Test Sürüşü: 2017 Passat Variant 1.6 TDI 120 PS Highline!Test ve Fotoğraf: Umut Özgür SUNAY

İŞ BİTİRİCİ !

Passat Variant, aile aracı olarak ön plana çıksada tüm kullanımlar adına uygun şehir içi ve dışı yolculuklarda özellikle yol tutuşu, konfor, rahatlık, güvenlik ile ön plana çıkan yeni bir model. İlk defa Passat kullanıp test ettim. Aracımıza dışarıdan baktığımızda tek fark olarak variant olmasından kaynaklı olarak, arka kısmının normal passat’ a göre stationwagon olması dikkat çekiyor. Passat’ın variant modelinin özelliğide stationwagon kullanımlarına uygun olması. Yani arka tarafta sizi çok geniş bir bagaj hacmi bekliyor.
Anahtar yardımı ile ya da içeriden kumanda ile açılan arka bagaj kapağı yeni variant modelinde yer alırken, yine bagaj kapağında yer alan tuş ile kapağı otomatik olarak kapatabiliyorsunuz. Şimdi bu özellik normal binek Passat’ta göremeyeceğiniz farklı bir durum. Bu sebeple özellikle Amerika ve Avrupa’da çocuklu ya da evcil hayvan besleyen aileler, Passat Variant modelini daha çok gündelik ev ve iş kullanımları adına tercih ediyorlar. Bu bakımdan Passat biraz amerikan vari aile arabalarını dış tasarım ve kullanımda bize yansıtmakta.

DSCF0263
Yine Passat Variant aracımıza dış yandan baktığımızda aracın aslında ne kadar uzun olduğuda dikkat çekiyor. Kapı camları etrafında yer alan aliminyum kaplama ve geçişler ile tavan rayları ilk bakıldığında dış tasarım özelliklerinden.  Aracımızın üzerinde 5 koldan oluşan, 18” Dartford aluminyum alaşım jantlar bulunuyor. Bu janların üzerinde ise Pirelli marka 235/45 R 18 lastikler yer almakta. %65 karartılmış arka ve arka yan camlar ile Işıklı makyaj aynaları Passat Variant Highline donanımında yer alıyor.

DSCF0280

Yeni Passat Variant, modeline içeride tasarım ve donanım olarak baktığımız da ise; ilk olarak özellikle göze çarpmaması mümkün olmayan açık renk Vienna deri döşeme bizi karşılıyor. İşte bu özellik sayesinde lüks bir donanım ve kalite ile konfor üçü bir arada sizi etkilemeyi başarıyor. Ahşap iç dekor “Pina Carolina” ile bütünleşmeyi başaran bu özellik, geniş ferah iç mekan ve oldukça fazla sunulan diz mesafesi sayesinde çok rahat bir kullanım oturma alanı beklentilerden fazlasını verdiği kesin.  Arka koltuklarda iki adet çocuk koltuğu sabitleyici (ISOFIX) bağlantısı ve orta kısımda klima çıkışı ile 12 Volt soket alanı yer almakta. Yine ön ve arka tarafta başa göre ayarlanabilen ergonomik yapıda özel koltuk başlıkları yer alıyor.

DSCF0277

Ön tarafta ise sürücü, yolcu üç kademeli ısıtmalı ön koltukları Elektrikli 14 yönde ayarlanabilir ön koltuklar, sürücü tarafı hafızalı (2 farklı hafıza) ve masaj özellikliğine sahip bir yapı var. Ön konsolda yer alan 5” renkli dokunmatik ekranda RadyoCD-MP3-WMA çalar ve Navigasyon sistemi yer almakta. Çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, tiptronik kontrollü. Dijital Gösterge Paneli çok iyi duruyor. 1.6 litre 120 beygir gücünde TDI dizel motor Passat Variant modelinde gücü ve ekonomikliği simgeliyor. Start/Stop sistemi ve Fren enerjisi geri kazanımı özelliği sayesinde uzun yolculukta yapmış olduğum test sürüşüm esnasında saatte 110 km ortalama hızlarda 1.6 litre motorun ekonomik yakıt sarfiyatı sayesinde 4.6 litre ile 5.0 litre arasında bir yakıt tüketimimiz olurken, Triptironik vites kolunu Drive modundan aşağı doğru bir kere çekmek sureti ile Sport moduna aldığımızda yüksek enerji ve beygir kullanımımız ile 190 km gibi hızlarda ise yeni Passat Variant modeli bize oldukça güvenli bir sürüş pozisyonu vaat ederken yakıt sarfiyatının ise seri kullanımlarımıza istinaden daha fazla artış göstermesi ile 7.1 litreye kadar çıktığını gördüm.

DSCF0246

Yeni Passat Variant modeli bu anlamda yol tutuşu ile araç full dolu iken virajlı yollarda başarılı şekilde seriliğini korumak sureti ile yavaşlamadan virajın içerisinde güvenli şekilde tutunmanıza olanak sağlıyor.

DSCF0270

Sonuç olarak, Passat Variant test aracımızın üzerinde yer alan Pirelli marka lastiklerden kaynaklı olarak düşünmüş olduğum; yol asfalt sesini ve titreşimini içeriye biraz fazla vermesi, ayrıca aracın arkasında özellikle yolcu ve bagaj kısmı yüklü iken aracın ön tarafının doğal olarak daha çok hafiflemek sureti ile sürtünmenin ve tutunmanın daha aza inmesini göz önünde bulundurarak, Passat Variant modelinde doğru lastik kullanılması durumunda bu kaybın daha aza indirilmesi sureti ile çok daha konforlu ve çok daha güvenli yol tutuşu ile yüksek bir yapıda sürüş yapabiliriz. Artıları olan bir araç ve model olduğu kesin özellikle 4Motion 2.0 litresini test etmeyi aradaki farkları görmek isterim. Özellikle Passat Variant modeli için Goodyear, Brisa’nın Turanza ve Michelin lastiklerini öneririm. Çok fazla artıları olan aracın eksi puan almaması adına bu önemli diye düşünüyorum.