42 milyar Euro (51 milyar $) değerinde buldu…

Stellantis, Pazartesi günü olumlu bir başlangıç ​​yaptı, hisseleri Avrupa pazarına ilk çıkışlarında % 8 yükseldi ve işi yaklaşık 42 milyar Euro (51 milyar $) değerinde buldu.

Yıllık yaklaşık 8 milyon araç üretimi ve 165 milyar avroyu aşan geliriyle, dünyanın en büyük dördüncü otomobil şirketinin, sektörün yeni elektrifikasyon çağına atlamasında kilit bir rol oynaması bekleniyor.

Stellantis, FCA’nın Fiat, Maserati ve ABD odaklı Jeep, Dodge ve Ram’dan PSA’nın geleneksel olarak Avrupa odaklı Peugeot, Citroen, Opel ve DS’ye kadar 14 markaya sahip olacak.

Başkan John Elkann, Borsa Italiana web sitesinde bu olayı kutlamak için yaptığı bir videoda, “Taşımacılıkta bu yeni çağın fırsatlarını başarıyla yakalayacak ölçeğe, kaynaklara, çeşitliliğe ve bilgi birikimine sahibiz” dedi.

İcra Kurulu Başkanı Carlos Tavares, öngörülen maliyet kesintileri sayesinde birleşmenin hissedarlar için yıllar içinde 25 milyar euro değer katacağını söyledi.

Tavares, aynı videoda, “İlk günden itibaren odaklanmanın, bu sinerjilerin uygulanmasının sonucu olan değer yaratma üzerinde olacağını söyleyebilirim” dedi.

Milan borsasına kayıtlı Stellantis’in hisseleri 12.758 Euro’dan işlem görmeye başladı ve 1330 GMT’de 13.59 Euro’dan% 8.1 artış gösterdi. Paris borsasında işlem gören hisse senetleri aynı seviyede işlem gördü.

MILAN – Özgür Sunay