Test Sürüşü: YENİ HONDA CIVIC ECOHonda mühendisleri, LPG’li araca ihtiyaç duyan kullanıcılar için Eco teknolojisini geliştirdi. Eco teknolojisi ile sürücüler, fabrika çıkışında LPG yakıt kullanabilen Honda Civic Sedan Eco araca kavuştu. Bizde Yeni Honda Civic Eco (Lpg)’li araç ile uzun bir test yolculuğuna verimliliğini test etmek üzere çıktık.

İstanbul – İzmir – Marmaris – Datça sonrasında Dalaman ve yine aynı yol güzergahı üzerinden İstanbul’a geri döndük. Aracın öncelikle uzun yolda verdiği his konfor ve müthiş rahatlık geniş alan çok iyiydi. Aracın ön gösterge paneli üzerinde dijital olarak yer alan ve fabrika çıkışı orjinal LPG ve Benzin yakıt iki ayrı tank göstergeleri sayesinde çok güvenli ve yakıtımızı olduğu gibi net kontrol edebildiğimiz uzun bir yolculuk bunu test etmemiz açısından bize güzel bir deneyim de yaşattı.

Özellikle LPG tankımız full dolu iken sadece gaz’da yol alarak araca yüklenmeden Osmangazi ve İzmir yolu üzerinden 1 depo LPG ve yarım depoda benzin harcayarak ulaştık. Bunun güzel tarafı hiç bir şekilde yakıt almak için benzinciye girmemiş olmamızdı. İnsan bu tarz orjinal çift deposu olan araç ile uzun yolculuklarda kendini çok daha yakıt bakımından güvende hissediyor. Honda Civic Eco’da 1 depo LPG gaz yaklaşık 185tl ye doluyor. Yapmış olduğumuz test sürüşümüz esnasında sabit olarak gece otobanda 80-90 km ortalama hız ile aracı kullandık ve 400 km’ye yakın full dolu LPG tankı ile aracın gidebildiği gördük.

Aracın LPG deposu simit tankı stepne kısmında 33 litre olarak yer alırken maksimum olarak araca 28-29 litre LPG doldurabiliyorsunuz. Yeni Honda Civic ECO aracın LPG kullanımı ile benzinli kullanımı arasında klima açıkken dahi herhangi bir performans ve ivmelenme farkı olmadığını test ettik. Aracımızın LPG kullanımı sonlarında ise çok rahat olarak 200km hız ile sabit olarak çıkabildiğini ve gidebildiğini gördük. Honda’nın geliştirdiği Eco, Honda mühendisleri tarafından geliştirilen ve Honda fabrikasında üretilerek hayata geçirilen özel bir teknoloji.Honda Civic Sedan ile vücut bulan teknoloji sayesinde aracın herhangi bir yerine LPG tankı eklemek için delme gibi işlemlere gerek kalmadan aracın aerodinamik yapısı ya da orijinalliği bozulmadan araç, Honda garantisi ile uzun yıllar kullanılabiliyor.

Eco teknolojisine sahip Honda’lar, LPG yakıt tankı ve bağlantı sistemleri eklenerek fabrikada üretiliyor. Yakıt tankı gibi malzemeler eklendiği için de Honda Civic Sedan Eco, benzinli versiyonlara göre biraz daha ağır. Yakıt deposu kapağı kaldırıldığı zaman benzine ek olarak LPG dolum ünitesi de bulunuyor. Üzerinde “LPG Mode” yazan tuşa basarak LPG ile benzin modları arasında kolayca geçiş sağlanabiliyor. Böylece, LPG ile benzin arasında dilediğiniz an geçiş yapabiliyorsunuz. Honda Civic Sedan Eco (LPG) bu güzel aracı ailenize tavsiye ediyorum.

Yazar | Fotoğraf: Özgür SUNAY