1,28 milyon daha az aracın üretilmesine neden olabilecek

ABD’li bir otomobil endüstrisi grubu Pazartesi günü, hükümeti, küresel yarı iletken kıtlığının bu yıl 1,28 milyon daha az aracın üretilmesine neden olabileceği ve altı ay boyunca üretimi kesintiye uğratabileceği konusunda uyardı.

İnovasyon İttifakı, hükümet tarafından başlatılan bir incelemeye yazılı yanıtlarda, ABD Ticaret Bakanlığı’nın ABD yarı iletken üretimini otomobil sektörünün ihtiyaçlarına genişletmek için önerilen bir tasarının bir kısmını fon ayırması gerektiğini söyledi.

Şubat ayında ABD Başkanı Joe Biden, çip krizini ele almak için birkaç Federal ajans eylemi emri verdi ve ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde çip üretimini güçlendirmek için yasalar için 37 milyar dolarlık finansman düşünüldü.

Grubun CEO’su John Bozzella, bazı fonların “otomobil endüstrisini destekleyecek ve mevcut yonga kıtlığının kanıtladığı otomotiv tedarik zinciri risklerini azaltacak yeni kapasite oluşturmak için kullanılması” gerektiğini yazdı.

Grup, General Motors Co, Ford Motor Co, Volkswagen AG, Toyota Motor Corp ve Hyundai Motor Co. dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fabrikalarla neredeyse tüm büyük otomobil üreticilerini temsil ediyor.