ABD, Çin mallarına uygulanan gümrük vergilerini artırdı…

ABD Başkanı Donald Trump’ın tarifesi, 200 milyar dolarlık Çin mallarının% 25’ine yükselme cuma günü yürürlüğe girdi. ABD ve Çin müzakerecileri arasında, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında 10 ay süren bir ticaret savaşını sona erdirmeyi amaçlayan çılgınca bir anlaşmayı kurtarma çabaları arasındaki iki günlük müzakereler sonuç vermedi.

Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve ABD Hazine Sekreteri Steven Mnuchin Perşembe günü 90 dakika boyunca konuştu ve Cuma günü müzakerelere devam etmesi bekleniyordu.

Ticaret Bakanlığı müzakerelerin sürdüğünü ve “ABD’nin Çin ile yarı yolda buluşmasını, ortak çaba sarf etmesini ve konuyu işbirliği ve istişare yoluyla çözmesini umut ettiğini” söyledi.

ABD Gümrük ve Sınır Korunması, Cuma günü öğleden sonra saat 12.01’den sonra (0401 GMT) Çin’den ayrılan ABD kaynaklı kargolara yeni% 25 vergi uyguladı.

Vergilerin otomotiv sektörüne yansıtılıp yansıtılmadığı konusunda henüz net bir bilgi elimize ulaşmadı.

Mobilya, aydınlatma ürünleri, otomobil parçaları, elektrikli süpürgeler ve inşaat malzemeleri de yüksek vergilere tabi ürünler listesinde.