Pazar, Aralık 10, 2023

Trafikte egzozundan siyah duman atan hafif ticari ve ticari araçlara dikkat!

®
Çok Okunanlar

40. Kocaeli Büyükşehir Rallisi 08-10 Aralık’ta

Petrol Ofisi Maxima 2023 Türkiye Ralli Şampiyonası'nın 6. yarışı olan 40. Kocaeli Büyükşehir Rallisi, 08-10 Aralık tarihleri arasında düzenleniyor....

2023’te 100 milyon litre üretim barajını aştı

Castrol’ün Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya (TUCA) Genel Müdürü Nilay Tatlısöz, madeni yağ pazarının 2023 performansını, 2024 hedeflerini ve...

Offroadda Görkemli Sezon Finali…

PETLAS 2023 Türkiye Offroad Şampiyonası’nın finali Kahramanmaraş'ta gerçekleştirilen başarılı bir organizasyonla tamamlandı. Kahramanlar Offroad Kulübü tarafından ICRYPEX ana sponsorluğunda Kahramanmaraş...

1 milyon 73 bin 982 adet oldu…

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, ocak-kasım döneminde yıllık bazda yüzde 60,8 büyüdü. Böylece Türkiye otomotiv pazarı...

Yazar – Özgür Sunay

Merhaba, bu seferki yazımda trafikte sürekli şekilde artık ciddi bir sorun haline gelmiş olan egzozundan siyah duman atan hafif ticari ve ticari araçlara değinmek istedim.

Çok büyük bir problem olan ve özellikle günümüzde büyük şehirlerde sıkışık kalmışlığın içerisinde trafikte birde egzozundan siyah ya da giri çok yüksek derecede duman atan bu hafif ticari ve ticari araçlar nasıl olurda trafik ekipleri tarafından kontrol edilmeden özellikle İstanbul trafiğinde bu kadar rahat havayı, doğayı kirleterek bizlerinde araçlarımızın içerisinde dahi olsak çocuklarımızın sağlıkları ile oynayıp dolaşabiliyorlar?

Her gün en az onlarca kez başıma gelen bu olay çok büyük bir rahatsızlık vermektedir.

Aracımın içerisinde camı açmasak bile maalesef klima ve havalandırmadan yoğun olarak bu araçların egzoz dumanları trafikte seyredirken bizleri aşırı derecede rahatsız etmekte ve hatta gaza yüklenip bastıkları zamanda arkalarında yoğun bir kara-simsiyah dumanı havaya katarak göz gözü görmeden gitmektedirler.

Vay zavallı arkalarında kalan bize olanlar… hiç düşünmeden bu şekilde ticari araçlar ile bütün gün yollarda maalesef bu süregelmektedir.

Bu kadar trafikte olan bu araçların dolaşmasına herhangi bir şekilde ceza kesmeden bir yaptırım uygulamadan nasıl olurda bu büyük şehirde izin vererek sağlığımızı tehdit etmelerine imkan ve olanak tanırlar…

Ama 70km hız sınır olan bir yer de 78km ile ceza kesip adresimize göndermeyi de çok iyi biliyorlar. Bunu nasıl çok iyi biliyorlar ise bu halkımızın önemli bir sorunu olan konuyu da takip edip çözüme kavuşturmaları, en kısa zamanda trafikte bu araçları izleyerek takip ederek plakalarına ya da kendilerine en makbul gerekli yaptırımların uygulanması herkesin sağlığı açısından bu büyük şehirde artık bence şart olmuş, zamanı da çoktan geçmiştir.

Bakın bu bizim kanayan yaralarımızdan biridir. Ve olmaya da devam etmektedir.

Binlerce araç her gün trafikte sorgusuz ve sualsiz, kontrolsüz bu şekilde hareket ediyor.

Bu araçların egzoz muayanelerini kim ya da kimler yapıyor? bu da soru işareti.

Egzoz muayenesinden çıkarak trafikte dolaşmaya kara pis dumanlarını saçmaya devam etmektedirler.

Bakın geçtiğimiz aylarda çıkan bir habere göre;

MANİSA’da trafiğin düzenli hale gelebilmesi ve trafik kurallarına uyulması konusunda motosikletler ile otomobiller üzerinde yoğun bir şekilde uygulama yapan Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, bu kez fabrika işçilerini taşıyan servis otobüslerine, ‘kara duman’ uygulaması yaptı. Vatandaşların otobüslerin egzozlarından çıkan yoğun ‘kara duman’ şikayeti üzerine hareke geçen Trafik ekipleri, Ayakkabacılar Sitesi’nin önünde uygulama başlattı. Uygulamayı fabrikaların işçi çıkış saatine denk getiren ekipler, bir saat içerisinde 50 servis otobüsünü durdurdu. Uygulamaya giren 50 servis otobüsünden 30’una 140’ar TL para cezasıyla kesildi, sürücülere 20 ceza puanı uygulandı. Uygulamaya bazı otobüs şoförleri itiraz etti. Başkomiser Osman Genç, “Karayolları Trafik Kanunu 31/ 1 B maddesine göre; araç gözle görünür şekilde egzozundan çevreyi kirletecek şekilde kara duman çıkartıyorsa gereken cezai işlem uygulanır. Ayrıca uygulamamızda egzozların ses çıkarıp- çıkarmadığını da kontrol ettik. Servis otobüsleri mazottan kar etmek için 10 numara yağ kullanarak çevreyi kirletiyor. Bunun da önüne geçmek istiyoruz” dedi. Kaynak: (https://www.hurriyet.com.tr/ege/kara-dumanin-cezasi-140-tl-18489417)

Gördüğünüz gibi Türkiye’nin her noktasında trafikte olan bir problemi artık yetkilelerin göz ardı etmemesi gerektiğini ve özellikle istanbul gibi büyük şehirde bir an önce bunun önüne geçilmesi gerektiğini ve başkaları yüzünden masum arabasında seyahet eden insanların bu kötü olayın içerisinde kendilerini ve çocuklarını bulmamaları gerekmektedir.

Burada Tüvtürk’e de o zaman iki çift laf etmem düşüyor; Tüvtürk araç muayene istasyonu bu araçları kontrol etmiyor mu? Bu araçlara muayer belgesi nasıl verilyor? Dışarıda egzoz emisyonu alıp Tüvtürk’e gidip göstermeleri sayesinde bu araçlar muayeneden geçti sayılıyor? Bu ne kadar doğru bir uygulama o zaman?

Siyah duman atan araçların bir şekilde kontrole tabi tutulması ve herkesin bu konuda vatandaşlarımızında duyarlı olarak plakalarını alıp hemen bildirebilecekleri bir whatsapp hattının açılması gerekmektedir.

Saygılarımla

- Advertisement -
Son Haberler

2. El Online Pazar Analiz Raporu…

INDICATA verilerine göre, Türkiye ikinci el online binek ve hafif ticari araç pazarı online mecralarda 2023 Ekim ayında yılın...
- Advertisement -

Diğer Haberler