ücret artışı gibi tüm çalışmalarda bu bakış açımızla hareket ediyoruz.

‘Geleceğim Sensin’ Projemizle kız öğrencileri destekliyoruz. UN Impact 2030 Türkiye Etki Konseyi üyesi olarak TCE ve Çalışan Gönüllülüğü konularında çalışıyoruz. Çalışan Gönüllülüğü Çalışma Grubu’na liderlik ettik. Ortağımız İnci Holding UN Global Compact üyesi ve Weps imzacısı. Biz de bu taahhütlere uyumlu faaliyetler yürütüyoruz. Yönetim Kurulu Başkanımız dahil olmak üzere en üst seviyede HeforShe destekçisiyiz. Kampanyalarına katılıyor ve farkındalık iletişimi gerçekleştiriyoruz.”

Kadın çalışanlarının iş hayatını desteklemek için birçok proje yürüttüklerinin altını çizen Tekin, “W-Lead Kadın Liderlik Gelişim Programı ile bünyemizde liderlik vasıfları kuvvetli olan kadınların, önce potansiyellerinin farkına varmalarını, sonra da bu potansiyeli doğru bir şekilde kullanmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Dış paydaşlarla gerçekleştirdiğimiz iş birlikleriyle cinsiyetten bağımsız tüm çalışma arkadaşlarımızın TCE konusunda bilinçlenmesi sağlıyoruz. Her fabrikamızda anne odalarımız bulunuyor. Hamile çalışanlarımıza ara öğün desteği sağlıyoruz. Hamilelik süreci yaşayan ve hali hazırda anne olan çalışanlarımızı Mom Buddy programı altında buluşturarak, iş sürecinde ve doğumdan sonraki dönemde, onlara sosyal ve psikolojik destek vermeyi hedefliyoruz. Grup içinde; iş yerinde kadın olmak, bilinçaltı önyargıları gibi konularda tüm çalışanlarımızın katılımına açık ve kadını güçlendiren etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca var olan kapsayıcı stajyer programımıza ek olarak tamamen kadın stajyerlerden oluşan e-MaxIntern adında bir staj programını da hayata geçirerek kız öğrencilerimizin aktif olarak rol aldıkları projeler ile üretim süreçleri başta olmak üzere mesleki deneyim kazanma şansı yakalamasına fırsat sağlıyoruz” diye konuştu.

Son Haberler

Petrol arz endişelerinin etkisiyle yükseldi

Cuma günü, dünyanın en büyük petrol tüketicileri arasındaki talep umutları ve Kanada'daki orman yangınları nedeniyle arz endişelerinin etkisiyle yükseldi. Uluslararası...

Diğer Haberler