Test Sürüşü: Suzuki Baleno 1.2lt DualJet CVT Otomatik ŞanzımanTest Sürüşü ve Fotoğraf: U. Özgür Sunay

Markanın yeni platformu üzerinde geliştirilen Baleno, 1,2 lt’lik Dualjet benzinli motor seçeneği ile satışa sunulan modelde düz vites ve CVT otomatik şanzıman ile 90 HP güç ve 120 Nm maksimum tork üreten Dualjet motorlu Baleno 175 km/s maksimum hıza sahip ve 0’dan 100 km/s hıza 12,3 saniyede ulaşıyor.

20170111_133758_Richtone(HDR)

Hindistan’da üretilen Baleno’nun en dikkat çekici özelliği oldukça cimri olan yakıt tüketimi. Açıklanan fabrika verilerine göre şehir içi kullanımlarında 5,6 lt/100 km yakıt tüketen model, şehir dışı kullanımlarında 4,2 lt/100 km yakıta ihtiyaç duymakta. Karma yakıt tüketimi ise 4,7 lt/100 km olarak testimizde gördük.

20170111_133953_Richtone(HDR)

Kompakt otomobil üretimi konusunda sahip olduğu 60 yıllık tecrübeyi en üst seviyeye çıkarmayı hedefleyen Suzuki’nin bu doğrultuda geliştirdiği ilk otomobil olan Baleno hem marka hem de yer aldığı orta segment adına yeni bir çağın başlangıcını temsil ediyor. Daha sofistike ve olgun görünümünü, stil, geniş iç hacim ve eğlenceli sürüş karakteriyle birleştiren Baleno, akıcı tasarım felsefesiyle şekillendirilmiş. Suzuki’nin sıfırdan tasarladığı bir model olması itibariyle orta segmente iddialı bir giriş yapan Baleno, sunduğu geniş iç hacim ile dikkat çekiyor. Tamamen sıfırdan yaratılan yeni bir platform üzerinde yükselen Baleno, alçak, geniş ve sportif bir tasarıma sahip. Ön kısımda aracın köşelerinden yükselen ve çamurluğa doğru çekilen farlar Baleno’nun sportifliğini vurguluyor. Baleno’ya yandan bakıldığında ise akıcı çizgiler, uzun aks mesafesi ve eğimli arka bagaj kapağı Baleno’nun dinamik tasarımını pekiştiren unsurlar olarak öne çıkıyor.

20170111_143009_Richtone(HDR)

Yeni platformu sayesinde oldukça düşük bir ağırlığa sahip olan Baleno, bu sayede çok daha başarılı hızlanma, yüksek viraj kabiliyeti ve frenleme performansı sergileyebiliyor. Baleno’nun ağırlığının azaltılması aynı zamanda yüksek yakıt verimliliği, gürültü, titreşim ve sertlikte azalma ve yüksek manevra kabiliyetini de beraberinde getiriyor. Verimli kullanılan platformu iç mekânda çok daha geniş bir yaşam alanına dönüştürüyor. Ayrıca 320 lt’lik bagaj hacmi de Baleno’nun öne çıkan avantajlarından birini oluşturuyor.

20170115_151213_Richtone(HDR)

Baleno’nun inovatif platformuna, yüksek gaz tepkisi ile oldukça sportif bir kullanım hissi sunan yeni nesil atmosferik DUALJET motor eşlik ediyor. Çok noktalı enjeksiyon sisteminin desteği ile güçlü fakat aynı zamanda tutumlu karakteriyle öne çıkan 1.2 litre hacmindeki DUALJET motor, 90 bg güç ve 120 Nm tork üretiyor. Manuel şanzımanın yanı sıra sonsuz oranlı CVT otomatik vites seçeneğinin de opsiyonel olarak tercih edilebildiği bu motor, 100 km’de ortalama 4.7 litrelik yakıt tüketim değerine sahip. CVT şanzımanın yüksek süratlerde motor devrini düşük tutacak oranlarda çalışması, özellikle uzun yolda yakıt tüketimine büyük katkı sağlıyor. Aynı zamanda şehrin yoğun trafiğinde de sarsıntısız vites geçişleri sayesinde çok daha konforlu bir sürüş deneyimi sunabiliyor.