Petrol varil başına 82,03 dolardan işlem gördü

®
Çok Okunanlar

Sürdürülebilir inovasyon Formula 1’den motorunuza nasıl taşınıyor?

PETRONAS Madeni Yağlar mühendislerinin analizi... Yeni bir Formula 1 (F1) sezonu daha başladı ve 20 pilot bir kez daha dünya...

Petrol arz endişelerinin etkisiyle yükseldi

Cuma günü, dünyanın en büyük petrol tüketicileri arasındaki talep umutları ve Kanada'daki orman yangınları nedeniyle arz endişelerinin etkisiyle yükseldi. Uluslararası...

Mercedes-Benz Motor-Velocipede, geleceğe ilerliyor

Mercedes-Benz Classic, ilk defa 1894’te üretilen Benz Motor-Velocipede’i 2024'te tekrar yollara çıkarıyor. İlk seri üretim araç olan Motor-Velocipede, 1,5 beygir...

Aytemiz’den Halkbank Paraf Kart ile 200 TL kazan

Aytemiz’den ParafPara kazandıran kampanya başladı. Kampanya kapsamında 16 Mayıs - 30 Haziran 2024 tarihleri arasında Paraf üyesi Aytemiz istasyonlarında...

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de zayıf petrol talebini ve Filistin’deki çatışmaya karşı artan muhalefeti gösteren verilerin ardından Perşembe günü düştü.

Uluslararası gösterge Brent ham petrolü, yerel saatle 11.17’de (0817 GMT) varil başına 86.77 dolardan işlem gördü ve bir önceki işlem seansında varil başına 87.29 dolarlık kapanış fiyatından %0.6 düştü.

Amerikan göstergesi West Texas Intermediate (WTI), varil başına 82,69 dolardan kapanan önceki seansa göre %0,8 düşüşle varil başına 82,03 dolardan işlem gördü.

Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından Çarşamba günü yayınlanan veriler, ABD ticari ham petrol stoklarında artışa işaret ederek petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturdu.

ABD stokları, piyasanın yaklaşık 1,6 milyon varillik artış beklentisine kıyasla yaklaşık 1,1 milyon varil artarak 2,7 milyon varile yükseldi.

Bu arada Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Filistin’in BM üyeliğine tam üyelik teklifini desteklediğini söyledi.

“İsrail-Filistin çatışması insani bir felakete neden oldu” diyen Global Times, Wang’ın sözlerini aktardı.

“Acil ve koşulsuz” bir ateşkes ve daha fazla tırmanmayı önlemek için bir insani yardım mekanizmasının hızla kurulması çağrısında bulundu.

Filistin’in BM üyeliği başvurusu, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik ölümcül saldırısının ortasında geldi ve 7 Ekim’de Hamas’ın 1.200 kişinin hayatını kaybettiği saldırıdan bu yana yaklaşık 33.900 kişiyi öldürdü.

Filistin’deki savaşa karşı tavır alan diğer ülkeler, çatışmanın sona ereceğine dair beklentileri artırdı ve Orta Doğu’daki arz risklerini azalttı.

Yemen’deki Husi grubu, Gazze’deki Filistinlilerle dayanışma içinde, Kızıldeniz’de İsrail’e ve İsrail’den mal taşıyan İsrailli şirketlerin sahip olduğu veya işlettiği kargo gemilerini hedef alıyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon, 12 Ocak’tan bu yana aralıklı hava saldırıları düzenleyerek bölgedeki saldırılara yanıt olarak Yemen’deki Husi bölgelerini hedef alıyor.

ABD dolarının diğer para birimleri karşısındaki düşüşü, diğer para birimi sahipleri için daha ucuz petrolle ticareti teşvik ederek petrol fiyatlarının desteklenmesine de yardımcı oldu. ABD Dolar Endeksi %0,16 düşüşle 105,79’a geriledi.

Duygu Alhan

Son Haberler

Petrol arz endişelerinin etkisiyle yükseldi

Cuma günü, dünyanın en büyük petrol tüketicileri arasındaki talep umutları ve Kanada'daki orman yangınları nedeniyle arz endişelerinin etkisiyle yükseldi. Uluslararası...

Diğer Haberler