Yorgun gözlerle uzun yola çıkmayınBayram tatili ile birlikte, kimi aileler tatil beldelerine akın ederken, kimi aileler ise memleketlerine gitmeyi tercih ediyor. Özellikle uzun yolda trafiğe çıkacak sürücülerin; ışık çakmaları, ışığa karşı hassasiyet ve görme alanında daralma gibi sorunlara karşı yapacakları güneş gözlüğü seçimi yol güvenliği ve olası kazaların önlenmesi adına büyük önem taşıyor. Göz problemlerinin uzun yolculuklarda oluşturabileceği sorunlara karşı uyarılarda bulunan Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Ebru Toprak Ün, dikkat edilmesi gereken durumlar hakkında önemli bilgiler paylaşıyor.

 

Yaşlılar ve açık renk göze sahipler önlem almalı

Bayram tatilinin yaz aylarına denk geldiği bu dönemlerde, araçları ile uzun yolculuklara çıkan sürücülerin sayısında da ciddi bir artış gözlemleniyor. Bu dönemde göz problemleri sebebiyle oluşabilecek trafik kazalarının, alınacak tedbirler ile önlenebileceğini belirten Dünyagöz Ataköy’den Op. Dr. Ebru Toprak Ün, “Yaz aylarında genel göz sağlığı açısından UV ışınlarına ve bu ışınların oluşturabileceği olumsuz etkilere karşı önlemler alınmalı. Bayram tatilinin bu döneme denk gelmesi, sürücülerin dik gelen bu ışınlar sebebiyle oluşabilecek ışık çakmaları, gözlerde ışığa karşı hassasiyet ve görme sorunlarına karşı gerekli tedbirleri almasını daha da gerekli kılıyor. Bu noktada doğru ve ihtiyaca cevap veren güneş gözlüğü seçimi, sorunların önlenmesinde büyük bir rol oynuyor. Katarakt hastaları, hipermetrop veya miyopi gibi görme kusurları bulunan, ilerleyen yaştaki veya açık renk göze sahip sürücülerin, güneş ışınlarından etkilenme şansı daha yüksek olduğu için alacakları önlemler çok daha büyük önem taşıyor. Aynı zamanda sürücülerin, uzun yolculuklarda direksiyon başına geçmeden önce dinlenmiş olmaları gerekiyor” dedi.

 

Güneş gözlüğü seçiminde bu kriterleri arayın

Güneş gözlüğü seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterlerden bahseden Op. Dr. Ebru Toprak Ün, “Trafikte ve uzun yollarda kullanılacak güneş gözlüklerinde aranması gereken en önemli özellik hem UVA hem UVB ışınlarına karşı %100 koruma sağlamasıdır. Aynı zamanda gözlük çerçevesinin yapısı ve çerçevenin görüş alanını kısıtlamıyor olması, sürücüye daha geniş bir koruma alanı ve görüş açısı sağlayarak kaza riskinin büyük oranda azalmasına sebep olacaktır. Gözlük camının koyuluğu ve rengi, ışığın gözlere ne kadar etki edeceğini belirler. Araç kullanırken kullanılması tavsiye edilen en güvenli renkler, diğer renkler ile karışma olasılığı bulunmayan gri ve kahverengidir. Aynı zamanda polarize camlar, parlamaları engeller. Doğru güneş gözlüğü seçimi, kaza riskini azaltırken, güneş ışınlarının gözlerde oluşturabileceği katarakt, retina yaralanmaları ve makula dejenerasyonu gibi rahatsızlıkların oluşmasını engelleyecektir” şeklinde konuşuyor.