Yayalar Özgür…!Son günlerde yaya geçitlerinde bir sürü problem yaşıyorum…

Halbuki bazen çok nadir durup yol verenler ve geçmemi bekleyenlerde gözlerimi yaşartıyor… Şaşırtıyorlar bazen.

Dün yine yaya geçidinin tam üzerinde aniden durdu ve bana yol verdi yine elinde telefon, kör gibi …

Yahu yaya geçidinin üzerinde araba lastiğinin ne işi var?, bir de bana elinle içeriden hadi hadi diye işaret yapıyor, öteki elinde telefon…

Yahu böyle iş olur mu? Bu cezalar ve yaptırımlar artmalı.

Yayalar anında görüntülü telefon ile bu araçların sürücülerini çekip nasıl Trafik Amirliği ya da İç İşlerine Whats Up hattına atabilmeli. Sonra bu plakalara katı cezalar uygulanmalı.

Bunun başka çözümü yok. Yayaların anında yaya geçidi üzerinde fotoğraf çekip atacakları bir whatsup hattı oluşturulsun. Direk olarak bu fotoğraflara ceza kesilsin.

Yaptırımlar ve denetimler artmaz ise bu durumun önüne asla geçemeyiz.

Gerekirse ehliyet puanlarından cezalar kesilsin. Aynı suçu 3 defa işleyenin ehliyetine 1 yıl el konulsun ki. Kimse bunu yapmasın. Yaya geçitlerine gelinirken yavaşlanmalı.

Yaya geçerken üzerine araç sürülmesin. Yayayı tedirgin eden davranışlar aracın içinden el, kol, surat hareketleri ya da hızlı geç yürü be gibi ifadelerde suçtan sayılmalı.

Sen demir yığını içinde aracın motoruna gazına bastın mı hareket eden koruyucu cismin içindesin. Yaya belki kaç km yol yürümüş. Yokuş çıkmış, inmiş. Belki bir kronik hastalığı var. Hızlı yürüyemiyor… Bunu kimse bilemez. Araçların içlerinden yayalara resmen artislik yapmaktalar. Bunu hiç bir bilinçli insan yapmaz. Bunlar ellerinde telefon bilinçsizce araç kullanan insanlar çoğu. Çoğu da oradan buraya yetişmeye çalışan ticari araç kullananda çok..

Ben İngiltere ve Avrupa’da olduğu gibi Ülkemde Yaya’lara Özgürlük istiyorum.

Bence bu herkesin hakkı. Çok mu şey istiyoruz.

Saygılarımla,

Umut Özgür Sunay