Yol kullanıcıları kış şartlarına hazırlıklı olmalı…

®
Çok Okunanlar

AB’de elektrikli otomobilin pazar payı dizeli geçti…

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) verilerine göre, AB otomobil pazarı, 2022 yılına kıyasla geçen yıl yüzde 13,9'luk büyüme kaydederek...

Volkswagen ve Mahindra elektrikli otomobiller için işbirliği yapıyor

Volkswagen ve Mahindra, Hintli gruba Meb ailesinden (ID.3'ün temel mimarisi ve en son Alman elektrikli otomobilleri) elektrikli bileşenler ve...

Elektrikli otomobiller üçüncü en popüler seçenek oldu

Tam elektrikli otomobil satışlarına bakıldığında ise elektrikli otomobiller, 2023'te üçüncü en popüler seçenek haline geldi. Elektrikli otomobil satışları 2022'ye...

Mersin’de başlayıp Van’da son bulacak.

TransAnatolia Rally Raid 2024 yılı takvimi belli oldu. TransAnatolia 14.yılında, 31 Ağustos-7 Eylül tarihleri arasında Mersin’de başlayıp Van’da son bulacak. 2010 yılından...

KGM, kış aylarında seyahat edecek sürücülere de uyarılarda bulundu. Bu kapsamda kış günlerinde seyahat edecek sürücülere, yola çıkmadan önce seyahat güzergahı hakkında, “0312 415 88 00” veya “0312 425 47 12” nolu telefonlardan veya ücretsiz ALO159 hattından ve KGM’nin internet sitesinden hizmete sunulan güzergah analizi programıyla en uygun güzergahı ve alternatiflerini, kapalı ve çalışma yapılan yolları, yol ve hava durumunu, yol boyu tesisleri ve önemli yerleri internetten görsel olarak sorgulamaları öneriliyor.

Tipili, uzun kar yağışlarında kar ve buzla mücadele ekiplerinin yolu açmak, güvenli hale getirmek için en yüksek performanslarını gösterseler dahi, kara yolunun normal duruma gelmesinde gecikmeler yaşanabiliyor.

Olumsuz hava şartlarının artması, kar yağışı, tipi ve aşırı buzlanmanın sürekliliği kara yolunun kapanmasına sebep olabiliyor.

Bunun için kötü hava şartları nedeniyle kapatılan kesimlerde yola girmek için ısrarcı olunmaması, mahsur kalan araçların şerit ihlali yapmamaması ve görevlilere yardımcı olunması gerekiyor.

Kar ve buzla mücadele araçları görüldüğü zaman yavaşlayıp geride kalınması ve sollama yapılmaması önem arz ediyor.

Kışın seyahate çıkmadan önce seyahat güzergahı yol ve hava durumuyla ilgili bilgi toplanması, araçta mutlaka zincir, çekme halatı ve takoz bulundurulması gerekiyor.

Sürücülerin yağış esnasında, araç takip mesafelerini artırması, hızlarını azaltması, trafik işaret ve işaretçilerine uyması önemli görülüyor.

Araç kullanıcılarının şerit ihlali yapmaması, buzlanma olan kesimlerde, daha tedbirli ve dikkatli olması önem taşıyor.

Hava, yol, araç ve psikolojik durumlar dikkate alınarak, sürücülerin yorgun ve uykusuz yola çıkmaması gerekiyor.

Sürücülerin, direksiyon başında cep telefonuyla görüşme, sigara içme gibi dikkat dağıtıcı davranışlardan kaçınması ve görevlilerin ikazlarına uyması önem arz ediyor.

Araç bakımı için yapılması gerekenler

Araçların kış koşullarına hazırlanması amacıyla bakımının yaptırılması gerekiyor. Ayrıca, araçların mekanik açıdan kış koşullarına karşı hazır olduğundan emin olunması, yakıt deposunun en azından yarısının doldurulması önem taşıyor.

Araç camı, lambası, aynası ve üst kısmındaki kar ve buzun temizlenmesi, çalıştırdıktan sonra, yüksek düzeyde görüş netliği sağlamak için araç camı içindeki buğunun temizlenmesi gerekiyor.

Kış mevsimi başlamadan önce araç lastiklerinin ve lastik basıncının sıklıkla kontrol edilmesi önem arz ediyor.

Ayıca lastiklerin yerinden oynamadığından emin olmak için her bir lastiğin bijonunun sıkılığının iki kere kontrol edilmesi önemli bulunuyor.

Kış aylarında aşınmış veya zarar görmüş lastikler güvenli sürüş kabiliyetini etkileyebiliyor. Lastiklerin, diş derinliklerinin en az 1,5 milimetre olmadan önce değiştirilmesi tavsiye ediliyor.

Sürücülerin, araç lastiklerini değiştirmeleri gerekip gerekmediğini tespit etmek için lastik üzerindeki aşınma gösterge işaretini kontrol etmesi gerekiyor. Karlı ve buzlu yollarda daha iyi bir çekiş gücü, frenleme ve direksiyon hakimiyeti sağladığı için sürücülerin kış lastiği kullanmaları önem taşıyor.

Kışın olağanüstü durumlarda araçlarda, buz kazıyıcı/kar fırçası, kürek, kum veya diğer çekiş destekleri, çekme halatı veya zinciri, yardımcı kablolar, yol işaret ışığı veya ikaz lambası, yakıt tüpü antifrizi, fener ve piller, ilk yardım çantası, yangın söndürücü, küçük alet seti, ekstra giyecek ve ayakkabı, battaniye, dayanıklı enerji besinleri, mum, kibrit veya çakmak gibi malzeme setinin bulunması gerekiyor.

Son Haberler

MG, IM 2024 Cenevre fuarı’nda ilk kez…

IM L6 küresel bir çıkış yapacak... Tüm yeni MG3 Hibridinin dünya prömiyerinin yanı sıra, ım'den 2024 Cenevre şovunda başka bir...
- Advertisement -

Diğer Haberler