Araç Motorlarında Yüksek Isıyı Azaltmak İçin Çözüm:

®
Çok Okunanlar

Renault A.C.E Awards’ta toplamda beşinci kez zirvede yer aldı.

Mais AŞ bünyesindeki Renault ve Dacia, Şikayetvar A.C.E Awards'ta otomotiv kategorisinde bu yıl da lider oldu. Şirketten yapılan açıklamaya...

Nissan’ın Karbon Saydamlık Projesini (CDP) takdir ediyor

Nissan Motor Co., Ltd. bir kez daha küresel ve kar amacı gütmeyen bir çevre kuruluşu olan CDP (Karbon Saydamlık...

Mach-E’yi tanıtan sıra dışı bir reklam filmine imza attı.

Ford ve Alin, markanın ikonik aracı Mustang’in elektrikli versiyonu Mach-E'yi tanıtan sıra dışı bir reklam filmine imza attı. Ford Türkiye,...

PEUGEOT CEO’su Linda Jackson…

PEUGEOT CEO’su Linda Jackson, “Son derece rekabetçi bir 2023 ortamında, satışlarda yüzde 6'lık bir artış ve uluslararası hacimde yaklaşık...

Geçtiğimiz yüzyılda otomotiv alanında yapılan çalışmalar, ticari, binek ve motor sporlarına yönelik araçların, sürücülerin ihtiyaçlarını karşılamaya dönük kabiliyetlerini ciddi derecede arttırdı. Bununla birlikte madeni yağ teknolojisindeki büyük ilerleme olmadan söz konusu yeniliklerin hiçbiri gerçek potansiyeline ulaşamazdı. Stres hepimizi yıpratır. İdeal performansınızı sergilemek için, içimizin rahat olması gerekir. Aracınızın motoru için de durum farklı değil.

Motorlar eskisinden çok daha yüksek sıcaklıklarda çalışıyor

Küçülen motor hacimleri, turbo şarjlı otomobiller, giderek artan sıkışık şehir içi dur-kalk trafiği, hibrit araçlara geçiş…Hepsinin motor sıcaklığı üzerinde etkisi var. Otomobillerin gösterge panelinde görünmeyen sıcaklık artışı, sessiz bir problem olarak kalır. Fakat sonucunda performans kaybına ve hassas motor parçalarında hasara neden olur. Özellikle yaz aylarında araçlarda oluşan aşırı ısı motorun düşmanıdır. Artık modern motorlar bugüne değin hiç olmadığı kadar yüksek sıcaklıklara maruz kalıyorlar ve onları içlerindeki aşırı ısıyla mücadele ederek serinletecek özel motor yağlarına ihtiyaçları var.

Bir binek otomobilin karterindeki normal çalışma sıcaklığı 90°C ile 140°C arasında değişir. Aşırı ısı ise bu sınırın üzerine çıkan sıcaklıklardır. Aşırı sıcaklık; tortu oluşumu, oksidasyon ve ısıya bağlı arızalara yol açabilir. Araçların motoruna ciddi zarar verebilecek aşırı ısınmayı engellemek için araca uygun motor yağlarının kullanımı büyük önem taşıyor.

Motorun güç ve verimliliğini koruyor

PETRONAS Syntium’daki Cooltech™ teknolojisi, aşırı ısıyı uzaklaştırmak üzere geliştirildi. CoolTech™ teknolojisine sahip PETRONAS Syntium olağanüstü güçlü yağ zincirleri sayesinde araçların motorundaki kritik sıcaklık bölgelerini hedefleyerek motor içindeki hassas parçaları soğutuyor ve aşırı sıcaklıktan kaynaklanan hasara karşı koruyor. Böylelikle araçlar her zaman ideal performansını sürdürebiliyor. Ayrıca en zorlu sürüş koşullarında dahi sağlam ve kararlı bir koruyucu film tabakası oluşturuyor.

Üstün nitelikli baz yağlar ve katıklarla üretilen PETRONAS Syntium, sıcaklığa bağlı erken bozulmayı önlüyor ve motorun derinliklerinde hasara neden olabilen LSPI’a (Düşük Devirde Erken Ateşleme) karşı koruma sağlıyor. Üstün oksitlenme dayanımı, yağ viskozitesi ve kararlılığının yüksek sıcaklıklarda da korunmasını sağlarken yağın motorun derinliklerindeki kritik ısı bölgelerine ulaştırılmasına yardımcı oluyor. Ayrıca iyileştirilmiş yakıt ekonomisi ve azalan sürtünme, zararlı tortu birikimini engellemeye yardımcı olarak motor gücünün daha uzun süreyle korunmasını sağlıyor. Yapılan testlere göre PETRONAS Syntium kullanıldığında üstün soğutma etkisi sayesinde motorun tüm parçalarında sıcaklık önemli ölçüde azaltıyor.

Pistlerden Yollara

PETRONAS Syntium, 7 kez FIA Formula One™ Dünya Şampiyonu MERCEDES AMG PETRONAS Formula One™ Takımı’nın resmi teknoloji ortağıdır. 2014’te yürürlüğe giren yeni Formula One™ kurallarıyla birlikte motor hacimlerinin küçülmesi, litre başına beygir gücü oranını arttırarak motorları çok daha fazla stres altında çalışmak zorunda bıraktı. PETRONAS Syntium kullanan Mercedes AMG PETRONAS Formula One™ Takımı, motorlarını aşırı ısıya karşı korumaya alıyor. Bunun sonucu olarak Mercedes AMG PETRONAS Formula One TM Takımı 2014-2020 yılları arasında üst üste 7kez şampiyonluk kazanmıştır.

PETRONAS Madeni Yağlar Hakkında:

PETRONAS Madeni Yağlar (Petronas Lubricants International), Malezya’nın ulusal petrol şirketi Petronas’ın global madeni yağ üretim ve pazarlama iş koludur. 2008 yılında kurulan ve kökleri 1912 yılına kadar dayanan PETRONAS Lubricants International, küresel çapta 80’den fazla pazarda yüksek kaliteli otomotiv ve endüstriyel madeni yağ ürünleri üretmekte ve pazarlamaktadır. Merkezi Kuala Lumpur’da bulunan PETRONAS Madeni Yağlar, 27 ülkede 30’un üzerinde pazarlama ofisine sahipken, 1993 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet göstermektedir. Şu anda ilk 10 arasında yer alan PETRONAS Lubricants International (PETRONAS Madeni Yağlar), dünyanın önde gelen madeni yağ şirketlerinden biri olarak konumunu korumak için agresif bir iş büyüme stratejisi yürütüyor.

Son Haberler

Nissan’ın Karbon Saydamlık Projesini (CDP) takdir ediyor

Nissan Motor Co., Ltd. bir kez daha küresel ve kar amacı gütmeyen bir çevre kuruluşu olan CDP (Karbon Saydamlık...
- Advertisement -

Diğer Haberler