Alman otomobil üreticileri üretime devam edecek

Alman otomobil üreticileri Volkswagen, Mercedes-Benz önümüzdeki hafta bazı Alman fabrikalarında üretimi yeniden başlayacaktır.

Angela Merkel Çarşamba günü Almanya’nın koronavirüsle mücadelesinde “kırılgan bir ara başarı” elde ettiğini ve önümüzdeki hafta dükkanların, okulların 4 Mayıs’tan itibaren kısmen yeniden açılabilir olduğunu söyledi.

İtalya ve İspanya’nın aksine, Almanya otomobil üretimini hiçbir zaman yasaklamadı, ancak yetkililer insanların hareketini kısıtladıktan ve otomobil bayilerinin kapatılmasını emrettikten sonra fabrikalar durdu.

Volkswagen, ana markası için Almanya’da Zwickau, Slovakya ve Bratislava, 20 Nisan’da otomobil üretmeye başlayacağını söyledi.

Rusya, İspanya, Portekiz ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tesisler 27 Nisan’dan itibaren Güney Afrika, Arjantin, Brezilya ve Meksika’daki fabrikaların Mayıs ayında katılmasıyla üretimi hızlandıracak.

Şirketin Çalışma Konseyi Başkanı Bernd Osterloh: “Yaklaşık 100 tedbirle Volkswagen’de enfeksiyon riskini olabildiğince düşük tutuyoruz. ” dedi. 

Çin’de, 33 tesisten 32’si üretime devam etti ve çalışanlar arasında koronavirüs enfeksiyonu rapor edilmedi.

Mercedes-Benz Daimler, Hamburg, Berlin ve Untertuerkheim’daki tesislerinin önümüzdeki hafta üretime devam edeceğini söyledi.

Üretim başlangıçta tek vardiyalı bir sistemde başlayacak, Daimler, Sindelfingen ve Bremen’deki tesislerin de üretimi artırmak için hazırlıklar yaptığını söyledi.

BMW, üretime devam etme takvimi hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığını söyledi. Nisan ayı sonuna kadar üretimi askıya aldı.

Özgür Sunay – FRANKFURT