Tesla’nın sürüş verilerinin kodunu çözdü

ÖZEL Hollanda adli tıp laboratuvarı, Tesla’nın sürüş verilerinin kodunu çözdüğünü söyledi…

Hollanda hükümetinin adli tıp laboratuvarı Perşembe günü yaptığı açıklamada, elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc’in yakından korunan sürüş veri depolama sisteminin şifresini çözdüğünü ve ciddi kazaları araştırmak için kullanılabilecek çok sayıda bilgiyi ortaya çıkardığını söyledi. Tesla otomobillerinin kazalara ilişkin verileri depoladığı zaten biliniyordu, ancak Hollanda Adli Tıp Enstitüsü (NFI), araştırmacıların daha önce farkında olduğundan çok daha fazla veri keşfettiğini söyledi. 

NFI, şifresi çözülen verilerin Tesla araçlarının Autopilot olarak bilinen sürücü yardım sisteminin çalışması hakkında bilgi depoladığını gösterdiğini söyledi. Araçlar ayrıca hızı, gaz pedalı konumunu, direksiyon açısını ve fren kullanımını da kaydediyor ve aracın nasıl kullanıldığına bağlı olarak bu veriler bir yıldan fazla saklanabiliyor.

NFI dijital araştırmacısı Francis Hoogendijk yaptığı açıklamada, “Bu veriler adli araştırmacılar ve trafik kazası analistleri için çok sayıda bilgi içeriyor ve ölümcül bir trafik kazası veya yaralanmalı bir kaza sonrasında cezai soruşturmaya yardımcı olabilir.” Dedi.