Fiat Chrysler, Renault anlaşmanın ayrıntıları…

Fiat Chrysler, İtalyan-Amerikan otomobil üreticisi dün gece Renault’ya “dönüşümlü” bir birleşme teklifi sundu.  Üçüncü bir dünya üreticisi yaratacak bir anlaşma yaptı.

Renault ile gece görüşmelerinde tamamlanan plan, Fransız grubunun kurul toplantısında Pazartesi günü erken saatlerde görüşüldü, her iki şirkettin hisse senetlerinde keskin bir şekilde yükseliş oldu.

FCA, anlaşmanın her yıl kilit bölgelerde, otomotiv pazarlarında ve teknolojilerde güçlü bir mevcudiyetle 8.7 milyon araç satan bir otomobil üreticisi yaratacağını belirtti.

FCA, General Motors’dan Peugeot üreticisi PSA Group’a rakip otomobil üreticileri için rekabet ortamını bu anlaşma değiştirecek dedi.

Milano hisseleri Fiat Chrysler hisseleri, ilk işlemlerde% 19, Renault hisse senedi ise% 17 sıçrama yaptı. PSA hisseleri% 2,5 geriledi.

FCA-Renault planı iki otomobil üreticisinin bir Hollandalı holding şirketi altında birleşeceğini duyurdu ve %50 oranında ortak hisseden bahsedildi.

Anlaşma sağlanırsa, FCA’nın yüzde 29’unu kontrol eden Agnelli ailesinin başı John Elkann’ın şirkete başkanlık edecek.

Ancak anlaşma hala İtalya’da ve potansiyel olarak Fransa’da siyasi ve işgücü engelleriyle karşı karşıya. FCA’nın Avrupa tesislerinin çoğu% 50 kapasitenin altında çalışıyor.

Renault’nun% 15’lik hissesiyle en büyük hissedarı olan Fransız hükümeti birleşmeyi prensipte destekliyor.

MILAN – Umut Özgür SUNAY