Araç Kullananlar için Tasarruf Sağlayan İpuçları

®
Çok Okunanlar

AB, Çin’in elektrikli otomobillerine ek vergi getirmeye hazırlanıyor

AB Komisyonunun, Çin'in elektrikli otomobil üretimine sağladığı devlet sübvansiyonlarına ilişkin başlattığı soruşturma kapsamında alacağı tedbirleri ve ithal edilen ürünlere...

Honda City’e özel kampanya haziran ayında…

Honda City’e özel kampanya devam ediyor... Honda’nın geçtiğimiz ay City modeli için başlattığı özel kampanya haziran ayında da devam...

Ford Otosan Elektrikli dönüşüm için atık bataryaları geri kazandıracak

Ford Otosan, “Gelecek Şimdi” vizyonuyla ortaya koyduğu uzun dönem sürdürülebilirlik hedeflerine katkı sağlayacak kurum içi girişimcilik projesi FO&US'u hayata...

Ford Trucks, Tek Silindirliden Sonra Çok Silindirli Hidrojen

Ford Trucks, Tek Silindirliden Sonra Çok Silindirli Hidrojen Motorunun Ateşlemesini Gerçekleştirdi  Karbon nötr hedefine istikrarlı bir şekilde ilerleyen Ford Trucks,...

İbrahim Bilgiç, PETRONAS Türkiye ve Ortadoğu Pazarlama Müdürü

Teknoloji ve otomobiller geliştikçe, günlük yaşantıda bu kadar büyük ve hayati bir rol oynayan araçlara güvenebilmek de büyük önem taşıyor. Bu, yalnızca araçları bakımlı tutmakla kalmayıp aynı zamanda uzun vadede fayda sağlayan ürün ve çözümler tercih etmek gerektiği anlamına da geliyor. Araç kullanıcıları da, daha sağlıklı bir gezegen hedefledikleri için aynı zamanda daha sürdürülebilir çözümler arıyorlar.

Sürücüler maliyetler konusunda daha bilinçli hale geldikçe, sürüş ve araç bakımıyla ilgili harcamalarında da uygun maliyetli çözümler bulmak için çaba sarf ediyorlar.

Otomobil, kamyon veya motosiklet bakımı, vücut bakımına benzer bir yaklaşımla ele alınmalıdır. Onları doğru ürünlerle beslemek, zamanla daha büyük faydalar sağlayarak gelecekte karşılaşılabilecek yüklü onarım veya bakım maliyetlerini azaltacaktır. Bu nedenle, sürücülerin araçlarının bakımının doğru motor yağları ve fonksiyonel sıvılarla yapıldığından emin olmaları gerekiyor. Böylece zamanla kritik parçaların aşınması ve yıpranması söz konusu olmaz. Doğru ürünlere yatırım yaparak, mekanik bakım yapılabilir ve bu sayede herkesin başına sıkça gelen sinir bozucu onarım maliyetlerinden korunmak mümkün olur.

Ne ekerseniz onu biçersiniz…

Vücuda ihtiyaç duyduğu hayati besinleri sağlamayı ihmal etmenin bir süre sonra bünyemizde çeşitli sorunlara neden olması gibi, aynı şey araçlar için de geçerlidir. Sürücülerin, motorun maksimum kapasitede kolaylıkla çalışmasını sağlayan doğru yağlar ile araçlarına aynı özeni gösterdiğinden emin olmaları gerekiyor. Uzun vadede bu, araç sahiplerinin aşırı kullanım veya genel aşınma ya da yıpranmadan kaynaklanan gereksiz bakım maliyetlerinden kaçınmalarını sağlayacaktır. Motor bakımının düzenli, eksiksiz olarak yapılması, doğru madeni yağ seçimi günlük hayatta araçların sağlıklı çalışması için hayati önem taşıyor. Doğru ürünlerin tercih edilmesi, kullanıcılar açısından en önemli bilgi konumundadır…

Yüksek kaliteli yağlar sahip oldukları formülasyonları sayesinde motoru bozan çamurlaşma oluşumu ve tortu birikmesine izin vermezler. Bu, mekanik parçaların sorunsuz hareket edebileceği, sürtünmeyi azaltabileceği ve motorun ideal ısıda çalışmasını sağlayabileceği anlamına geliyor.

Bu, gösterge panosunda karşılaşabileceğimiz uyarı ışıklarını kendinizden uzak tutmanın en iyi yollarından biridir. Sürücüler, yüksek kaliteli bir motor yağını tercih ederek, araçlarının zaman içinde tutarlı bir şekilde yüksek performansını sürdürmekle kalmaz, aynı zamanda yakıt tüketiminden de tasarruf sağlarlar. Bu, tasarruf etmek söz konusu olduğunda sonuçlarının hemen alınabileceği bir yöntemdir!

Doğru fiyat

Piyasadaki motor yağları arasında tercih yaparken hemen en ucuz seçeneklere yönelmek doğru bir yöntem olmayabilir.  Daha düşük fiyatlı ürünler yerine doğru spesifikasyonlar ve niteliklere sahip ürünlerin tercih edilmesi, yapılacak yanlış ürün seçiminin neden olabileceği motorda zararlı tortu oluşumunun önüne geçebilir. Bir yıl boyunca lezzetli taze sebzeler ve yüksek kaliteli protein yerine fast food yendiği hayal edilsin. Taze sebzeler ve yüksek kaliteli protein, fiziksel ve bağırsak sağlığı için çok daha iyidir ve aynı şey otomobiller için de geçerlidir. Modern motorlar artık her zamankinden daha yüksek sıcaklıklarda çalışıyor. Kısa yolculukların ve sıkışık trafikte sürekli dur-kalk tipi sürüş, motorun sürekli baskı altında kalması anlamına geliyor. Bu aşırı ısı, gösterge panelinde hemen kendisini belli etmese bile, motorun derinliklerindeki sessiz sorunlara neden olabilir. Motor yağları bu ısıyı uzaklaştırmada kritik bir rol oynuyorlar ve eğer görevlerini yapmazlarsa sürekli saldırı altındaki motorun, performans kaybına ve yıkıcı metal aşınması yoluyla kritik bileşenlere zarar vermesine neden olurlar.

 Sahip olduğunuz otomobilin veya aracın motor türünü düşününüz

Piyasada o kadar çok motor yağı var ki, özellikle motor bakımı hakkında fazla bilgi sahibi değilseniz, hangisinin doğru seçim olduğunu bilmek pek çok kişi için göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Birçok üreticinin web sitesinde, doğru yönlendirme ve araç için en iyi ürünü bulmak amacıyla bir yağ öneri uygulaması bulunuyor. Bir otomobil, ağır vasıta, hafif ticari araç, motosiklet ve hatta tarım ekipmanı için, doğru tercihler seçilerek sonuca ulaşılabilir. Artık modern araçlarda birçok farklı motor türü bulunuyor; eski motorlardan yeni motorlara, hibrit, elektrikli ve otomatik vitesliye kadar pek çok farklı çeşit var. Bunların her biri için özel olarak formüle edilmiş yağlar, benzersiz mekanik yapılarını korumak için farklı gereksinimleri karşılayacak seçenekler bulunuyor.

Örneğin elektrikli motorlar; bu araçlar için kullanılan motor yağlarının verimli elektrik enerjisi sağlaması ve aynı zamanda aktarma organları sisteminin sürtünme yönetimini de hedeflemesi gerekiyor. Aynı şey, motorun hareketli olmayan hayati parçaları üzerinde çok daha yüksek bir baskıya sahip olan otomatik vites sistemleri için de geçerli.

Kamyonlar ve ticari araçlar gibi daha büyük ağır hizmet tipi araçlar için; yüksek motor sıcaklıkları, oksidasyon ve tortular yaygın karşılaşılan sorunların başında geliyor. Bu nedenle özellikle bu odak alanlarını hedefleyen bir yağ, genellikle ağır yükler taşıdıkları ve zorlu yol koşullarıyla karşı karşıya kaldıkları için büyük öneme sahip oluyor. Bu tür yağlar, yağ değişim aralıklarını uzatmalı, aşınmayı en aza indirmeli, beklenmedik arıza sürelerini düşürmeli ve nihai olarak tam operasyonel esneklik sağlamalıdır.

Daha eski otomobiller, araç üreticisinin teknik gereksinimlerinden yola çıkarak formüle edilen modern motor yağlarının geliştirilmesi yoluyla hala maksimum performansa ulaşabilir. Modern yağlar, eski motorların aşınma ve yıpranmaya karşı korunmasını sağlamak için en uygun katıklar ve en gelişmiş teknolojileri kullanarak, eski otomobillerden birinci sınıf, verimli performans alınmasına yardımcı olabilirler. Bu sonuçta onların ömrünü uzatır.

Uzun vadede tasarruf etmek için küçük ama basit adımlar bulunuyor! Sürücülerin, daha uygun maliyetli olmaları açısından araç bakımları konusunda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Doğru yağı seçmeyi daha az göz korkutucu bir görev haline getirmek için kullanabileceğiniz pek çok araç bulunuyor. Uygun bakımı sağlamak için zaman ayırmak gibi küçük ayarlamalar, uzun vadeli faydalar sağlayacaktır.

Son Haberler

Mobility Town By Otokoç Metazone Roblox’u yayına aldı

Otokoç Otomotiv, sürdürülebilir ve erişilebilir Web 3.0 vizyonu kapsamında önemli bir adım daha atarak, popüler oyun platformu Roblox'ta yenilikçi bir...

Diğer Haberler