Yeni Citroën ë-Berlingo

Yeni Citroën ë-Berlingo aktif bir yaşam süren kullanıcılar için ideal yol arkadaşı olarak öne çıkıyor. Berlingo’nun üstün pratiklik ve çok yönlülük özelliklerini bünyesinde barındıran ë-Berlingo, elektromotoruyla sessiz ve konforlu bir yolculuk sunarken aynı zamanda emisyondan arındırılmış bir sürüş de sunuyor. Berlingo’nun elektrikli versiyonu 280 km’ye (WLTP normu) varan elektrikli sürüş menzili sunarken, ferah bir iç mekan, modülerlik ve pratiklik olmak üzere sınıfının hiçbir gereksiniminden ödün vermeyi gerektirmeden Berlingo’nun tüm bilinen işlevselliğini bünyesinde barındırmaya devam ediyor. ë-Berlingo iki farklı gövde uzunluğu ile yedi kişiye kadar oturma kapasitesi kullanıma sunarken, aynı zamanda genişiç hacim, üç bağımsız arka koltuk, Modutop Tavan® çok işlevli tavan kaplaması ve açılan arka cam gibi Berlingo’ya özgü özellikleri de koruyor.Yükseltilmiş gösterge ekranı sürücünün hayatını kolaylaştırırken, yeni 10 inçlik yüksek çözünürlüklü dijital ekran tüm bilgileri sürücü ve yolculara iletiyor.

Copyright William Crozes @ Continental Productions

 Citroën Ürün ve Strateji Direktörü Laurence Hansen yapmış olduğu değerlendirmede: “Elektrikli Berlingo, yeterli menzil sunarak pratiklikten ödün vermeyen yapısıyla, müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılarken, iki farklı konuya aynı anda cevap veriyor. ë-Berlingo, akıcı ve sessiz bir sürüş, düşük sürüş maliyeti ve hava kalitesini koruma olmak üzere birçok avantaj sunuyor. Tüm bunlar bu sınıfın tüketicisinin beklentileri ve büyük hacimli araçlarda CO2 emisyonları ve yakıt tüketimi çok daha hassas ele alınıyor.”

Post-production : Astuce Productions

 1996 yılında segmenti yaratan Citroën, Berlingo’nun karakterine, pratikliğine ve modülerliğine son derece bağlı ve sadık bir kullanıcı kitlesi oluşturdu. Kompakt dış boyutlar ve geniş iç hacim, bolca alana ihtiyaç duyan kullanıcılar için önemli bir konu.Tüm bu özellikleri bir arada sunan seçeneklerin çok da fazla olmadığı bir pazarda bu nitelikler Berlingo’nun elini güçlendiriyor. Berlingo’nun elektrikli versiyonu çok önemli. Bu tarz hacimli gövde tiplerinde çok daha hassas olan çevresel sorunlara modern bir yanıt olan ë-Berlingo,aynı zamanda çevresel ayak izine, otomobil bütçesine ve doğaya önem veren müşterilere hitap ediyor. En güncel elektrikli araç teknolojisini bünyesinde barındıran yapısıyla akıcı, sessiz ve çevreci bir sürüş sunan ë-Berlingo, pratiklik, işlevsellik ve kullanım kolaylığı gibi Berlingo’ya has tüm özellikleri de sunmaya devam ediyor. 

Ë-BERLINGO: RAHATLIK VE ÖZGÜRLÜK BİR ARADA

ELEKTRİK MODUNDA DİNGİN VE AKICI BİR SÜRÜŞ 

ë-Berlingo her bir yolculuğu rahatlatıcı bir deneyime dönüştürüyor. Son derece sessiz ve titreşimden arındırılmış bir şekilde çalışan elektromotor, otomobili vites geçileri olmadan ve ilk hareketanından kullanıma sunduğu yüksek tork değeriyle akıcı bir şekilde hızlandırıyor. Citroën ë-Berlingo aynı zamanda yüksek oturma pozisyonu, yumuşak direksiyonu ve 10,8metre dönüş çapı ile konforlu ve pratik bir sürüş sunuyor.

Elektromotor, seçilen sürüş moduna ve sürüş koşullarına bağlı olarak çalışıyor.Maksimum 100 kW (136 HP) güç ve ilk hareket anından 260 Nm tork üretimi ile ë-Berlingo seçilen sürüş moduna bağlı olarak 135 km/smaksimum hıza ulaşabiliyor. Sürüş modları ë-Toggle kumanda paneli üzerinden seçilebiliyor.

Post-production : Astuce Productions

Toplam üç farklı sürüş modu bulunuyor. 80 kW/210 Nm üreten Normal  mod,günlük kullanım için ideal bir performans-menzil dengesi sunuyor. 60 kW/180 Nm üreten Eko mod, ısıtma ve klima sistemini kapatmadan gücünü kısarak ve motorun güç ve tork üretimini sınırlayarak menzili uzatıyor ve sakin yumuşak bir sürüş sunuyor.100 kW/260 Nm üreten Performans modu ise örneğin ağır yükleri taşımak üzere motorun gücünü en üst seviyeye çıkartarak performansı arttırıyor.

HAREKET ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN UZUN MENZİL 

Sadece fonksiyonellik, kullanım kolaylığı veya geniş iç hacim gibi aktif yaşam tarzına yönelik araçlara özgü özellikler sunmakla kalmayan ë-Berlingo, sıfır emisyonlu yapısıyla kısıtlamaların olduğu şehir merkezlerine özgürce erişim sağlarken, farklı kullanıcıların gereksinimlerini karşılamak üzere uzun bir elektrikli sürüş menzili sunuyor. ë-Berlingo’s 50 kWh kapasiteli lityum-iyon bataryasıyla sürüş koşullarına bağlı olarak 280 km’ye varan bir elektrikli sürüş menzili sunuyor. En güncel elektrikli araç teknolojisini bünyesinde barındıran ë-Berlingo’nun her iki gövde tipinde de aynı elektromotor ve batarya tipi sunuluyor.

 Elektrikli güç-aktarma sistemi, yavaşlama ve fren anında enerji geri kazanımı sağlayarak menzili optimize ediyor. Kullanıcının enerji geri kazanımını optimize etmek için orta konsoldaki ‘B’ düğmesini etkinleştirmesi yeterli oluyor. Koltukların altına ve araç zeminine entegre edilen bataryalar kabin içi kullanım alanına etki etmiyor. Bataryalar elektromotor, ısıtma ve klima sistemlerinin enerji gereksinimini karşılıyor. Batarya şarj seviyesi gösterge panelinde yüzde şeklinde ve ayrıca seviyeli bir ışıklı panel ile gösteriliyor. Bataryalar sekiz yıl veya 160.000 km (bu garanti süresininsonunda %70 batarya kapasitesi ile) garanti ile uzun kullanım ömrü sunuyor. Bir yıl veya 20.000 km sonra ve ardından her iki yılda veya 40.000 km’de bir gerçekleştirilen bakım sonrasında bir batarya kapasite belgesi düzenleniyor.