Trafikte 2 Milyonun Üzerinde Şirket Aracı VarFilo sektörünün mevcut durumuna ve geleceğine ışık tutmak amacıyla, TEB Arval’in desteği ile gerçekleştirilen CVO Barometre araştırmasının 2016 yılı sonuçları açıklandı. Araştırma, 2016 yılında orta ve büyük ölçekli kurumsal firmalarda operasyonel kiralamanın diğer finansman yöntemlerine göre daha çok tercih edildiğini gösteriyor. Kurumsal araç kullanan firmaların yüzde 62’si önümüzdeki 3 yılda filo araç sayılarını artırmayı hedefliyor. TEB Arval’in tahminlerine göre, trafikte bulunan 12,6 milyon aracın 2,1 milyonu şirket aracı. Teknoloji kullanımı denildimi ilk akla gelen ise elektrikli araç.

2002 yılından bu yana filo sektör trendlerini ortaya koyan ve 15 ülkeye yayılan CVO araştırmasının 2016 yılı sonuçları TEB Arval’in desteği ile açıklandı. Filo yönetimi konusundaki tek çalışma olan CVO Barometre, filo, araç ve mobilite üzerine sektörel trendleri analiz ederek filo sahipleri için kaynak olma görevi görüyor. Araştırma, aralarında İngiltere, Fransa, İtalya, Portekiz, İspanya, İsviçre, Belçika, Hollanda gibi 14 ülkenin yanı sıra, Türkiye’deki filo araç kiralama sektörünün mevcut durumunu incelerken geleceğine de ışık tutuyor.

1481203449_logo_cvo_rvb

Araştırmayla ilgili görüşünü paylaşan TEB Arval Genel Müdürü Philippe Chabert, şunları söyledi: “Ülke ekonomisinin en önemli lokomotiflerinden olan otomotiv sektörünü besleyen operasyonel araç kiralama ve filo yönetimine kurumların ilgisi her yıl giderek artıyor. Maliyetlerin düşürülmesinin giderek önem kazandığı günümüzde şirketlerin; operasyonel araç kiralama şirketlerinden alacağı profesyonel destek, idari ve finansal açıdan elde edeceği tasarruf çok önemli. Alanında yapılan tek çalışma olan ve TEB Arval’in desteğiyle gerçekleştirilen CVO Barometre, otomotiv ve bununla bağlantılı birçok sektöre filo yönetimi ve sektörün geleceği ile ilgili çok değerli bilgiler sunuyor.”

Trafikteki Binek ve Ticari Araç Sayısı 2020 Yılında Tahminen 15,7 Milyonu Bulacak, Bu Araçların 2,6 Milyonu Şirket Aracı Olacak

TEB Arval tarafından yapılan çalışmalar trafikteki toplam binek ve hafif ticari araç sayısının 2016 yılı sonunda tahminen 12,6 milyonu bulacağını gösteriyor. Filo yani şirket aracı sayısı ise, tahminlere göre 2,1 milyon adet olacak. 2020 yılına gelindiğinde ise, tahminen 15,7 milyon olan toplam binek ve hafif ticari araç rakamının 2,6 milyonu şirket aracı olacak.

3 yıl İçinde Kurumsal Araç Filolarında Artış Bekleniyor

CVO Barometre araştırması, katılımcıların kurumsal araç kullanan firmaların yüzde 62’sinin önümüzdeki 3 yıl içerisinde filolarındaki araç sayısını artırmayı hedeflediklerini ortaya koyuyor.