Volvo Cars ve Varjo, otomobil…

®
Çok Okunanlar

Anadolu Isuzu, Türkiye’nin En Değerli 125 Markası listesinde

Anadolu Isuzu, Türkiye’nin En Değerli 125 Markası listesinde 15 sıra birden yükseldi Anadolu Isuzu, Brand Finance tarafından yayımlanan “Türkiye’nin En Değerli...

Mobility Town By Otokoç Metazone Roblox’u yayına aldı

Otokoç Otomotiv, sürdürülebilir ve erişilebilir Web 3.0 vizyonu kapsamında önemli bir adım daha atarak, popüler oyun platformu Roblox'ta yenilikçi bir...

SWM Motors 7 KişilikBüyük SUV Modeli G05 PRO

SWM Motors 7 KişilikBüyük SUV Modeli G05 PRO’yu Türkiye’de Satışa Sundu! SWM D-SUV Segmentinde Oyuna G05 PRO’yla Giriyor!... Türkiye...

Honda City’e özel kampanya haziran ayında…

Honda City’e özel kampanya devam ediyor... Honda’nın geçtiğimiz ay City modeli için başlattığı özel kampanya haziran ayında da devam...

Volvo Cars ve Varjo, otomobil geliştirmekte kullanmak üzere, dünyada bir ilk olan karma gerçeklik uygulaması geliştirdi. Otomobil geliştirmenin geleceği burada: Volvo Cars ile Finlandiya’nın üst düzey artırılmış gerçeklik üreticisi Varjo, prototipler, tasarımlar ve aktif güvenlik teknolojilerini değerlendirmek üzere bir dünya ilki olan karma gerçeklik yaklaşımı geliştirdi.

Volvo Cars and Varjo launch world-first mixed reality application for car development

İş birliği, Volvo Cars Tech Fund’un Varjo’ya yatırım yapma kararı ile daha da güçlenecek. Tech Fund, otomobil üreticisi şirketin yüksek potansiyele sahip teknoloji girişimlerine yatırım yapan risk sermayesi fonudur.

Volvo Cars ve Varjo, ilk kez karma gerçekliğe sahip bir gözlük takarken gerçek bir otomobil sürmeyi, sorunsuz bir şekilde sanal unsurlar eklemeyi ve hem sürücü hem de otomobilin sensörleri için gerçek gibi algılanan özellikler oluşturmayı mümkün hale getirdi. Bugüne kadar başka hiçbir otomobil üreticisi bunu yapmayı başaramamıştı.

Volvo Cars and Varjo launch world-first mixed reality application for car development

Bugün tanıtımı gerçekleştirilen Varjo XR-1, mevcut olan tüm çözünürlük seviyelerinden çok daha iyi bir foto-realistik karma veya sanal gerçeklik sağlıyor. XR-1, özellikleri ve tasarımları neredeyse anında değerlendirme yeteneği sayesinde, geliştirme zaman aralığını önemli bir oranda azaltabiliyor.

Volvo Cars and Varjo launch world-first mixed reality application for car development

Bir önceki model ile karşılaştırıldığında, XR-1’de yüksek çözünürlüklü kameralar yer alıyor ve bu karma gerçekliği mümkün kılıyor. Bu, Volvo Cars tasarımcıları ve mühendislerinin geleceğin otomobillerini “sürmelerine” imkan tanıyor. Böylelikle tüm özellikleri simülasyon ortamında daha otomobiller üretilmeden yıllar önce değerlendirebilecekler ve şirket böylelikle en özel kullanıcı deneyimine sahip, en güvenli otomobilleri geliştirebiliyor olacak.

Volvo Cars Teknolojiden Sorumlu Yönetici (CTO) Henrik Green, “Bu karma gerçeklik yaklaşımıyla, tasarımları ve teknolojileri daha henüz çizim tahtasındayken değerlendirmeye başlayabiliriz” dedi. “Yeni ürün ve fikirleri durağan bir şekilde değerlendireceğimize onları yolda test edebiliriz. Bu yaklaşım, tasarım ve geliştirme sürecinde önceliklerimizi çok daha önceden belirlememizi ve darboğazları ortadan kaldırmamızı sağlayarak önemli bir potansiyel maliyet tasarrufu sunuyor”

XR-1 ayrıca, Volvo Cars mühendislerinin aktif güvenlik çözümlerini daha kolay geliştirmelerini ve değerlendirmelerini sağlıyor. Güvenlik uzmanları, Volvo’nun İsveç’teki araştırma tesislerinde XR-1 kullanarak gerçek otomobilleri sürebiliyor ve gerçek yaşam ortamında artırılmış gerçeklikle uygulanan sanal aktif güvenlik sistemlerini test edebiliyorlar.

XR-1’in içine yerleştirilmiş son derece hassas bir göz izleme teknolojisi, sürücülerin yeni bir özelliği nasıl kullandığını ve herhangi bir şekilde dikkatlerinin dağılıp dağılmadığını değerlendiriyor. Dikkat seviyesini ölçmeye yönelik bu teknoloji tabanlı yaklaşım, Volvo Cars’ın dikkati dağıtmayan yeni özellikler geliştirmesini mümkün kılıyor.

Varjo’nun kurucusu ve CEO’su Niko Eiden, “ilk günden beri vizyonumuz, gerçek ile sanal olanı ayrılmaz bir şekilde bir araya getirebilecek bir ürün geliştirmek olmuştur” dedi. “Volvo Cars’ın XR-1’i inanılmaz gelişmiş bir şekilde kullanıyor olması, Varjo’nun teknolojisinin daha önce imkânsız olan şeyleri mümkün kıldığını gösteriyor. Volvo ile birlikte profesyonel karma gerçeklikte yeni bir çağ başlattık”

Volvo Cars, otomobil endüstrisinde tasarım ve geliştirme çalışmalarında artırılmış ve sanal gerçeklik kullanımına öncülük ediyor. Varjo ile gerçekleştirdiği ortaklık, şirketin bu alandaki güçlü pozisyonunun en son ve en gelişmiş örneğini oluşturuyor. Volvo Cars, gelecek nesil teknolojileri geliştirmek için önde gelen teknoloji şirketleriyle yapılan akıllı ortaklıkların gücüne inanıyor.

Volvo Cars Tech Fund CEO’su Zaki Fasihuddin, “Varjo, kendi alanında açıkça lider” dedi. “Şirketin teknolojisi gelecek için çok şey vaat ediyor, aynı zamanda Volvo Cars için bugünden birçok uygulama olanağı da sunuyor. Varjo, tam da nasıl şirketlere yatırım yapmak istediğimizi gösteren, ders kitabı niteliğinde bir örnek”

Varjo XR-1 ve Volvo Cars’ın teknoloji uygulaması, bugün Santa Clara, Kaliforniya’da, Artırılmış Gerçeklik Dünya Fuarı’nda (Augmented Reality World Expo) tanıtıldı. Teknolojinin uygulanması için patent başvurusu yapılmıştır.

 

2018’de Volvo Car Group

Volvo Car Group 2018 mali yılında, 14.185 MSEK (2017 yılında 14.061 MSEK) faaliyet karı kaydetti. Aynı dönem içindeki gelirleri ise 252.653 MSEK (208.646 MSEK) olarak gerçekleşti. 2018 yılının tamamı için küresel satışlar 2017 yılına göre yüzde 12,4 artarak 642.263 (571.577) adet olarak gerçekleşerek rekor seviyeye ulaştı. Sonuçlar, Volvo Cars’ın finansman ve operasyonlarının son yıllarda kapsamlı bir şekilde dönüşümünün altını çizerken şirketi bir sonraki büyüme aşaması için konumlandırıyor.

 Volvo Car Group hakkında

Volvo, 1927 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Bugün, Volvo Cars, 2018’de yaklaşık 100 ülkede 642.263 otomobil satışı ile dünyanın en tanınmış ve saygın otomobil markalarından biri konumunda. Volvo Cars, 2010 yılından bu yana Çinli Zhejiang Geely Holding (Geely Holding) mülkiyeti altında bulunuyor. Şirket, ABD’li Ford Motor Company tarafından satın alındığı 1999 yılına kadar İsveç Volvo Grubunun bir parçası oldu. 2010 yılında Volvo Cars, Geely Holding tarafından satın alındı.

Volvo Cars 2018 yılında yaklaşık 43.000 (39.500) tam zamanlı çalışan istihdam etti. Volvo Cars’ın merkez ofisi, ürün geliştirme, pazarlama ve yönetim fonksiyonları ağırlıklı olmak üzere İsveç’in Göteborg şehrinde bulunuyor. Volvo Cars’ın Çin’deki merkez ofisi Şangay’da bulunuyor. Şirketin ana otomobil üretim tesisleri Göteborg (İsveç), Gent (Belçika), Güney Carolina (ABD), Chengdu ve Daqing’de (Çin) bulunurken, motorlar Skövde’de (İsveç) ve Zhangjiakou’da (Çin) ve gövde parçaları ise Olofström’de (İsveç) üretiliyor.

Son Haberler

Mobility Town By Otokoç Metazone Roblox’u yayına aldı

Otokoç Otomotiv, sürdürülebilir ve erişilebilir Web 3.0 vizyonu kapsamında önemli bir adım daha atarak, popüler oyun platformu Roblox'ta yenilikçi bir...

Diğer Haberler