Türkiye’de 1 yılda 10.000 araç daha çabuk hızlanmak için modifiye edildiHer geçen gün yoğunlaşan trafik ve araç sayısı sürücüleri daha seri ve dinamik araç kullanmaya yönlendiriyor. Aracının performansını artırmak isteyenlerin en çok başvurduğu yöntemlerin başında da hızlandırıcı gaz tepkime cihazları geliyor. Türkiye’de 10.000’den fazla binek araç bu cihazları kullanıyor. PedalBox adı verilen sistem, aslında sadece yolların değil yarış pistlerinin de gözdesi olmaya aday. Bir süredir Norveç Drift Şampiyonu Øyvind Øversveen’in de yarış araçlarında gaz pedalı tepkime süresini düşürmek için kullandığı Pedalbox, araçların performansını %30’a kadar yükseltiyor.

Alman DTE System’in ürettiği TÜV onaylı Pedalbox, kumandası aracılığıyla gaz pedalından gelen sinyalleri optimize ederek motora iletiyor. Bu sayede üretim esnasında standart hale getirmek amacıyla önceden belirlenen gecikme sürelerini neredeyse sıfıra indirip, aracın hantallığını ve geç tepki vermesini önlüyor. Araçta torku aynı kalırken, sağlıklı bir güç artışı ve yakıt ekonomisi için maksimum verimlilik sağlanıyor. Özellikle İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu ve insanların beklemeye tahammülünün olmadı büyük şehirlerde şoförler bu tip modifiye ekipmanlarına ihtiyaç duyuyor.

 

Pedalbox ile ilgili deneyimlerini aktaran Norveç Drift Şampiyonu Øyvind Øversveen, “Özel hayatımda ve yarış pistlerinde yılda yaklaşık 60 bin km yol yapıyorum. Benim kadar yol kat eden biri, sürüş anında çok farklı koşullar ve olaylarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu tarz durumlarda araç ve sürücünün esnek olması gerekiyor. Bir sedan araçta bile, günlük değişken sürüş şartları içinde yüksek performansa ihtiyaç duyuyorum. Ne yazık ki bu araçlar ağır ve hantal, şanzıman oranları ise çok uzun oluyor. Ancak PedalBox, her araca farklı birer karakter kazandırarak performansıyla şaşırtıyor” dedi.