Test Sürüşü: Honda Civic HB 1.5L DOHC VTEC Turbo

Yazar | Fotoğraf: Özgür SUNAY

Yeni Honda Civic HB modeli, Yeni Honda Civic Sedan modeline göre üretim üssü tamamı ile İngiltere olduğu için araçlar biraz Türkiye’ye sedan’a göre farklı geliyor. Yeni Honda Civic Hb modeli sert ve keskin çizgilerle yumuşak ve dinamik kıvrımlardan oluşan tasarımında ki hatlara sahip…

Araca zaten önden ve arkadan baktığımızda bir Hatchback (Hb) olan yeni Honda Civic modelinin en az Sedan modelinde olduğu kadar Hb modelinde de çok daha farklı bir şekilde beni kendisine ısındırıyor, zaten tasarım anlamında HB ile Sedan arasında kalsam hangisini alırım? sorusunun yanıtı olarak acaba daha sportif ve kuvvetli motora sahip Hb ‘yi mi alırım? yoksa daha oturaklı ve geniş olan arka hacmi ile aile kullanımına uygun (her iki modelde) Sedan’nı mı alırım? bu yazıyı yazarken dahi aslında git gide zorlanmaya başlıyorum bunu yanıtını vermekte. Çünkü ben sportif karakteri ve Hb’yi çok severim. Zaten Hb araca bindiğimde ve oturduğum ilk anda direksiyon başında bu ne ya filan çok tarz oldum. Bir karizma geldi diyebilirim…Ama aklım yine de Sedan da.

Bunun için gerçekten Sedan ile Hb arasında tasarım ve kullanım olarak çok ama çok zorlanacağım bir karar ile karşı karşıya kalsam da çocuğu olan bir aileniz var ise mutlaka Sedan’ı seçin derim. Eğer tek başınıza ya da evli birer çift iseniz iki kişilik aileler belki Hb modelini tercih ederler. Ben bu şekilde ancak bir ayırım yapabilirim. Aklım her zaman bir hb modelinde kalabilir. Aracın içine ilk bindiğim andan itibaren kendimi bir WRC ralli aracında sandım. Japonlar evet belki iç kokpit döşemelerini ya da kullanım için hassasiyeti Almanlar kadar iyi beceremese-de fonksiyonel olarak her şeyi yapmayı başarmışlar. Bir Honda Civic araçtan beklediğiniz her şey zaten üst derece standart olarak güvenlik paketleri ile de geliyor size. Motor deseniz süper İngiltere de üretilen tamamı ile bir araç beklediğinizden daha fazlası ile Türkiye pazarında Avrupa’da ki bire bir aracı alıp biniyorsunuz. Bu bakımdan bir farklılık da var.

Bu anlamda bir Hb modelinden istenenden daha fazlası sunuluyor aslında içeride. Arka tarafa baktığımızda ise Arka Bagajın içinde de bir tuş yardımı ile bütün koltukları yatırabilmeniz ya da sadece istediğiniz tekli bir arka koltuğu yatırıyor olmanızda çok büyük bir kazanç ve fayda elde edilmiş kullanım detayı olarak bence bu çok hoş ve harika bir detay.

Yeni Honda Civic Hb modelinde arka koltukları da komple yatırdığınızda içeride Sedan modelinin aksine çok daha geniş bir yükleme eşiği ve bölüm kalıyor. Burada avantaj Hb modelinde Arka Bagaj Kapağı dikkatinizi çeker ise komple Arka Cam ile beraber kalkarak açılmakta. Bu da Honda Civic Hb modelinin arka koltuklarını yatırdığınızda çok geniş bir açıklığın yükleme alanının ortaya çıkmasına neden oluyor.

Honda Civic Hatchback’in, 182 PS güç ve 220 Nm tork değerinde heyecan veren performansa sahip 1.5 L VTEC Turbo motoru bulunuyor. Buda aracın performansını 1.5 litrelik ve 182 beygir gücündeki bu motor tam olarak ortaya koyuyor. Çünkü araç gazı köklediğiniz ve ani şok yaptığınızda hızlanıp sürekli artış yapan bir grafiği sizi kullanırken bunu hissetmeniz ve yaşamanız adına çok kıskandıracak..bundan eminim. Yani şaka değil Honda Civic Hb modelinin motoru çok iyi durumda. Bu üst seri ve yüklenmelerde devirli kullanımlarda daha iyi ortaya performansını koyarak çıkıyor.

Aracın motorunun bu sağlamlığı, ölmezliği, uzun süre kullanımı, motorunda ki bu artıları bakımından bence fiyatını evet hak ediyor. Yeni Honda Civic HB bu motoru Earth Dreams teknolojisiyle üretiliyor ve akıcı sürüş deneyimi yaşatan CVT şanzıman ile birlikte sunulmakta. Ergonomik sürüş pozisyonu ve çift pinyonlu direksiyon sistemiyle yeni Civic Hatchback, mükemmel bir geri bildirim ve kontrol sağlarken benzersiz bir sürüş deneyimi de yaşatıyor. Yeni Civic Hatchback’in çok noktadan bağlantılı arka süspansiyon ve McPherson tipi ön süspansiyonu sürüş dinamizmini desteklemekte. 420 litreye varan kapasitesiyle yeni Civic Hatchback, sınıfının Yumuşak malzemelerin verdiği konfor kendinizi iyi hissettirecek; 7” dokunmatik renkli ekrana sahip bilgi ve eğlence sistemi Honda CONNECT, çift bölgeli iklim kontrolü, ısıtmalı ön koltuklar, anahtarsız çalıştırma sistemi, kablosuz şarj özelliği, ışığa duyarlı otomatik kararan dikiz aynası, elektrikli el freni ve frende tutma özelliği gibi birçok özellik de yolculuğunuza keyif katacak.en geniş bagaj hacmine sahip.