Test Sürüşü: YENİ MERCEDES-BENZ B 180Yazı: Umut Özgür Sunay – Fotoğraf: Bülent Demir

Compact Sports Tourer segmentine yeni bir boyut getiren yeni Mercedes-Benz B-Serisi ile 1 Mayıs İşçi Bayramını fırsat bularak yola çıkıyoruz. Yıllar önce bir soğuk kış günün de ilk kez gitmiş olduğum Aytepe bögesine doğru.. Öncelikle İzmitʼte bulunan Yuvacık Barajının etrafını saran dar virajlı yollardan geçiyoruz.. Yeni B 180 aracımızın  fotoğraf çekimleri esnasında bana yardımcı olacak olan tekniker ve mimar arkadaşım Bülent bana yol arkadaşlığı yapıyor. Bülent aynı zamanda trekking ve doğa sporları ile uğraştığı içinde gitmiş olduğumuz bölgeyi çok daha iyi tanıyor. Mercedes B serisi 180 modelini ilk defa kullanan biri olarak sizlere naçizane görüşlerimi aktarmak istiyorum. İstanbul merkeze biraz uzak olan Mercedes-Benz firması Hadımköy bölgesinde bulunuyor. Aracı aldıktan bir gün sonra çok erken saatlerde direk olarak İzmitʼe doğru yola koyuluyoruz.

mercedes-benz-b-serisi-test-surusu-umut-ozgur-sunay-3

Araç hakkındaki sürüş ve çeşitli fikirlerimde daha fazla oluşmaya başlıyor. B 180 modeline dışarıdan baktığınızda karakteristik hatları, tipik bir sports tourer olup, bir hatchback otomobil gibi etkileyici tasarıma sahip. Bir önceki modeline göre 50 mm alçaltılan yerden yüksekliği araca biraz oturaklılık katmış gibi gözükmekte. Yere yakınlaşması ile birlikte artan yol tutuş özellikleri ile beraber aynı zamanda güvenli sürüş içinde önemli bir rol oynamış. Compact Sports Tourer segmentine yeni bir boyut getiren yeni Mercedes-Benz B-Serisi ile 1 Mayıs İşçi Bayramını fırsat bularak yola çıkıyoruz. Yıllar önce bir soğuk kış günün de ilk kez gitmiş olduğum Aytepe bölgesine doğru.. Öncelikle İzmit’te bulunan Yuvacık Barajının etrafını saran dar virajlı yollardan geçiyoruz.. Yeni B 180 aracımızın fotoğraf çekimleri esnasında bana yardımcı olacak olan tekniker ve mimar arkadaşım Bülent bana yol arkadaşlığı yapıyor. Bülent aynı zamanda trekking ve doğa sporları ile uğraştığı içinde gitmiş olduğumuz bölgeyi çok daha iyi tanıyor.Mercedes B serisi 180 modelini ilk defa kullanan biri olarak sizlere naçizane görüşlerimi aktarmak istiyorum. İstanbul merkeze biraz uzak olan Mercedes-Benz firması Hadımköy bölgesinde bulunuyor. Aracı aldıktan bir gün sonra çok erken saatlerde direk olarak İzmit’e doğru yola koyuluyoruz. Araç hakkındaki sürüş ve çeşitli fikirlerimde daha fazla oluşmaya başlıyor. B 180 modeline dışarıdan baktığınızda karakteristik hatları, tipik bir sports tourer olup, bir hatchback otomobil gibi etkileyici tasarıma sahip. Bir önceki modeline göre 50 mm alçaltılan yerden yüksekliği araca biraz oturaklılık katmış gibi gözükmekte. Yere yakınlaşması ile birlikte artan yol tutuş özellikleri ile beraber aynı zamanda güvenli sürüş içinde önemli bir rol oynamış.

mercedes-benz-b-serisi-test-surusu-umut-ozgur-sunay

Bazı engebeli bozuk yollardan geçerken dikkatli ve yavaş olmak gerekli, tamponun hemen altında bulunan korumalık kısmı sürtmeniz olası bir durum. B serisi segmentinin en geniş ve lüks otomobilleri arasında yer alıyor. Yeni B serisinde bir çok ilk teknolojik yenilikler de bir arada toplanmış. Tüm modellerinde yakıt tasarrufuna önemli katkı sağlayan ECO start/stop fonksiyonu standart olarak sunuluyor. Bu arada Aytepe bölgesine doğru ilerlerken durup fotoğraf çektiğimiz yerlerden birinde tesadüfen tanışmış olduğumuz emekli iş adamı Sami bey ile hoş sohbetler ediyoruz. Kendisi bölgeyi çok iyi bildiğinden dolayı gönüllü olarak bize rehberlik ediyor ve Sami bey sayesinde muhteşem manzaraya sahip doğa harikası olan BeşKayalar kanyonuna varıyoruz… B 180 aracımızın kullanımı her ne kadar düz asfalt yollara uygun olmuş olsa da tozlu, çakıllı hafif arazi sayılabilecek ormanlık yollarda ilerlerken zorda olsa ben bu yollarda sizi güvenli bir şekilde varacağınız yere mutlaka götürürüm yarı yolda asla bırakmam diyor sanki… Beş kayalar kanyonu milli park özelliğine sahip aynı zamanda grupların geldiği özel trekking bölgesi kanyon içinde şelale ve akan bir çok kaynak suyu var. Özellikle hafta sonu trekking ve kamp için gidilebilecek İstanbul’a yakın tam bir doğa harikası… B serisi modellerinde bulunan yeni dört silindirli benzinli motorlar 1.6 litrelik motor hacimlerine sahip. B 180 aracımızda bulunan BlueEfficiency motorumuz 100 km’de ortalama 5.9 litre kadar inen yakıt ekonomisine sahip olduğunu da bizlere kanıtlıyor. Yeni 6 vitesli manuel şanzımanı özellikle yumuşak geçişleri ile bayanların çok hoşuna gidecektir. Mercedes-Benz  A ve B serileri bildiğiniz gibi düşük yakıt tüketimi ile daha çok ekonomik olmaları ile ön planda modellerdir. B seriside kullanımlarına göre genelde bayanlara hitap eden modeller arasına giriyor. Tamamı ile asfalt ve aile aracı olan B serisinde güvenlik özellikleri de en üst seviyelere sahip. Bunlardan en önemlisi ise Kompakt otomobil segmentinde dünyada ilk olarak, adaptif “fren desteği” ile radar bazlı “çarpışma uyarı sistemi” de standart olarak B modellerinde siz değerli aileler için sunulmakta.

mercedes-benz-b-serisi-test-surusu-umut-ozgur-sunay-2

“Çarpışma önleme yardımcısı” dikkati dağılan sürücülerin işitsel ve görsel olarak uyarı veriyor, en uygun fren tepkisi için de fren desteğini size hazırlıyor. Yeni Mercedes-Benz B serisinde bulunan EASYVARIOPLUS adlı isteğe bağlı sistem ile birlikte aracın iç alanı yeniden sade bir şekilde dönüşebiliyor ve yer kaplayan öğelerin yerleri değiştirilebiliyor. Arka koltukların 140 mm’ye kadar ileri/geri ayarı yapılabiliyor. Böylece bagaj hacmi 488 lt’den 666 lt gibi daha geniş bir hacime kadar arttırılabiliyor. Tatile giderken yada bir yolculuğa çıktığınızda arkada bavullarınız alabilecek geniş bir bagaj hacmine sahip bir araç. Yoğun trafik ve park etme koşullarında ise B serisinde kendi kendine park etmesini sağlayan aktif park yardımcısı sayesinde kolaylıkla aracınızı zor zamanlarda park edebiliyorsunuz. Benim görmüş olduğum yeni nesil B serisinde teknolojik anlamda bir çok eklenti ve yenilikler fazlasıyla var. COMAND Online multimedya sistemi sayesinde internet erişimi de sunuyor. Bu sistem sayesinde seyir halinde ilerlerken internete girebiliyorsunuz. Güvenlik boyutları arttırılmış olan kompakt segmentte ilk kez bu otomobilde yer alan, olası kazayı algılayan ve yolcuları kazayı en hafif şekilde atlatmaya hazırlayan PRE-SAFE sistemi, Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak dur/kalk yapmasını sağlayan Distronic Plus ile geri görüş kamerası da yine Yeni B segmenti modellerinde yer alan önemli özellikler arasında. Beş kayalar kanyonunda yapmış olduğumuz güzel fotoğraf çekimlerimizde bana yardımda bulunan arkadaşım Bülent Demir ve bize yardımcı olarak her türlü desteği sağlayan Sami bey’e de özellikle teşekkürlerimi sunuyorum.