EEX ve EPİAŞ, Türkiye Emisyon Ticareti Sistemini başlatmak için ortaklık kurdu

®
Çok Okunanlar

Stellantis, Yenilikçi LiDAR Teknolojisiyle Sürüş Destek

Dünyanın en büyük mobilite şirketlerinden Stellantis, yeni nesil yüksek performanslı LiDAR (Işık Algılama ve Mesafe Belirleme) teknolojisinin geliştiricisi SteerLight'a...

Petrol varil başına 82,03 dolardan işlem gördü

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD'de zayıf petrol talebini ve Filistin'deki çatışmaya karşı artan muhalefeti gösteren...

“Milano” isminin kullanımının yasalarca yasaklandığını açıkladı

İtalyan hükümet yetkilisi, markanın yakın zamanda tanıttığı yeni kompakt spor otomobili için seçtiği "Milano" isminin kullanımının yasalarca yasaklandığını açıkladı. Alfa...

Prado’yu Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor

Toyota'dan yapılan açıklamaya göre, seriyi yeni teknolojilerle birleştiren yeni nesil model, iddiasını daha ileriye taşıdı. Toyota, modeli yılın üçüncü...

Avrupa Enerji Borsası (EEX) ve Türkiye Enerji Borsası (EPİAŞ), Türkiye’de bir Emisyon Ticareti Sistemi (ETS) geliştirmek ve uygulamak için güçlerini birleştirdi.

EEX CEO’su Peter Reitz, eex’in Avrupa ve ötesindeki emisyon ticareti planlarındaki kapsamlı deneyimini vurguladı ve ulusal ets’nin küresel bir karbon fiyatı oluşturmak ve dünya çapında karbondan arındırma çabalarını yönlendirmek için gerekli olan pazar temelli bir araç olarak önemini vurguladı.

Reitz’ EEX ‘ten yapılan açıklamada,’ EEX, Türkiye ‘de sağlam bir ETS oluşturulmasını desteklemek için karbon piyasalarındaki uzmanlığını ödünç vermeye hazır.’ denildi.

EPİAŞ CEO’su Taha Meli Arvas da ets’nin iklim değişikliği hedeflerine ulaşmadaki ve yeşil geçişi kolaylaştırmadaki kritik rolünü yineledi.

Arvas, “Türkiye’nin enerji borsası olarak kendimizi sadece etkili değil, aynı zamanda Avrupa enerji piyasalarıyla uyumlu bir karbon piyasası geliştirmeye adadık” dedi.

EEX ile işbirliğinin, Türkiye’de AB uygulamalarıyla uyumlu, işlevsel ve verimli bir ETS’NİN kurulmasının başarısına büyük katkı sağlayacağına olan güvenini dile getirdi.

2010 yılından bu yana, EEX birincil ihaleleri yürütmenin ön saflarında yer almaktadır ve şu anda bu hizmeti 25 AB üye ülkesi, Avrupa Ekonomik Alanı’ndaki üç Avrupa Serbest Ticaret Birliği devleti ve enerji ve karbondan arındırma odaklı birkaç AB fonu için kolaylaştırmaktadır.

Eex’in rolü, belirli bölgeler için emisyon ihalelerini yönetmeye ve Almanya gibi ülkeler için ulusal et’leri işletmeye kadar uzanmaktadır. Uzmanlığıyla EEX, Yeni Zelanda ETS ihalelerini de destekliyor ve dünyanın ilk Küresel Karbon Endeksini yayınlayarak küresel olarak sağlam karbon piyasaları oluşturma taahhüdünü sergiliyor.

EEX ve EPİAŞ, güçlü yanlarını birleştirerek, verimli, şeffaf ve küresel karbondan arındırma hedefleriyle uyumlu, dünya çapında enerji değişimlerine emsal teşkil eden bir Türk ETS geliştirmeyi hedeflemektedir.

EEX, çeşitli enerji ve çevre sektörlerinde geniş bir hizmet yelpazesi sunan, küresel olarak güvenli, sürdürülebilir emtia piyasaları oluşturmada lider bir güçtür. Türkiye’nin enerji borsası olan EPİAŞ, işletme gücü, doğal gaz ve çevre pazarlarında tüm paydaşlar için güvenilir ve şeffaf piyasa koşullarının sağlanmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Sibel Morrow

Son Haberler

Şok Tesla ModelY Türkiye fiyatı KDV ve ÖTV dahil ₺1.791.451 açıklandı

TESLA'DAN 19.04.2024 GÜNÜ MODELY FİYATINDA BÜYÜK TÜRKİYE HAMLESİ... Tesla duyurusu ve haberini son dakika olarak aşağıda paylaşıyoruz... Türkiye'deki Tesla Model...

Diğer Haberler