TOGG C-SUV İLK İNCELEME…

®
Çok Okunanlar

Petrol fiyatları, Pazartesi günü yükseldi

Petrol fiyatları, yaz aylarında petrol talebinin artacağı beklentilerinin etkisiyle Pazartesi günü yükseldi. Uluslararası gösterge Brent ham petrolü, yerel saatle...

İnci GS Yuasa, akü ihracatında lider oldu

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından her yıl gerçekleştirilen ve firmaların ihracat performanslarına göre sıralandığı “Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı Araştırması...

Araç Kiralama Yaparken Sigorta Gerekli Mi?

Yeni yerler keşfederken, seyahat ederken ve şehir içi günlük kullanımda araç kiralama birçok kolaylığı beraberinde getiriyor. Uygun ve esnek...

MAN ‘AslanEğitimleri’ ile çalışanlarının beceri ve yetkinlikleri

MAN ‘Aslan Eğitimleri’ ile çalışanlarının beceri ve yetkinliklerini geliştiriyor MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş., müşterilerine en iyi hizmeti sunabilmek amacıyla...

Yazar: Özgür SUNAY

Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası Togg’un fabrika açılışı gerçekleşti.  2023 yılının ilk çeyreğinde doğuştan elektrikli ilk akıllı cihazı C SUV’u banttan indirmeye hazırlanan Togg’u yakından sizler için inceleme fırsatı bulduk.

Togg’un ‘Konsept Akıllı Cihaz’ olarak isimlendirdiği vizyon otomobili, Togg DNA’sında bulunan stilistik özelliklerin korunduğu, dinamik ve yenilikçi bir fastback. Stil konseptinin temelini, kaslı arka tasarım ve ön farlardan başlayıp aracın profilini güçlendirerek arkaya kadar uzayan omuz çizgi oluşturuyor. Togg tasarımcıları tarafından geliştirilen ve Pininfarina stüdyolarında üretilen cihazdaki ön cam, doğuştan elektrikli mimariyle uyumlu olacak şekilde neredeyse baştan tasarlanırken, jantlar Togg DNA’sına ait büyük ve çok kollu olarak göze çarpıyor.

İçeride C SUV’un tasarımına sadık bir yaklaşım izlenmesine rağmen, direksiyon simidi, sportif ve zarif bir tasarımla baştan yaratılmış durumda. İç mekânda entegre emniyet kemerlerine sahip 4 adet tekli koltuk yer alıyor ve orta sütunu ortadan kaldıran tasarımla kapılar bir kitap gibi açılıyor. Ön koltuklarda açık renk deri kullanılırken, arka koltuklarda koyu renk tercihi göze çarpıyor. Emniyet kemerlerinde ise özgünlüğü vurgulamak için açık mavi renk tercihi dikkat çekiyor.

2023 yılının ilk çeyreğinin sonunda C segmentindeki doğuştan elektrikli SUV pazara çıkacak. Ardından yine C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek.

‘Togg Akıllı Yaşam’ başlığı altında aracın içine entegre edilen yazılım sayesinde TOGG aracın içinde uzaktan evinizdeki diğer akıllı cihazlarınıza TV ve diğer elektronik beyaz eşyalarınıza müdahale edebileceğiniz özellik bulunuyor.

C segmentinde yer alan Togg Suv aracın içerisine göz attığımızda tamamı ile ön panelde birden fazla komple tasarım olarak hayalet sadece dijital ekranların yer aldığını görmekteyiz. Aracın gösterge paneli tamamen elektronik ekranlardan oluşuyor. Panelde üç gösterge ekranı ve 10 inç (25,4 cm) boyutunda multimedya ve navigasyon ekranı yer alıyor. Bir diğer önemli özellikleri arasında Araçta yan aynalar bulunmamakta, bunun yerine kameralar yer alıyor. Fakat yan aynaları olan modeli de ayrıca farklı donanım olarak satışta olacak.

Togg Suv modeli öncelikle 2 farklı çekiş sistemi ile beraber satışa sunuluyor. Otomatik 4 tekerden çekiş ve 2 çeker olarak aracı satın alabilirsiniz.

Tek şarj ile batarya kapasitesine göre 300+km ve  500+km’lik iki farklı menzile sahip. Aracın bataryalarının 30 dakikadan kısa sürede %80 şarj edilebilme özelliğine sahip. Aracın yazılımı ve pil entegrasyonu arasında 180kw ve 300kw ‘lık elektrik gücü ile pil şarj etme özelliğine sahip. Araçta yer alan rejeneratif fren sistemi ile yavaşlamalarda motorların dinamo gibi çalışması ve pili tekrar şarj etmesi sayesinde menzili ekstradan %20’ye kadar uzatma özelliğine sahip. Togg, 200 beygir (4×2) ve 400 beygirlik (4×4) iki farklı motor çekiş sistemine sahip.

Togg, son hızı güvenlik sebebi ile 180 km/sa olacak aracın 400 beygir versiyonunda 0-100 km/sa hızlanması 4,8 saniye ve 200 beygirlik versiyonunda ise 7,6 saniyede tamamlıyor.

Aracın 4G/5G internet bağlantısı sayesinde fabrikadan güncellemeleri otomatik olarak alacak. Togg araca ait ilk olarak İstanbul-Ankara Otoyolu üzerinde Bolu dağı çıkışı Highway dinlenme mola tesisleri üzerinde birden fazla olmak üzere Togg’un özel şarj istasyonları kuruldu. Bu şarj istasyonlarında Togg aracınızı 180kw ve 300kw olarak yüksek hızlı şarj noktası olarak aracı kısa sürede pilini doldurarak şarj edebiliyorsunuz.

Normalde İstanbul’da markaların şarj istasyonlarında genelde yüksek hızlı şarj çok fazla noktada yer almamakta. Genelde 50kw ve 60kw gibi hızlar ile elektrikli araçlarımızı test ederken pilini doldursak bile ZES marka şarj istasyonlarında ise daha fazla yüksek hıza sahip noktalarında aslında daha kısa zamanda şarj edebilmekteyiz. Fakat İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük şehirlerde özellikle en az 180kw’yı net alabileceğimiz ve 300kw’lık yüksek şarj hizmeti verecek noktaların oluşturulması ve çoğaltılması bu araçların süreklilik kullanımları adına büyük ihtiyaç ve önem arz ediyor. Eğer bir elektrikli aracı devamlı suretle gündelik yaşamda kullanıyor isek, en az 180kw ve 300kw’lık noktaların ulaşılabilir hatlar üzerinde yer alması yatırımların planlanması ve araçların trafiğe çıkması ile beraber noktalarda kullanım rahatlığı sunulması belki ufak bekleme alanları cafe’ler, çay-kahve içebileceğimiz ya da ısınabilecek yerler açılması da düşünülmelidir.

Togg, aracın karoser şasi ve güvenlik yapısı arasında yan kapılarında ve arka kısımda ekstra olarak mor renkli olarak dışarıdan göz ile göremeyeceğimiz kapı içlerinde ve aracın çeşitli noktalarında darbeye dayanıklı çelik barlar yer alıyor. Aracın motor çekiş sistemi arka tarafta yer alırken aracın altında komple pil bölümü yer almakta.

Devamı ve tüm ayrıntılı bilgiler, Kasım-Aralık Yeni Sayımızda yer alacak.!

Son Haberler

Araç Kiralama Yaparken Sigorta Gerekli Mi?

Yeni yerler keşfederken, seyahat ederken ve şehir içi günlük kullanımda araç kiralama birçok kolaylığı beraberinde getiriyor. Uygun ve esnek...

Diğer Haberler