Biden’ın 2.3 Trilyon Dolarlık Altyapı Planı

ABD Başkanı Joe Biden, elektronik araç üreticilerine destek olarak, yerel tedarik zincirlerini teşvik ederek ve tüketicilere bunları satın almaları için indirimler vererek “EV pazarını kazanmak” için 174 milyar dolarlık bir yatırım planı açıkladı.

Resmi olarak Amerikan İş Planı olarak bilinen Başkan Biden’in planı , elektrikli araçları ve elektrikli araç şarj istasyonlarını tanıtmak için 174 milyar dolar, toplu taşıma için 80 milyar dolar ve demiryolları için 80 milyar dolar daha içeriyor.

Biden’in ileriye dönük planı kesinlikle elektrikli araçları tanıtmak için çok para harcamayı içeriyor, ancak ABD’de gazlı araçların ne zaman dair bir bitiş tarihini belirlemiyor.

Ayrıca toplu taşımaya yönelik 80 milyar dolar, yolcu ve yük trenleri için 80 milyar dolar, havaalanları için 25 milyar dolar ve yol güvenliği için 20 milyar dolar harcanacak.

Elektrikli araçlara sağlanan 174 milyar dolarlık destek, elbette en çok ilgiyi otomobil endüstrisindeki bağlantılı oyunculardan alıyor.

Elektrikli araç şarj istasyonu operatörü ChargePoint’in başkanı ve CEO’su Pasquale Romano, hükümetin parasının ABD genelinde EV şarj altyapısına özel sektör yatırımını teşvik edeceğini söyledi. Yaptığı açıklamada, “Kongre’yi, önerilen planı destekleyen ve çok aileli evler ve işyerleri için şarj altyapısının kurulumunu hızlandıracak işletmelere iadeler içeren yasaları geçirmeye teşvik ediyoruz,” dedi.