Test Sürüşü: 2019 Audi Q3 İnceleme…Amerika

Yazı ve Çeviri: Özgür Sunay | Test ve Fotoğraf: JOHN M. VINCENT- California – United States

Yeniden tasarlanan 2019 Audi Q3, lüks subcompact SUV sıralamamızın zirvesinde yer alıyor. Audi Q3 İyi Bir SUV mu? Evet, tamamen yeniden tasarlanan Audi Q3, iyi bir lüks bir kompakt SUV. Q3’ün turbo-dört motoru her türlü sürüş koşulunda hızlı hissettirmeyi başarıyor Audi yumuşak bir sürüş ve sağlam bir sürüş zevki sağlıyor. İçeride ise Q3 tartışmasız olarak sınıftaki en lüks iç mekana sahip. Lüks bir kompakt SUV’da aradığınız herşey Audi Q3 modelinde mevcut.

Q3’ün BMW X1 ve Mercedes-Benz GLA gibi alternatif rakipleri de mevcut. Audi Q3’ü, 2019 model yılı için üçüncü çeyreğinde tamamen yeniden tasarladı. Bir önceki nesline göre 28 beygir daha fazla gücü ve 51 nm’lik daha fazla tork gücüne sahip oldu. Quattro dört tekerlekten çekiş sistemi ise şimdi standart olarak pazara sunuluyor. Yine, yeni standart özellikleri arasında cam tavanı sunroof, çift bölgeli otomatik klima kontrolü, ısıtmalı sürücü koltuğu ve 8,8 inç dokunmatik ekranlı MMI bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. Kullanılabilir yeni özellikleri arasında ayrıca, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto, surround görüşlü bir park kamerası ve paralel, dikey olmak üzere park yardımı da bulunmakta.

En yakın rakibi X1, güçlü motoru ile üstün performans sağlarken (Audi’nin motoruyla aynı beygir gücü değerine sahip), Q3’ten daha iyi yakıt ekonomisi elde ediyor. Aynı zamanda mükemmel kullanım imkanıda sunmakta. İç kısımda, BMW harika görünüyor, ancak Audi’nin kalitesi ve tarzına tam olarak uymuyor. Ancak X1’de iki sıra geniş oturma yeri ve Q3’ten daha fazla bagaj alanı bulunuyor. Diğer en yakın rakibi Mercedes GLA’dan Q3, daha fazla arka koltuk alanı konfor sunuyor. Ayrıca Q3, GLA’dan daha büyük bir bagaj alanına sahip ve daha zengin bir iç tasarım sunuyor. Bariz olarak Q3, Mercedes GLA’dan daha ön planda olduğu kesin.

Yeni Q3’ün içi gerçekten birinci sınıf kalitede malzemeye sahip ve rakiplerine göre daha ön planda. Q3’ün arka koltukları öne-arkaya kayar şekilde tasarlanmış. Yeterince size diz boşluğu bırakıyor. Standart özellikler arasında 8,8 inç dokunmatik ekrana sahip MMI bilgi-eğlence sistemi, Apple CarPlay, Android Auto, dört USB bağlantı noktası, Bluetooth, 10 hoparlörlü ses sistemi ve HD Radyo bulunmakta.

Mevcut özellikler arasında Audi’nin Sanal Sürücü Kabini, kablosuz cihaz şarjı ve 10.1 inçlik dokunmatik ekrana sahip navigasyon, uydu radyosu, kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto ve 15 hoparlörlü Bang & Olufsen ses sistemi ile yükseltilmiş bir MMI sistemi bulunmakta.
İnanılmaz derecede kullanıcı dostu MMI bilgi-eğlence sistemi net grafikler, basit bir arayüz ve ulaşılması kolay duyarlı bir dokunmatik ekrana sahip. Android Auto ve Apple CarPlay bağlantısı rakiplerinde bulamayacağınız özellikler sunuyor.

Audi Q3’te 228 beygir gücünde turboşarjlı dört silindirli motor ve sekiz ileri otomatik şanzımana sahip. İvmesi oldukça hızlı ve seri.

Audi’nin Quattro dört tekerlekten çekişinden aldığınız sürüş güveni ve konforu sizi emin adımlarla ilerlemenizi sağlıyor. Q3 aynı zamanda konfor açısından da etkileyici. Q3, bazı sınıf arkadaşları kadar dinamik olmayabilir, ancak doğru direksiyon hareketleri ile size çevik hissettiren bir kullanım sunuyor.

Q3 Güvenlik Özellikleri arasında; Standart sürücü asistanı özellikleri dikiz kamerası, Audi Pre Sense Basic (bir çarpışma algılarsa yolcuların camlarını silerek ve emniyet kemerlerini sıkarak korumaya yardımcı olur) ve yaya algılamalı Audi Pre Sense Front (bir tür çarpışma uyarısı) bulunuyor. Mevcut aktif güvenlik özellikleri arasında ön ve arka park sensörleri, kör nokta izleme, arka çapraz trafik uyarısı, şerit kalkış uyarısı, uyarlanabilir hız sabitleyici kontrolü, çevresel görüntü park kamerası ve paralel – dikey park yardımı bulunmakta.

Q3, Premium, Premium Plus ve Prestige olarak 3 paket şeklinde satılıyor.