ABD, Çin’in batısındaki Sincan’dan yapılan ithalatın çoğunu yasakladı.

®
Çok Okunanlar

Hindistan ve Güney Amerika’da satışa sunulacak

Citroën, 2024 yılında Hindistan ve Güney Amerika'da satışa sunulacak kompakt bir SUV Coupé olan Citroën Basalt Vision tanıttı. C3 ve...

Chery Holding Grubu, mart ayına ait verilerini açıkladı

Chery Holding Grubu, mart ayına ait verilerini açıkladı. Mart ayında satışlarını yıllık bazda yüzde 45,3 oranında artıran Chery Grubu,...

Alman otomobil üreticisi Volkswagen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin yapımı bir bileşenin iş yasalarını ihlal etmiş olabileceği ortaya çıktıktan sonra modellerinin birçoğunun Amerika Birleşik Devletleri’ne girişinin reddedildiğini söyledi.

Volkswagen yaptığı açıklamada,” Gümrük sorunu nedeniyle bazı Volkswagen Grubu araçlarının limanlardan bayilere teslim edilmesindeki gecikmeyi gidermek için çalışıyoruz ” dedi.

Volkswagen, “değiştirilme sürecinde” olan “küçük bir elektronik bileşen” ile ilgili sorun olduğunu söyledi.

Haberi ilk bildiren Financial Times’a göre, “batı Çin’den” olduğu söylenen kısmın ABD’nin zorla çalıştırma karşıtı yasalarını ihlal ettiği tespit edildi. Financial Times, Porsche, Bentley ve Audi modellerinin etkilendiğini söyledi.

Rapora göre Volkswagen, parçayı bir tedarikçiden temin ederek parçanın kökeninin farkında değildi.

Alman otomobil grubu, bir tedarikçi tarafından sorunun farkına varıldı ve rapora göre ABD yetkililerine bildirildi.

Volkswagen, “insan hakları ihlali iddialarını hem şirket içinde hem de tedarik zincirinde çok ciddiye alıyor.”

Grup,” Alt tedarikçilerimizden biriyle ilgili iddialar hakkında bilgi alır almaz konuyu araştırıyoruz ” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, şirketler üretimin zorla çalıştırma içermediğine dair doğrulanabilir kanıtlar sunmadıkça, Çin’in batısındaki Sincan’dan yapılan ithalatın çoğunu yasakladı.

Hak savunucuları yıllardır Pekin’i, zorla çalıştırma ve gözaltı kampları da dahil olmak üzere Sincan’daki Uygurlara ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik acımasız bir baskıyla suçladılar. Pekin, suistimal iddialarını reddediyor.

Zorla çalıştırma konusu, yerel ortağı SAIC tarafından işletilen bölgedeki fabrikasıyla ilgili uzun süredir sorularla boğuşan Volkswagen için son derece hassastır.

Çarşamba günü erken saatlerde Volkswagen, Handelsblatt gazetesinin Sincan’ın Turpan kentinde bir test pisti inşa etmek için zorla çalıştırmanın kullanılmış olabileceğini bildirmesinin ardından Çin’in sorunlu Sincan eyaletindeki faaliyetlerinin geleceğini tartıştığını söyledi.

VW, projeyle bağlantılı olarak insan hakları ihlallerine dair hiçbir kanıt görmediğini, ancak ortaya çıkan yeni bilgileri de aynı şekilde araştıracağını söyledi.

BERLIN

Son Haberler

Şok Tesla ModelY Türkiye fiyatı KDV ve ÖTV dahil ₺1.791.451 açıklandı

TESLA'DAN 19.04.2024 GÜNÜ MODELY FİYATINDA BÜYÜK TÜRKİYE HAMLESİ... Tesla duyurusu ve haberini son dakika olarak aşağıda paylaşıyoruz... Türkiye'deki Tesla Model...

Diğer Haberler