Artan Kızıldeniz gerilimi ve zayıf ABD doları ile petrol yükseldi

®
Çok Okunanlar

90.45 dolarlık kapanış fiyatından %0.56 düşüşle işlem gördü

Petrol fiyatları, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerinin zamanlamasına ilişkin belirsizlik ve beş ayın en yüksek fiyatlarından geçen haftaki...

Maserati, yeni elektrifikasyon çağına öncülük eden GranCabrio Folgore

Maserati’nin, GranCabrio Folgore ile enerji dolu dönüşümünü, yenilikçi ivmesini ve yaratıcılığını gözler önüne serdiği, Trident’in %100 elektrikli yeni serisinin...

Kızıldeniz’de devam eden çatışmanın ortasında Çarşamba günü petrol fiyatları yükseldi ve olası arz kesintileriyle ilgili endişeleri artırdı.

Uluslararası gösterge ham petrol Brent, Pazartesi günü bir önceki işlem seansında varil başına 82.98 $ ‘lık kapanış fiyatından %0.25 artışla yerel saatle 10.51’de (0751 GMT) varil başına 82.77 $’ dan işlem gördü.

Amerikan benchmarkı West Texas Intermediate (WTI), aynı zamanda varil başına 78.03 $ ‘dan işlem gördü ve Pazartesi günkü varil başına 77.87 $’ lık kapanışa göre %0.21 arttı.

Salı günü Yemen’deki İran destekli Husiler, ABD ve İNGİLTERE savaş uçaklarının ülkenin batısındaki Hudeyde eyaletini hedef aldığını duyurdu. Salı günkü hava saldırıları, Husilerin Kızıldeniz’deki bir ABD gemisine saldırdığını iddia etmesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Dünyanın petrol kaynaklarının çoğunun bulunduğu Ortadoğu’daki çatışmanın fiyat artışlarına yardımcı olarak diğer bölgelere de yayılabileceği endişesi.

Ayrıca ABD dolarının diğer para birimleri karşısında gerilemesi de petrol fiyatlarındaki yükselişe yardımcı oldu.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen ABD doları endeksi, Salı günkü kapanış fiyatına kıyasla yerel saatle 10.50’de (0750 GMT) %0.14 azalarak 104.707’ye geriledi. Zayıf doların, döviz sahipleri için petrolü daha ucuz hale getirerek talebi artırması bekleniyor.

ABD’deki yıllık tüketici enflasyonu, Ocak ayında %2,9’luk tahminlerin üzerinde %3,1 olarak gerçekleşti. Benzer şekilde, Tüketici Fiyat Endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre %0,3 artarak %0,2’lik kazanç beklentilerini aştı.

Zeynep Beyza Kılıç

Son Haberler

Şok Tesla ModelY Türkiye fiyatı KDV ve ÖTV dahil ₺1.791.451 açıklandı

TESLA'DAN 19.04.2024 GÜNÜ MODELY FİYATINDA BÜYÜK TÜRKİYE HAMLESİ... Tesla duyurusu ve haberini son dakika olarak aşağıda paylaşıyoruz... Türkiye'deki Tesla Model...

Diğer Haberler