Petrol fiyatları Cuma günü,ABD ve Çin’deki talep artışını gösteren rakamlarla arttı

®
Çok Okunanlar

Stellantis, Yenilikçi LiDAR Teknolojisiyle Sürüş Destek

Dünyanın en büyük mobilite şirketlerinden Stellantis, yeni nesil yüksek performanslı LiDAR (Işık Algılama ve Mesafe Belirleme) teknolojisinin geliştiricisi SteerLight'a...

Yıl sonunda hedef satılan her 4 araçtan 1’inin elektrikli olması

Premium segmentin lideri Mercedes-Benz, 2024’ün ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği 6.550 adetlik satışla liderliğini sürdürüyor. Geçen yılın ilk üç ayına göre...

2024 Yeni QASHQAI Video Tanıtımları

Dış güncellemeler Qashqai'nin görünümünü yeniliyor. Yeni Qashqai, yenilenen tasarımı sayesinde keskin ve modern bir dinamizm yayıyor. Qashqai'nin ön ızgarası, daha...

Şok Tesla ModelY Türkiye fiyatı KDV ve ÖTV dahil ₺1.791.451 açıklandı

TESLA'DAN 19.04.2024 GÜNÜ MODELY FİYATINDA BÜYÜK TÜRKİYE HAMLESİ... Tesla duyurusu ve haberini son dakika olarak aşağıda paylaşıyoruz... Türkiye'deki Tesla Model...

Petrol fiyatları Cuma günü, dünyanın en büyük petrol tüketicileri olan ABD ve Çin’deki talep artışını gösteren rakamlarla arttı.

Uluslararası gösterge Brent ham petrolü, yerel saatle (0808 GMT) 11.08’de varil başına 83.62 dolardan işlem gördü ve varil başına 82.96 dolarlık kapanış fiyatından önceki işlem seansına göre %0.80 artışla işlem gördü.

Amerikan benchmarkı West Texas Intermediate (WTI) aynı anda varil başına 79,73 dolardan işlem gördü ve varil başına 78,93 dolardan kapanan önceki seansa göre %1,01 artış gösterdi.

Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD’de benzin talebindeki artışı gösteren veriler, petrol fiyatlarındaki artışa yardımcı oldu.

Enerji Enformasyon İdaresi verilerine göre benzin ve damıtık akaryakıt stokları sırasıyla 4,5 milyon varil ve 4,1 milyon varil civarında azaldı.

Her iki kaynağın da hisse senetleri piyasa beklentilerinden daha fazla geriledi ve bu da ABD’de yüksek bir talep seviyesine işaret etti.

Gümrük Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı verilere göre, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ve en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin’deki ham petrol ithalatı, yılın ilk iki ayında geçen yıla göre %5,1 arttı.

Veriler, Covıd-19 sonrasında yaşanan ekonomik mücadelelerin ardından ülkede talep iştahında toparlanmaya işaret ediyor.

ABD Federal Rezerv (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın Fed’in faiz oranlarını düşürmekten ‘uzak olmadığını’ belirten konuşmasının ardından petrol fiyatları da yukarı yönlü destek aldı.

Powell, para politikasını gevşetmek için gereken güvenden ‘uzak olmadıklarını’ belirterek, politika yapıcıların faiz oranlarının çok geç kesilmesi durumunda oluşacak risklerin farkında olduklarını kaydetti.

Zeynep Beyza Kılıç

Son Haberler

Şok Tesla ModelY Türkiye fiyatı KDV ve ÖTV dahil ₺1.791.451 açıklandı

TESLA'DAN 19.04.2024 GÜNÜ MODELY FİYATINDA BÜYÜK TÜRKİYE HAMLESİ... Tesla duyurusu ve haberini son dakika olarak aşağıda paylaşıyoruz... Türkiye'deki Tesla Model...

Diğer Haberler