LG ve Luxoft, otomotiv çözümleri için ortak girişim başlattı

LG Electronics Inc. Cuma günü yaptığı açıklamada, Güney Koreli şirket otomotiv çözümlerindeki varlığını genişletmeyi göze alırken İsviçre merkezli yazılım firması Luxoft ile ortak girişiminin başlatıldığını söyledi.

Ortak girişimleri Alluto’nun merkezi Santa Clara, California’da bulunuyor ve şirkete göre LG’nin webOS Auto platformunu temel alan dijital kokpit, araç içi bilgi-eğlence, yolcu koltuğu eğlencesi ve araç çağırma sistemleri için çözümler sağlayacak.

Şu anda ABD’li BT hizmet şirketi DXC Technology Co.’ya ait olan LG ve Luxoft, yükseltilmiş otomotiv çözümleri geliştirmek için bir ortak girişim kurmak üzere Ocak 2020’de bir anlaşma imzaladı.Alluto için resmi lansman etkinliği Pazartesi günü çevrimiçi olarak planlanıyor.

LG Electronics’in baş teknoloji sorumlusu Park Il-pyung, “Alluto ile otomobil üreticileri artık uçtan buluta kadar canlı webOS ekosisteminden yararlanabiliyor ve gelecekteki mobilite deneyimlerini yenilemek ve farklılaştırmak için yeni, güçlü bir alternatife sahip olabilirler” dedi.

WebOS Auto, bağlantılı otomobiller için çözümler sağlamak üzere özel olarak tasarlanmış, Linux tabanlı bir otomotiv bilgi-eğlence platformudur.En yeni webOS Auto 2.0, kullanıcılara multimedya işleme, çoklu ekran kontrolü, bağlanabilirlik ve güvenlik konularında gelişmiş özellikler sunmak üzere tasarlanmıştır.

Luxoft CEO’su Dmitry Loschinin “WebOS Auto sadece çekici bir platform değil, aynı zamanda eksiksiz bir dijital araç için bir taslaktır” dedi.”DXC Luxoft, global dağıtım ağına ve mühendislik ölçekli teslimat organizasyonuna katkıda bulunarak webOS Auto platformunun otomotivde üretime hazır sistemlerde konuşlandırılmasına liderlik edecek.