Lastik Değiştirmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç lastiklerinizden birini veya birden fazlasını değiştirmeden önce dikkat etmeniz gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Araç performansını ve güvenliğini olumsuz etkileyen yalnızca bir veya iki lastiği değiştirmek için diğer lastiklerinizin yeterli diş kalınlığına sahip olması gereklidir. Lastiklerinizin diş kalınlığı yeterli ise aracınızın tüm lastiklerini değiştirmenize gerek kalmayabilir. Lastikleriniz aşınmış ve siz sadece bir lastik değiştiriyorsanız güvenliğinizi de tehlikeye atmış olursunuz.

Eğer araçta tüm lastikleri aynı anda değiştirmiyorsanız, değiştirdiğiniz lastiğin sırt deseni ve lastik türü (yaz, kış, dört mevsim) diğer lastikler ile aynı olmalıdır. Lastiklerin markası aynı olmasa dahi benzer sırtlar tercih edilmelidir. Çünkü her lastiğin farklı bir özelliği vardır. Frenleme, viraj alma ve suda kızaklanma becerileri lastikten lastiğe değişiklik göstermektedir. Aracınızda dengeli, öngörülebilir bir sürüş deneyimi istiyorsanız benzer bir lastik satın almak zorundasınız.

Aracınız dört çeker ise, çoğu araç üreticisi ve Lastik Endüstrisi Derneği her zaman dört lastiğin aynı anda değişmesi gerektiğini tavsiye etmektedir. Bunun nedeni ise aşınmış bir lastik, yeni bir lastiğe göre daha fazla döneceğinden aracın farklı hızlarda hareket etmesine neden olmaktadır. Tekerlekler aracınızın şanzımanı ve motoruna ek yükler bindirmesine sebep olabilir ve sizi maliyetli bir hasara sokabilir. Bu kadar küçük bir farklın büyük bir etki yaratacağına inanmak zor olsa da aracınızın aktarma organlarını korumak için dikkat etmeniz gerekmektedir.

Aracınızın markası ve modeli ne olursa olsun, Art Lastik & LastikJantAVM.com lastik uzmanları, size uygun lastikler konusunda rehberlik edebilir.