Kıbrıs’ta lider değişmedi: Castrol Ford Team TürkiyeYüksek hava sıcaklığı ve kırıcı zemini ile Avrupa Ralli Şampiyonası’nın en zorlu yarışlarından biri sayılan Kıbrıs Rallisi geçtiğimiz hafta sonu 59 ekibin katılımıyla gerçekleşti. İki gün boyunca koşulan 14 etap sonunda 40 ekibin finişe gelmeyi başardığı yarışın ilk gününde, Castrol Ford Team Türkiye’nin tecrübeli ekibi Murat Bostancı – Onur Vatansever ikilisi 6’ıncı özel etapta yol dışına çıkarak yarışı tamamlayamadı. Ancak takımın iki çeker kategorisinde mücadele eden ekiplerinin kazandığı birincilikler önemli puanlar getirdi ve Avrupa Ralli Şampiyonası’nda takımlar klasmanında liderliklerini sürdürmelerini sağladı.

1497958830_CFTT_KIbr__s_Rallisi_1

Takımlar ve iki çeker şampiyonasında liderlik

Takımın iki çeker kategorisinde mücadele eden ekiplerinden Ümit Can Özdemir – Batuhan Memişyazıcı ikilisi 1.0 Ecoboost Fiesta R2T’leri ile 1’inci olurken, takımın diğer genç ekibi Buğra Banaz – Burak Erdener ilk gün yaşadıkları soruna rağmen yarışı bu sınıfta 4’üncü sırada tamamladı. Böylece Castrol Ford Team Türkiye bu iki aracı ile elde ettiği 43 puanla liderliğini pekiştirirken, takımın genç ekiplerinden Buğra Banaz & Burak Erdener ikilisi bu yarışta aldığı sonuçla şampiyonada iki çeker (ERC3) kategorisinde İngiliz rakibi Chris Ingram’ın önünde liderliğe yükseldi.

1497958827_CFTT_KIbr__s_Rallisi_2

Serdar Bostancı: “Liderliğimiz devam ediyor artık puanlarımızı koruyacağız.”

Yarış sonrası değerlendirmede bulunan Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı şöyle konuştu:

“Avrupa Ralli Şampiyonası’nda dört yarışı geride bıraktık. Sezonun üçüncü yarışı olan Akropolis Rallisi ile birlikte ele geçirdiğimiz liderliği, buradan kazandığımız değerli puanlarla da koruduk. Genel klasman için mücadele eden Murat Bostancı’nın yarışı bitirememesi üzücü ancak iki çeker kategorisinde mücadele eden ekiplerimizin birinciliğiyle önemli puanlar alarak birinciliğimizi korumayı başardık. Sezonun ikinci yarısında puan farkını korumaya ve sezon sonunda şampiyonluk kupasını ülkemize getirmeye çalışacağız.

Avrupa Ralli Şampiyonası’nın 4. yarışı olan Kıbrıs Rallisi’nden sonra takımlar klasmanındaki puan durumu şöyle oldu;

1. Castrol Ford Team Türkiye – Türkiye 114

2. Opel Junior Team – Almanya 69

3. Lotos Rally Team – Polonya 60

4. Sports Racing Technologies – Letonya 41

5. Peugeot Rally Academy – İspanya 39

6. ACRR Czech Team – Çek Cumhuriyeti 28

7. Petrolina Eni Racing Team – Kıbrıs 25

8. Russian Motorsport Performance 25

9. Botka Tlustak Team – Çek Cumhuriyeti 25

10. Q8 Oils Rally Team – Kıbrıs 18

11. Auto Laca Competicion – İspanya 15