Otomotiv Endüstrisinde IoT UygulamalarıOTA Yazılım Güncellemeleri

Kablosuz (OTA) yazılım güncellemeleri, otomobil üreticilerinin yazılımı uzaktan güncelleyerek araç işlevselliğini geliştirmesine olanak tanıyan bulut tabanlı teknolojilerdir. Otomotiv IoT tabanlı OTA güncelleme hizmetleri, araç sistemlerinin telematik ve araç parçalarını kontrol eden yazılımlar için yazılım yükseltmeleriyle ilgili yeni mevcut dosyaları indirmesini sağlar.

OTA güncellemeleri, doğrudan aracın sistemlerindeki yazılımı günceller veya araca bağlı mobil uygulamalar gibi harici cihazları güncellemek için kullanılabilir. OTA yazılım yükseltmeleri uzaktan gerçekleştirilebildiğinden, gereksiz servis istasyonu ziyaretlerini azaltırlar. Ayrıca, otomobil üreticilerinin güncellemeyle ilgili zorlukları hızla çözmelerini ve herhangi bir işlevi zorlanmadan yükseltmelerini sağlar.

Otomotiv IoT’sine dayalı tahmine dayalı tanılama çözümlerinin, aracın sistemlerinden herhangi birinin arızalanmak veya arızalanmak üzere olması durumunda sürücüyü önceden uyarması amaçlanıyor. Kestirimci bakım sistemleri, çeşitli araç parçalarıyla senkronize olarak araç içi sensörlerden gelen verileri sürekli olarak izleyerek, toplayarak, kaydederek, aktararak, analiz ederek ve değerlendirerek aracın işlevsel parametrelerini takip eder.

Faydalarından Bazıları:

  • Öngörücü bakım sistemleri, önemli araç bileşenlerindeki sorunları tespit edebilir ve bir parçanın onarılması veya değiştirilmesi gerektiğinde gerçek zamanlı bildirimler sağlayabilir.
  • Tahmine dayalı bakım, bakım ihtiyacını oluştuğu anda ve olduğu zaman bildirir ve bu da bakım maliyetlerinin düşmesini sağlar.
  • Gerçek zamanlı araç sağlığı izleme, gelecekte bir felaketle sonuçlanabilecek kritik araç arızalarının önlenmesine yardımcı olabilir.

V-2-X Bağlantı

Araçtan Her Şeye (V2X), ulaşım ağlarının güvenliğini, hareketliliğini ve verimliliğini artırma yeteneği nedeniyle, bağlantılı araç teknolojisinde önemli bir sürücü olarak ortaya çıkıyor. Araçlar, altyapı, ağlar ve yayalar arasında birlikte çalışabilirliği sağlayan otomotiv IoT sensörleri, çerçeveleri ve ağ geçitleri tarafından desteklenen akıllı bir iletişim sistemidir.

  • V-2-I (Araçtan Altyapıya) – Bu bağlantı türü esas olarak araç güvenliği içindir. Teknoloji sayesinde sürücüler, araçlarının yol altyapısı ile kolayca iletişim kurmasını sağlayabiliyor.
  • V-2-C (Araçtan Buluta) – Kablosuz ağ üzerinden kurulan bir diğer bağlantı teknolojisine LTR denir. Araçtan Buluta bağlantı, esas olarak OTA araç güncellemelerini indirmek içindir.
  • V-2-P (Araçtan yayaya) – Bağlantılı araçlarda özellikle güvenlik amacıyla kullanılan yeni bir sistem türüdür. Bağlı arabaların IoT’si, çarpışmaları daha da önleyen yayaları algılamak için sensörleri kullanabilir.

Otonom otomobiller hayatımızın gerçek bir parçası olacak. Arabalara, sesli komutları kullanarak yerleri önceden ayarlamaları veya Alexa veya Siri gibi sese duyarlı sistemleri kullanan bir telefona bir adres koymaları talimatı verilebilir. Yaşlılara ve engellilere faydaları özellikle dikkat çekicidir. Teknoloji muhtemelen bu gruplar düşünülerek geliştirilecek olsa da, toplumun tüm kesimleri tarafından kolaylıkla kabul edilecektir. 

Bağlantılı araçların IoT’sini gerçeğe dönüştürmenin tek yolu, mevcut yazılımlar oluşturmak veya geliştiricilere otomobil oluşturmak için uygun araçları ve çalışma koşullarını sağlamak. Geliştiriciler, bağlantılı araba IoT uygulamaları geliştirmekle ilgileniyor. Her biri kendi özellik ve yeteneklerine sahip çok sayıda farklı otomobil modeli olduğundan, herkese uyan tek bir çözüm çok önemlidir.

Teknolojik açıdan bakıldığında, bağlantılı otomobilin başarısı yazılım geliştirmeye bağlıdır. Otomobil üreticileri, esas olarak, bir otomobilin yapımında hangi hizmetlerin nispeten erken etkinleştirileceğini belirlemelidir. Evrensel bir Uygulama Programlama Arayüzünün benimsenmesi burada önemli bir fark yaratabilir. 

Araç üreticileri, API’lere erişim sağlayarak, bir otomobilin tüm kullanım ömrü boyunca, hatta yola çıktığında bile hizmet ekleyebilir, kaldırabilir ve değiştirebilir. Bu çözüm, marka veya model ne olursa olsun her araçta kullanılabildiği için olağanüstüdür. Otomatik API’lerle, otomobilin ve teknolojisinin uyumluluğu artık bir sorun değil.

Otomotiv sektörünün geleceğinin, IoT tabanlı çerçevelerle desteklenen AI ve ML gibi teknolojiler tarafından yönlendirileceği doğrudur. Tüm fütüristik teknolojilerin birleşimi, tamamen otonom araçların kapılarını açacak.