Test Sürüşü: KIA Stonic 1.0 litre Otomatik…

Anı Yaşa! maceradan zevk alan sürücüler için…

KIA Stonic yaşadığı her anın değerini bilen, sınırları zorlayan, maceradan zevk alanlar için tasarlanmış bir araç. Kaslı tasarımın da çok şık olabileceğini kanıtlayan yeni Stonic, sportif kompakt dizaynı, olağanüstü kullanım keyfiyle bir araya getirdi. Her zaman daha fazlasını talep eden Stonic tüm benliğiyle özgür.

Yeni Stonic, önden etkileyici, arkadan bakıldığında ise çevik bir tasarım yaklaşımı sergiliyor. Eğimli tavan çizgisi, spoiler çerçeveli arka pencereler, cesur jant tasarımı, özgüveni yüksek bu otomobilin göze çarpan özelliklerinin başında gelir. Ayrıca keskin bagaj kapağı ve  detayları dikkatle tasarlanmış arka Led lambaları görenlerin bir kez daha bakmalarını garanti ediyor.

Sürüş yeteneği, atletizm ve çeviklik konusunda müthiş bir dengeye sahip Stonic, bugünün en rekabetçi kategorisi crossover’larda, kendini ilk bakışta belli ediyor. Yüksek omuz çizgisi, iddialı hatları ve orantılı ölçüleriyle hem güçlü hem de estetik görünüyor.

Çift renkli konsollar hislerinizi hemen harekete geçiriyor. Ve en güzeli; içerideki tüm kontrol aksamı sizin maksimum sürüş keyfi almanız için ergonomik olarak konumlandırılmıştır. Yolculuğun her saniyesi sizin kontrolünüzde olması için her şeye hakim olmanız
gerekir. KIA Stonic size tam olarak bunu sağlar. Üstelik her şey tam da olması gerektiği
yerde. Sürüş sırasında dikkatinizi dağıtmadan tüm panele ulaşabilir, eğlence sistemini
kontrol edebilir, ses tanıma ve eller serbest özellikleri ile sürüş keyfine keyif katabilirsiniz.

1. 3,5” gösterge bilgi ekranı Kişiye özel ayarlanabilir ve zekice tasarlanmış supervision gösterge paneli, dışarıdaki hava sıcaklığıyla birlikte otomobil ve yol verilerini gösterir.

Bluetooth özelliği sayesinde gelen aramaları kolayca cevaplayabilir, sesli komut özelliğiyle de elleriniz direksiyondayken pratik bir şekilde arama yapabilirsiniz. AppleCarPlay™ ve AndroidAuto™ özellikleriyle cep telefonunuza kolayca ulaşabilirsiniz.

Ferah iç alana sahip yeni Stonic, sevdiklerinizle paylaşacağınız yolculukları herkes için konforlu hale getirir. Geniş diz mesafesi, yüksek tavan ve ergonomik alan kullanımı sayesinde 5 kişi rahat bir şekilde oturarak yolculuk edebilir. Üstelik otomatik klima ile ortamın havası hep istediğiniz gibi kalır.

Katlanabilen koltuklar, genişleyen bölmeler, 352 litreden 1155 litreye kadar genişleyebilen
bagaj kapasitesiyle tüm olasılıklara hazır. Siz sadece yeni hobiler edinin. Stonic’te tüm
hobilerinize yer var. 1. Tamamen katlanabilen arka koltuklar Arka koltuklar düz bir şekilde katlanarak uzun ve büyük eşyaları geniş bir bagaj alanında taşımanıza olanak sağlar.
2. 60/40 oranında katlanabilir arka koltuklar Arka koltuklar, 60:40 bölünebilir ve katlanır. Duruma göre yolcu ya da bagajınız için size tam esneklik sağlar. 3. Ayarlanabilir bagaj zemini Bagaj zeminini yükselterek katlanmış koltuklarınız için yer sağlayabilir ya da alçaltarak uzun eşyalar için yer açabilirsiniz.

4. Bagaj gizlemek için raf (pandizot) Bagajınızı düzenli tutmanızı sağlarken, bagaj ile yükselen raf sayesinde yüklemelerinizi çok daha pratik gerçekleştirebilirsiniz.

Güçlü ve hassas bir sürüş mümkün mü? Yeni KIA Stonic ile kesinlikle evet. 1.0 turbo motorunda 120 beygirlik güç üreten Yeni Stonic, her yolculuktan farklı heyecanlar almanızı sağlıyor.  Stonic’in şasisi olası bir çarpışmanın etkilerini en az hissettirecek şekilde güçlendirildi. Nerede olursanız olun, hangi koltukta oturursanız oturun Stonic’in sizi ve sevdiklerinizi koruduğunu yolculuğunuz boyunca hissedeceksiniz.

1. HAC (yokuş kalkış destek sistemi) Yokuş kalkış destek sistemi, yokuş yukarı kalkışlar sırasında kolaylık sağlar. Aracınızın geriye kaymasını önler.
2. VSM (ESP’li araç denge yönetim sistemi) ESP destekli araç dengeleme sistemi, ıslak ve kaygan yollarda, maksimum sürüş güvenliği sağlarken, aracınızı daha kolay kontrol etmenize yardımcı olur.

Yeni Stonic’in kullandığı İleri Düzey Güçlü Çelik (AHSS) sayesinde olağanüstü bir gövde sertliğine, geliştirilmiş iç alan korumasına ve dinamik bir performansa sahip. 8 çekirdek bölgede bulunan sıcak damgalı bileşenler ile yeni Stonic’in güçlendirilmiş gövde yapısı, olası hasar durumunda iç alanın korunmasına çok daha fazla katkıda bulunuyor.

Yapısal yapıştırıcı ile yeni Stonic, hem daha sert ve güçlü, hem de daha hafif.
Bu özelliğiyle gürültüyü ve titreşimi azaltarak sürüş deneyimini artırıyor. Ön koltuk hava yastıkları, yan kısımlar için iki hava yastığı ve kabin boyunca uzanan iki perde hava yastığı ile güvenliğiniz üst seviyede.

ISG (start & stop) sistemi Motoru rölantide çalışırken otomatik olarak kapatarak
yakıt tüketimini azaltmayı başarıyor. Elektronik kumandası ile arka görüş açısı kolayca
ayarlanabilir. Yan aynalar tek bir tuşla katlanarak, açılıp kapatılabilir. Gün ışığının artıp azalmasına bağlı olarak dikiz aynanız otomatik olarak kararır. Yağmur damlalarını hissettiği anda silecekler otomatik olarak çalışmaya başlar.

Arka park sensörü: Geri geri park sırasında yolunuza çıkan engellerde uyarı
vererek kolayca park etmenizi sağlar. Geri görüş kamerası: 7″ multimedya ekranı ile arkayı görebilir, dinamik rehber çizgilerinden faydalanarak parkı kolaylaştırabilirsiniz.

Otomatik hız sabitleyici (cruise control): Otomatik gösterge fonksiyonlarını direksiyonda bulunan düğmelerle kontrol edebilirsiniz. Böylece hızınızı seyir sırasında güvenli bir seviyede tutabilirsiniz.

Yazı - Fotoğraf: Özgür SUNAY

Kia Stonic Test Fotoğraf Galerisi: