Envanter Yönetiminin Otomotiv Sektörüne EtkisiOtomotiv Envanter yönetimi, yerinizde ne kadar envanteriniz olduğunu bilmekten daha fazlasıdır. Tedarikçilerden gelen malları takip etmeyi ve organize etmeyi, onları üretim sürecinden geçirmeyi ve daha sonra müşterilerin eline geçirmeyi içerir. Son araştırmalara göre, küçük işletmelerin %40’ından fazlasının envanteri ya manuel olarak takip ettiği ya da hiç takip etmediği bulunmuştur. 

Yeterince fazla envanter tutmak, işin diğer alanlarında kullanılamayacak olan iskontoya ve bağlı nakit paraya yol açar. Stokların tükenmesi nedeniyle yeterli stok olmaması, gelir kaybına ve müşteri memnuniyetsizliğine neden olur.

Özellikle elektronik tablolara veya diğer manuel yöntemlere güveniyorsanız, çok fazla envantere sahip olmak ile yeterli envantere sahip olmamak arasındaki mükemmel dengeyle devam etmek zor olabilir.

Otomotiv tedarikçileri, bir envanter yönetim sistemi ile tüm kanallarda şeyler hakkında görünürlük kazanabilir ve doğru ürünlerin doğru zamanda doğru yerde bulunmasını sağlayabilir.

Entegre bir otomotiv envanter yönetimi yazılımı, ürün kullanılabilirliğini sağlamak için envanteri optimize ederek tüm tedarik zincirinin sorunsuz çalışmasına olanak tanır. Envanter yönetimi, basitçe söylemek gerekirse, tesisinizdeki mallarınızı veya malzemelerinizi kontrol etmek ve düzenlemek için kullandığınız bir yöntemler topluluğudur. Tedarik zinciri yönetiminin bir alt kümesi olan envanter yönetimi, malların üreticilerden depolara ve ardından perakende satış noktalarına akışını yönetir. Bir mağazanın siparişleri, lojistiği, iadeleri ve ilgili maliyetleri takip ederken uygun mal çeşitlerini elde etmeye ve sürdürmeye çalışmasını gerektirir.

Otomotiv Envanter Yönetim Sistemi İçin Belirlenecek Faktörler

Otomobillerde bir dizi ekleme ve özelleştirmeyle, otomobil satıcılarının otomobilin nihayet müşteriye nasıl teslim edildiğini döngüye sokması çok önemlidir. Aynı zamanda günümüz şartlarında müşteri taleplerine yetişmek de zor. İşte tam bu noktada iyi bir otomotiv envanter yönetimi yazılımı oyunun üstünde kalmanın yoludur. 

Daha sorunsuz teslimat siparişlerinden, taraflar arasındaki net iletişimden harikalar yaratabilen ve genellikle insan hatasından kaynaklanan hataları sınırlayan bir yazılımdır. İşletmelerin bayilerindeki araç siparişlerini ve depolanmalarını izlemeleri için mevcut olan güçlü yazılımların kullanılabilirliğini görebilirsiniz.

Envanter

Sahip olduğunuz araç sayısı hakkında gerçek zamanlı bilgi alın ve hangilerinin en karlı olduğunu görmek için geçmiş verilere bakın. Bu programlar, envanterinizi takip etmenize ve mevcut talebe ve tüketicilerinizin tercihlerine bağlı olarak sipariş etmeniz gereken araç türleri konusunda size tavsiyelerde bulunmanıza yardımcı olabilir.

İzleme

Bu özellik, tüketicilerinize gerçekçi teslimat süreleri sağlamanıza ve tam memnuniyet sağlamanıza yardımcı olabilir. Otomotiv envanter yönetimi yazılımı ile satın almaları takip edebilir ve tüketicinin doğru fiyatı almasını garanti edebilirsiniz.

Tedarikçi Yönetimi

Otomotiv tedarikçileri, bir kesintinin sonuçlarını azaltmak ve tedarik risklerini en aza indirmek için genellikle aynı ürünü çok sayıda satıcıdan satın alır. Bir tedarikçi teslimatı gerçekleştiremezse, şirket ürün bulunabilirliğini sağlamak için başka bir tedarikçiden gelen sipariş miktarını hızla artırabilir.

Bir envanter yönetim sistemi, hangi tedarikçilerin hangi bileşenleri veya hammaddeleri sağladığını takip etmenizi sağlar. Bir bileşen arızalıysa ve geri çağırma gerekliyse, arızalı parçayı hangi satıcının sağladığını belirlemek için derine inebilir ve belirli bir tarihte üretilen tüm ürünler yerine yalnızca bu ürünleri geri çağırabilirsiniz.

İzlenebilirlik, israfı azaltır ve işletme maliyetlerini düşürür. Envanter yönetim sistemleri ayrıca bir işletmenin tedarikçi kalitesini ölçmesini ve izlemesini sağlayarak daha iyi, daha güvenilir satıcılar sağlar.