YENİ LAMBORGHINI URUS!

Autodesk VRED Professional 2014 SR1-SP7


AutomobiliLamborghini,dünyanın ilk Super Spor SUV’siyle, standartların üstünde bir güç, performans, sürüş dinamiği, benzersiz tasarım, lüks ve günlük kullanıma uygunluk sunarak, lüks otomobil segmentinde yeni bir niş yaratıyor.  

Urus: çok yönlü bir kişilik

Lamborghini Urus, hem sürücü hem de yolcuların keyfine vardığı süper spor dinamizmiyle, lüks olmanın yanı sıra çok da güçlü bir SUV.

Son derece rahat olan sürüşü, yüksek alt boşluğu ve en yeni teknolojilere sahip lüks iç mekanı, alçak hatlı coupe tasarımına ve yerleşik yol pozisyonuna adeta ters düşüyor. Urus, şehirde kolay bir sürüş, uzun yolculuklarda maksimum konfor, yol ve pistlerde heyecan verici bir süper spor otomobil dinamiği ve çok çeşitli çevre koşullarında çok yönlü off-road özellikleri sağlıyor.LamborghiniUrus, çift kişiliğe sahip olan, çok boyutlu bir otomobil. Sahibinin istediği ölçüde sportif veya zarif bir otomobilolabilen Urus, gündelik lüks otomobil sürüşünü ve heyecan verici, süper spor otomobil deneyimini eşit ölçüde sunabiliyor.

 

Güç ve Performans:

Motor

Lamborghini Urus, öne monteli yeni bir 4,0 litrelik benzinli V8 çift turbolu alüminyum motora sahip. Lamborghini’de bir ilk olan turbo motor seçimi, Urus’ta arzulanan kullanım çeşitliliğini yansıtıyor. Özellikle off-road koşullarında, düşük devirlerde yüksek bir tork seviyesi gerekli ve bunu da ancak, optimum motor hassasiyeti ve verimliliği sağlayan böyle bir motor temin edebiliyor. 6.000 d/d’de 650 HP güç, maksimum 6.800 d/d devir ve 2.250-4.500 d/d’de 850 Nm maksimum tork sunan Urus, 162,7 hp/l’lik özel bir güce sahip. Boş ağırlığı 2.200 kg’dan düşük olan Urus, 3,38 kg/hp’yleen iyi ağırlık-güç oranına sahip SUV.

305 km/s maksimum hız sunan Urus, 0’dan 100 km/s hıza 3,6 saniyede ulaşıyor ve 12,8 saniyede 0’dan 200 km/s hıza çıkıyor. Fren performansı da aynı ölçüde etkileyici: Urus, 100 km/s hızdan sıfıra 33,7 metrede iniyor.

Kompakt motor, alçak konumuyla otomobilin ağırlık merkezini opitimize ediyor.Yanma odalarına yakın, merkezi bir turbo şarj düzeniyle optimum motor hassasiyeti sağlanıyor.Çift sarmallı turboşarjlar paralel şekilde çalışarak, tam yük koşullarında maksimum güç sunuyor.Bu, turbo gecikmesini azaltıyor ve düşük hızlarda bile, tork eğrisi boyunca maksimum tork ve pürüzsüz bir güç tedariki sağlıyor.İki ayrı egzoz akışı, egzoz gazı döngüsünde çapraz girişimi engelleyerek, silindir ateşleme sırasını tamamlıyor.Üstten çift eksantrik miline ve değişken valf zamanlaması özelliğine sahip yeni silindir gömleği teknolojisi, sekiz silindirli motordan en yüksek performansın alınmasını sağlarken, ağırlığı da düşürüyor. Silindir deaktivasyonu, yakıt tüketimini azaltarak, araç performansı ile verimli motor fonksiyonu arasında mükemmel bir denge sağlıyor.

Şanzıman ve vites

Urus, sekiz vitesli otomatik şanzımana sahip.Elektrohidrolik kontrollü,kompakt ve verimli planet dişli kutusu, çok kısa düşük vites oranları ve daha uzun yüksek vitesler sağlayacak şekilde ayarlandı.Kayma kontrollü, son derece etkilikonvertör kavrama kilidi ve özel olarak geliştirilmiş tork konvertörü, heyecan verici bir hızlanma için olağanüstü güçlü bir başlama oranına sahip olan ve optimum yakıt tüketimi ve emisyon için düşük motor devirlerinde yüksek hız sağlayan, oldukça hassas bir motor sunulmasını mümkün kılıyor. Ayrıca son derece etkili bir motor freni de sağlanıyor.

 

Lamborghini dört çeker sistemi ve tork vektörlemesi:

Sürüş dinamiğinin optimize edilmesi

LamborghiniUrus’un dört tekerlekten çekiş sistemi, tüm hava koşullarında ve her türlü yol ve yüzeyde güvenli ve son derece hassas bir sürüş dinamiği sunuyor.Kendiliğinden kilitlemeli, merkezi bir Torsen diferansiyel, tüm sürüş koşullarında, özellikle de off-road sürüşlerde maksimum kontrol ve çeviklik sağlıyor. Bağımsız ön/arka aksa 40/60 oranında standart tork dağılımı gerçekleştiriliyor ve öne %70 veya arkaya %87 oranındaki dinamik maksimum tork dağılımıyla, daha yüksek zemin sürtünmesine sahip olan aks için çekiş güçlendiriliyor.

Urus’un, arka diferansiyel aracılığıyla sunduğu aktif tork vektörlemesi, güçlü bir çekiş sağlamak için, sürüş moduna, sürüş tarzına ve yol tutuşuna bağlı olarak itici gücün anında ayrı ayrı tekerleklere dağıtılmasını mümkün kılıyor. Tork vektörlemesi ayrıca ekstra direksiyon hakimiyeti de sunuyor: Daha azdireksiyon dönme direnci gerekiyor ve artan çeviklik, daha yüksek viraj alma hızlarına ve daha sportif bir sürüşe olanak sağlıyor. Savrulma hareketi kontrol edilerek, virajlarda dışa savrulma ve hızlanma sırasında lastik kayması engelleniyor.Tork vektörlemesi, STRADA, TERRA (off-road) ve NEVE (kar) sürüş modlarında, güvenli ve basit bir sürüş sağlamak için dışa savrulmayı azaltıyor. SPORT ve CORSA modlarında ise tork vektörleme,Urus’un daha büyük bir arkadan kopma özelliğiyle daha çevik hale gelmesine olanak sağlıyor: Dört tekerlekten çekiş sistemi ve ESC arasındaki etkileşim, arkadan kopmayı yöneterek hassas ve keyifli bir sürüş sunuyor. SABBIA (kum) modunda ise sistem, çakıl veya kum tepeleri gibi yol tutuşu az olan arazilerde çevikliği ve hassaslığı garanti edecek şekilde ayarlanarak, off-road keyfi için ideal bir sürüş modu ortaya çıkarıyor.

 

Arka tekerleklerden yönlendirme

Lamborghini Urus, tüm hız aralığında,ilk olarak Aventador S‘de sunulan arka tekerlekten yönlendirmeyi benimsiyor. Arka yönlendirme açısı, otomobilin hızına ve seçilen sürüş moduna bağlı olarak +/- 3,0 dereceye kadar değişiyor: Düşük hızlarda arka aks yönlendirme açısının ön tekerleklerle zıt yönde olması (zıt fazlı yönlendirme), daha fazla çeviklik elde etmek ve daha yüksek bir manevra kabiliyeti için daha küçük bir dönüş dairesi sağlamak amacıyla, aks mesafesini etkili bir şekilde 600 mm’ye kadar kısaltıyor. Yüksek hızlarda ise arka aks yönlendirme açısının ön tekerleklerle aynı hizada olması (eş fazlı yönlendirme), aks mesafesini 600 mm’ye kadar uzatarak daha fazla stabilite ve sürüş konforu sağlıyor ve optimum sürüş dinamiği sunuyor.

Lamborghini DNA’sı:

Heyecan verici Lamborghini sesi ve duygusu

Motora, egzoz sistemine ve şasiye kapsamlı bir yaklaşımın benimsenmesi, bir yandan istenmeyen mekanik gürültüleri azaltarak otomobili günlük kullanıma uygunhale getirirken, bir yandan da heyecan verici Lamborghini sürüş deneyimini ve benzersiz Lamborghini sesini muhafaza ediyor.

V8 motor, Tamburo tarafından seçilen sürüş moduna bağlı olarak Urus’un sesini ve yarattığı hissi değiştirecek şekilde ayarlanıyor; STRADA modundaki en sakin ve en rahat düşük frekanslı seslerden, CORSA modundaki daha sportif ve daha heyecanlı Lamborghini sesine ve tepkisinekadar, farklı etkiler yaratılıyor. Ayrıca özel olarak geliştirilmiş egzoz sistemi de ses çıkışını motor devrine bağlı olarak uyarlıyor: Yüksek hızlanmada Urus daha boğuk, sportif bir ses ve şasi tepkisi yaratıyor.

 

Tamburo – Lamborghini sürüş dinamikleri kontrolü

Orta konsoldaki Tamburo sürüş modu seçme birimi, tüm dinamik araç sistemlerini kontrol ediyor. Ve STRADA, SPORT, CORSA ve yeni eklenen NEVE (kar) modları aracılığıyla, yüzey koşullarına veya sürücünün tercihine bağlı olarak sürüş dinamiklerinin seçilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca opsiyonel olarak, daha ileri off-road ayarları dasunuluyor: TERRA(off-road)veSABBIA(kum).

STRADA modunda,konforu artırmak için yükseklik hıza göre adapte edilirken, SPORT modunda Urus alçaltılarak tüm hızlarda stabilite ve hassaslık sağlanıyor.CORSA modunda otomobil, minimum yalpayla daha da hassas ve performans odaklı hale geliyor. Üç off-road modu NEVE, TERRA ve SABBIA’da, yerden yüksekliğin artırılması, engellerin üzerinden güvenle geçilmesini mümkün kılıyor ve viraj alma sırasında bağımsız asimetrik hareket sunan denge demirleriyle optimum çekiş sağlanıyor.

Elektromekanik aktif yalpa stabilizasyonu sistemi ilk defa bir Lamborghini’de kullanılıyor. Stabilizasyon sistemi, bir yandan son derece çevik bir sürüş ve direksiyon hassaslığı sağlarken, bir yandan da kasisli yollarda hem düz bir hatta giderken hem de viraj alırken, stabilizatör parçalarının aktif olarak ayrıştırılması sayesinde yalpa açısının maksimum düzeyde azaltılmasını mümkün kılıyor.

Urus’un, yeni amortisör valfleri içeren, özel olarak ayarlanmış amortisör sistemi, kendini sürekli olarak farklı sürüş koşullarına göre uyarlıyor: Viraj alırken daha sert, düz yolda ilerlerken daha yumuşak. Adaptif amortisör, ANIMA aracılığıyla farklı sürüş modlarına göre otomatik olarak ayarlanıyor veya EGO moduyla sürücü tarafından tamamen özelleştirilerek, istenensertlik, sürüş tarzına ve yol koşullarına bağlı olarak çok rahat bir sürüş veya son derece sportif ve agresif bir ayar için uyarlanabiliyor.

 

Dış tasarım

LM002’den ve Lamborghini mirasının temeli olan süper spor otomobillerden izler taşıyan Urus’un tam bir Lamborghini olduğuna hiç şüphe yok: Mükemmel ölçülere sahip olan Urus, Lamborghini süper spor otomobillerinin üçte iki gövde, üçte bir cam oranını kullanıyor.

Urus, maksimum beş kişi için lüks alan sunan bir Lamborghini. Kısa çıkıntıları, gücünü, kaslı yapısını, dinamik açıdan iddialı karakterini ve hakim yol pozisyonunu yansıtıyor.

Urus’un,önden motorlu güç kaynağının,kaputun çıkıntıları arasındaki yerini net bir şekilde ortaya koyan gösterişli ön kısmı,MiuraveAventador’u anımsatıyor.İlk defa Countach’ta görülen verev kaporta çizgileri ise dinamik Lamborghini karakterini yansıtıyor. Görkemli, alçak ön kısım, güçlü ön tamponla vurgulanıyor: Urus, var olan en güçlü SUV’dir. Altıgen temayı yansıtan büyük hava girişleri, alt seviyedeki bir ön spoyler ile birleşerek, otomobilin aerodinamik verimliliğini ve olağanüstü performansını daha da vurguluyor.Yatay bir konumda yerleştirilen şık, ince ve son derece sportif ön lambalar, Lamborghini’nin tanıdık Y şeklini meydana getiren LED farlar içeriyor.

Özgüntek hatlısilueti,çerçevesiz kapılarla vurgulanan, dinamik bir coupe tarzıuçuş çizgisi içeriyor ve tipik bir Lamborghini özelliği olan alçak ön ucu öne çıkarıyor.Güçlü karakter çizgisi, arka pencerelerin etrafından yukarı doğru uzanıp ön ve arkayı dinamik bir şekilde birbirine bağlayarak, tek parçadan yaratımın bütünleyici tasarım etkisinivurguluyor.LM002’de de görülen Y şeklindeki ön hava girişleri, İtalyan bayrağıyla detaylandırılıyor: Urus, İtalya’da doğdu ve burada üretildi.

Alçak tavan hattı ve çerçevesiz pencerelerin konumu, sürücü ve yolcuların otomobilin içindeki alçak oturma pozisyonlarını yansıtıyor. Keskin bir eğime sahip olan ön cam ve C sütununun yerini alan “cam üstünde cam” ilesert açılı arka pencereler, Huracan gibi Lamborghini modellerinin duygusunu uyandırıyor ve Urus’un süper spor siluetini vurguluyor. LM002 ve Countach’tan önemli bir tasarım ayrıntısı olan,ön ve arkadaki altıgen tekerlek bombelerin içindebu segmentteki en büyük ölçüler olan 21” ila 23”jantlar yer alıyor:

Urus’un arka tarafı, Lamborghini’ye özgü kompleks ve güçlü çizgiler sunarak otomobilin sağlam ve yerleşik karakterini güçlendiriyor.Tavan hattı, Countach ve Murcielago dahil olmak üzere Lamborghini modellerinin tarzında, tavan panelinin tabanında genişliyor.Sağlam arka omuzlar, güçlü bir eğime sahip arka pencereleri desteklerken, tüm arka kısım, hava ızgaralarını, Lamborghini logosunu ve Y şeklindeki arka lambaları içeren siyah panel ve çamurluk tarafından birleştiriliyor.Arka difüzör, entegre çift yuvarlak egzoz borularıyla Lamborghini yarış otomobillerinden ilham alıyor.

Yukarıdan bakıldığında, Urus’un belirgin ön ve arka çamurlukları, otomobilin ince orta kısmıyla daha belirgin hale geliyor ve yuvarlak hatları, Lamborghini süper spor otomobilleri anımsatan sağlam bir fiziği yansıtıyor.Arka kapı hatları, hem içbükey hem de dışbükey çizgileri bir araya getirerek, Urus’un,geniş ve kaslı arka kısma doğru dinamik bir şekilde genişleyen,ince bir belesahip olmasını sağlıyor.

 

Aerodinamik optimizasyonu

Urus’un her yüzeyi, otomobilin aerodinamik kapasitesine ve Lamborghini süper otomobil karakterine net bir şekilde katkıda bulunuyor. Lamborghini tasarımında form ve fonksiyon beraber çalışıyor: Her bir panel, otomobilin genel sürtünme katsayısına katkıda bulunuyor.

Ön ayırıcı ve oldukça geniş hava girişleri, aerodinamik açıdan verimli gövde altının geniş ölçüdekaplanan alanlarıyla birlikte, optimum hava akışı sağlıyor.Aerodinamik kanatları, arka pencerenin dış kenarlarında yer alıyor ve sürgülü arka kanat, entegre arka spoyleraerodinamik direnci azaltıyor.Naca soğutmaya sahip, gelişkin bir tekerlek yuvası aerodinamik çözümü, ön fren soğutmasını geliştirerek ve arttırarak sürüş dinamiğini güçlendiriyor.

Verimli aerodinamik ayrıca Urus’un iç akustiğine de katkıda bulunarak, sürüş konforunu geliştiriyor ve bir yandan yakıt tüketimini ve emisyonu azaltırken, yüksek bastırma kuvveti de stabiliteyi, güvenliği ve sürüş dinamiğini artırıyor.

 

Şasi ve süspansiyon

Süper SUV’ye yeni bir standart getiren Urus, gerçek bir Lamborghini: Tasarım ve mühendislikteki inovasyonlarla sınıfındaki en iyi hafif teknolojileri ve ağırlık-güç oranını sunarak, mümkün olan en iyi sürüş dinamiğini ve genel verimliliği sağlıyor.

2.200 kg’ın altında bir boş ağırlığa sahip olan Urus’ta, Lamborghini’nin tasarımcı ve Ar-Ge mühendisi ekibi, mümkün olan en iyi konforu ve yol tutuşunu sunmak ve yakıt tüketimini ve CO2 emisyonunu azaltmak için maksimum sertlik sağlamak amacıyla çok çeşitli akıllı malzemeler kullanarak, otomobilin tüm şasisinde ağırlığı azaltmaya odaklandı.Alüminyum ve çeliğin karışımdan meydana gelen şasi, çerçevesiz alüminyum kapılar, C sütununun yerini alanburma kirişler, alüminyum çapraz elemanlar ve yüksek dayanımlı çelik malzemeden yapılan şasi tabanı Urus’un hafifliğine katkıda bulunuyor. Koltuklar; hafifliğin konforuna uygun şekilde tasarlanıp üretilirken, jantlar için de dövme alüminyum kullanılıyor.

Alüminyum alt çerçeveye ve süspansiyon desteğine sahip olan ön aks, özel olarak tasarlanmış pivot yatakları vesalıncak yapısı içeriyor. Optimize edilmiş alt çerçeveye sahip arka aks ise alüminyum ve çelikten bir hibrit yapı hücresi barındırıyor. Güç aktarma organı montaj sistemi, motor hareketinin şasi üzerindeki etkisini azaltacak şekilde düzenlenerek rahatsız edici şasi titreşimleri ortadan kaldırılırken, son derece sert olan şasiyle yine oldukça sportif bir duygu yaratılmaya devam ediliyor: gerçek birLamborghini özelliği. Adaptif hava süspansiyonu sistemi, otomobilin yola ve sürüş koşullarına göre yükseltilip alçaltılmasını sağlarken, sürüş yüksekliği orta konsoldaki Urus’a özel kontrol birimi Tamburo(Tambur) ile sürücü tarafından daha da fazla özelleştirilebiliyor.

 

Frenler ve tekerlekler

Urus’un, süper spor otomobil performansıyla orantılı fren sistemi, yüksek hızlarda veya pist sürüşü ve yüksek rakım gibi aşırı koşullarda bile yüksek bir sıcaklık direnci sunarken,sık ve sert frenlemeye olanak sağlıyor. Standart olarak sunulan, önde 440 x 40 mm ve arkada 370 x 30 mm ölçülerine sahip Karbon Seramik Frenler (CCB), türünün var olan en büyük ve en güçlü örneği. Neredeyse hiç fren zayıflamasıgöstermeyen sistem, pedal hissini optimize ederek tüm koşullarda ve çevre şartlarında performansı ve güvenliği garanti ediyor.

21”ila23”arası ölçülerle sunulan tekerlek seçeneklerine, hepsi de Pirelli tarafından Lamborghini Urus için geliştirilmiş yaz, kış, dört mevsim, arazi ve spor lastikleri takılabiliyor.Ön ve arka arasında değişen genişlikler, stabiliteyi ve sportif sürüş davranışını güçlendiriyor.

Çok yönlülük ve kullanım rahatlığı:

Urus iç mekan

Güçlü olduğu kadar lüks bir SUV de olan Urus, hem sürücünün hem de yolcuların keyif alacağı bir süper spor otomobil dinamizmi sunuyor. İç mekan, özgün Lamborghini tasarımı, renk çeşitleri ve özgünlük açısından otomobilin dış görünüşünü yansıtıyor.

Lamborghini Urus teknolojik olarak son derece gelişmiş olsa da oldukça da sezgisel bir kullanım sunuyor.Sürücü ve yolculara sunulan alçak ama son derece rahat, süper spor otomobil koltuk pozisyonu, kabine iyice entegre ediliyor.Ve böylece sürücü için tüm kokpit kontrolüne kolay bir erişim sunuluyor.Sürücüyü çevreleyen ve yukarı doğru uzanan orta konsolla birleşen kontrol panelinin bir çift gümüş kanadı andıran Y şeklindeki tasarımı, hem LM002’den hem de mevcut Lamborghini süper spor otomobillerden ilham alıyor. Lamborghini altıgen teması, hava menfezleri, kapı kolları ve hatta bardak tutucular ve hava yastığı modülleri gibi öğelerde, tüm iç mekan boyunca kendini gösteriyor. Çok işlevli üç kollu direksiyon, içerdiği titreşim amortisörüyle tüm sürüş koşullarından konforu artırıyor.Direksiyona sezgisel şekilde yerleştirilmiş çok fonksiyonlu düğmeler, otomobil kurulumu, medya, telefon ve navigasyon dahil olmak üzere Lamborghini Bilgi-Eğlence Sistemini (LIS) kontrol ediyor.Tamamen dijital TFT ekran, Urus’un ana bilgilerini 3D animasyonlarla gösteriyor.

 

Koltuklar

3.003 mm’lik uzun aks mesafesi ve alçak koltuk pozisyonları, rahat ve son derece ferah bir duygu yaratıyor.Otomobil, özel olarak Urus Süper SUV için tasarlanmış koltuklara oturan tüm yolcularınalüks ve genişlik hissi sunuyor.

Standart olarak sunulan, DNA hafızalı ön spor koltuklar tamamen elektrikli ve ısıtmalı olup, 12 şekilde ayarlanabiliyor.18 şekilde ayarlanabilen tamamen elektrikli daha lüks ön koltuklar seçenek olarak sunuluyor ve havalandırma ve masaj gibi özellikler içeriyor.Arkadaki boşluksuz koltuk, standart olarak hareket edebilir vekatlanabilir sırtlıklar ve ISOFIX sabitleme sistemi sunuyor. Arka koltuğun katlanabilme ve hareket edebilme özelliği, son derece rahat bir beş koltuklu yapılandırma sunarak, günlük kullanım için maksimum çok yönlülük ve daha fazla bagaj kapasitesi sağlıyor. Boşluksuz koltuk ayrıca alçaltılarak bagaj alanını 616 litreden 1.596 litreye çıkarabiliyor.Tamamen elektrikli ön koltuklarla beraber, bir seçenek olarak arkada da, hem olağanüstü bir arka yolcu konforu sunan hem de Urus’un sportif karakterini yansıtan,daha özel bir iki koltuklu düzenleme tercih edilebiliyor.

 

Renk ve trim

Lüks İtalyan stili ve işçiliği Urus’un her köşesinde kendini gösteriyor.Ergonamik kabini, en iyi kalite deriler, Alkantara, alüminyum, karbon fiber ve ahşap gibi yüksek kaliteli malzemeler içeriyor.

Urus içeride, Nero Ade, Grigio Octans ve beş ek renk seçeneğiyle,tek renkli deri ve trim ile sunuluyor. Hem deri hem de Alkantara seçeneklerine sahipçift renkli Bicolor Elegante and Bicolor Sportivo spesifikasyonları da tercih edilebiliyor. Dikiş seçenekleri ve tamamlayıcı emniyet kemeri, paspas ve halı renkleri sayesinde müşteriler, Urus otomobillerini istedikleri gibi daha sportif veya daha zarif bir tarzda uyarlayabiliyorlar.Kontrol paneli trimi, standart olarak Piyano Siyahı ve Fırçalanmış Alüminyum olarak sunuluyor.Alüminyumla ve alternatif olarak karbon fiberle birleştirilen Açık Gözenekli ahşap da opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

TERRA ve SABBIA sürüş modlarını sunan opsiyonel Off-Road Paketi, karda ve ormanda yapılan off-road sürüşleri ve hatta kum sörfü için metal takviyeli özel tamponlar ve ek bir gövde altı koruması içeriyor.

 

Lamborghini Bilgi-Eğlence Sistemi III (LIS) ve bağlanabilirlik

Otomobilin lüksünü ve günlük kullanıma uygunluğunu yansıtan Lamborghini Urus bilgi-eğlence sitemi, ileri düzey bağlanabilirlik özellikleri sağlıyor.Standart olarak içerilen, iki ekranlı LIS dokunmatik bilgi-eğlence ekranı, orta “Tamburo”nun üst tarafında, Urus’un içine mükemmel şekilde entegre edilmiş olarak sunuluyor.Eğlence fonksiyonları için ana arayüz olan üst ekran, medya, navigasyon, telefon ve otomobil durum bilgileri gibi işlevleri yönetiyor.Alt ekran ise, bilgi girmek ve iklim kontrolü ve koltuk ısıtması gibi işlevleri kontrol etmek için bir klavye ve el yazısına uyumlu ekran sunuyor.

İnovatif, bağlantılı ses kontrolü içeren LIS III, müzik, telefon aramaları ve metin mesajı gönderme gibi işlevleri yönetmek için sesli doğal diyalog komutlarını tanıyabiliyor. Kablosuz şarj ve ses kontrolü özelliğine sahip telefon koyma bölmesi standart olarak sunuluyor; kişisel bellek profili, USB bağlantıları, Bluetooth medya akışı, DVD oynatıcı ve ses sistemi. Diğer opsiyonel özellikler arasında TV tarayıcı, DAB ve CI kart okuyucu, ön cam göstergesi, Lamborghini akıllı telefon arayüzü ve arka koltuk eğlencesi için bir akıllı ekran yer alıyor.Ayrıca Lamborghini Connect de sunuluyor.

Lamborghini Akıllı Telefon Arayüzü (LSI), standart olarak Apple CarPlay TM, Android Auto (akıllı telefon pazarının %90’ını kapsıyor) ve Baidu-Carlife (Çin) fonksiyonlarını destekleyerek, iOS (Apple) ve Android (Google) telefonların tam entegre bağlantısına olanak sağlıyor.

Sekiz hoparlöre sahip, dört kanallı ses sistemi standart olarak sunuluyor. Üç boyutlu ses özelliğine ve 1.700 vat çıkışa sahip, üstün kaliteli Bang&Olufsen Ses Sistemi, 21 tam aktif hoparlörle beraber tercih edilebiliyor.Lamborghini,FraunhoferIIS ve HARMAN’ın yakın işbirliğiyle geliştirilen bu sistem, ön ve arkadaki tüm Urus yolcuları için doğal bir sarmalayıcı, üç boyutlu ses deneyimi yaratıyor.

 

Gelişmiş Sürücü Asistanı Sistemleri (ADAS)

Lamborghini Urus ADAS sistemleri, 2.seviyede (SAE ölçeği) kapsamlı bir güvenlik, emniyet ve sürüş yardımı sunuyor. Uzun Far Asistanı, gerektiğinde uzun farları otomatik olarak yakıp söndürüyor. Ön ve arka park sensörleri, hız sabitleyici ve çarpışmayı engelleyen veya hafifleten inovatif PreCognition sistemi standart olarak sunuluyor.Opsiyonel ADAS sistemleri arasında trafik yönetimi sistemleri, üstten görüş kamerası ve römork bağlama modu yer alıyor.

Lamborghini Urus, orta konsoldaki“Start” düğmesi mevcut olduğu takdirde anahtarsız çalıştırma özelliği sunuyor. Urus’a giriş ise kapılardaki ve bagaj kapağındaki dokunmatik sensörlerle sağlanıyor. Kişiselleştirme ayarları, otomobilin farklı sürücülere uygun şekilde yapılandırılmasını ve koltuk tercihleri, EGO sürüş modu stilleri ve hatta Bilgi-Eğlence ön ayarları dahil olmak üzere, yedi adede kadar farklı programlanabilir profil arasında kolayca geçiş yapılabilmesini mümkün kılıyor.

Arka bagaj kapağı, sürücü kapısındaki düğme, anahtardaki düğme veya kapağın kendisinin üzerindeki manüel bir düğme aracılığıyla elektrikle çalıştırılıyor.Bagaj kapağı, opsiyonel “sanal pedal” ile bir tekme hareketiyle de açılabiliyor.Bagaj kapağının açılma açısı, sürücü tarafından ayarlanabiliyor.Urus’ta standart olarak sunulan Kolay Yükleme Asistanı, rahat bir yükleme için otomobilin arka taraf yüksekliğinin alçaltılmasına olanak sağlıyor.

LAMBORGHINI URUS – TEKNİK VERİLER

ŞASİ VE GÖVDE
Gövde ve şasi Alüminyum kompozit tasarımlı yekpare hafif gövde
Süspansiyon geometrisi Çoklu bağlantı ön ve arka
Süspansiyon tipi Elektromekanik aktif yalpa stabilizasyonlu adaptif havalı süspansiyon
Fren Sistemi Ön ve arka CCB
Kaliperler Ön alüminyum 10 piston fren kaliperleri:
21″ radyal tespitli ve fenolik girintili pistonlar

Arka dökme demir yüzer 6 pistonlu sürgülü fren kaliperleri:
19”, entegre elektrikli park frenli

Diskler (ön — arka) Karbon Seramik Diskler
(Ø 440 x 40 mm — Ø 370 x 30 mm)
Direksiyon Farklı servotronik özellikli direksiyon dişlisi ile Tamburo sürüş modlaı ile yönetilen, Lamborghini Arka Tekerleklerden Yönlendirme (LRS) sistemi.
Direksiyon oranı 13.3:1
Direksiyon dönüş sayısı
kilitlenmeden kilitlenmeye
2,29
Direksiyon çapı 376 mm
Lastikler (aralık) Pirelli P Zero, Ön: 285/45 R21’den 285/35 R23’e kadar
Arka 315/40 R21’den 325/30 R23’e kadar
Jantlar (aralık) Ön: 9,5Jx21″’ten  10Jx23″’e kadar
Arka 10,5Jx21″’ten 11,5Jx23″’e kadar
Kaldırımdan kaldırıma (Kerb-to-kerb) dönüş dairesi çapı 11,8 m – ortalama değer, dinamik şartlar nedeniyle değişken, Lamborghini RWS sayesinde
Hava yastıkları En fazla 8 hava yastığı
MOTOR
Tip Benzinli V8, 90° benzin
Silindir Hacmi 3,996 cm3
Silindir başına valf sayısı 4
Valf zamanlaması Emme ve egzoz eksantrik mili sürekli olarak ayarlanır
Turbo şarj Bi-Turbo twin-scroll
Maksimum güç 650 HP 6,000 d/d için
Özgül güç üretimi 162.7 hp/l
Maksimum tork 850 Nm, 2,250-4,500 d/d için
Maksimum d/d 6,800 d/d
GÜÇ AKTARIM ORGANLARI
Transmisyon Tipi Entegre ön diferansiyelli 4WD,
merkezi diferansiyel (Torsen) ve aktif
tork yönlendiren arka diferansiyel
Şanzıman 8 vitesli otomatik şanzıman, vites değiştirme özellikleri sürüş moduna bağlı olarak değişir
PERFORMANS
Azami hız 305 km/s
Hızlanma 0-100 km/s 3.6 saniye
Hızlanma 0-200 km/s 12.8 saniye
Frenleme 100-0 km/s
[62-0 mph]
33,7 m
BOYUTLAR VE AĞIRLIK
Aks mesafesi 3,003 mm
Toplam uzunluk 5,112 mm
Toplam genişlik
(Aynalar hariç)
2,016 mm
Toplam yükseklik 1,638 mm
İz genişliği (ön — arka) 1,695 mm – 1.710 mm
Yerden yükseklik 158 mm – 248 mm (hava süspansiyonu ile ayarlanabilir)
Boş ağırlık 2,200 kg
KAPASİTELER
Yakıt deposu 85 litre (ABD pazarında 75 litre)
Bagaj bölmesi 616 litre – 1,596 litre
TÜKETİM*
Kombine çevrim 12,7 l/100 km
CO2 emisyonları 290 g/km