İTÜ ARI Teknokent ve Otomotiv İhracatçıları Birliği 5 Milyon TL Ödül!İTÜ ARI Teknokent ve Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) işbirliğiyle, 2015 yılında İTÜ Çekirdek bünyesinde açılan ‘Otomotiv Teknolojileri Kategorisi’ bu yıl da otomotiv alanındaki girişimcileri BigBang sahnesine davet ediyor. İTÜ Çekirdek’te “Otomotiv Teknolojileri” kategorisine başvurmak isteyenler için son tarih 19 Ağustos 2017.

Türkiye’nin ihracat lideri olan otomotiv sektörünün, temelden yetişecek inovatif teknolojilerle önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi hedefiyle güçlerini 2015 yılında birleştiren İTÜ ARI Teknokent ve OİB, geçen sürede başarı hikayelerinin doğuşuna olanak tanıdı.İTÜ Çekirdek’in Otomotiv Teknolojileri Kategorisi girişimleri IUGO, Enwair, Garajyeri, RePG ve Parkkolaybugüne kadar toplam 5 milyon TL değerinde yatırım aldı.

Türkiye’nin otomotivde rekabet avantajını, bu alana yönelik teknoloji üretmekle gerçekleştirebileceği inanıcıyla yola çıkan OİB ve İTÜ ARI Teknokent, İTÜ Çekirdek “Otomotiv TeknolojileriKategorisi”ne yenilikçi teknolojiler üreten tüm girişimcileri bekliyor.“Otomotiv Teknolojileri Kategorisi”nde güvenlik sistemleri, çevre dostu üniteler, navigasyon, akıllı donanım, elektrik ve elektronik sitemler, iç-dış aydınlatma, akıllı araç yazılımları, enerji tasarrufu gibi bir otomobili oluşturan teknolojilere yönelik fikri ya da projesi olan girişimciler yer alıyor.

OİB-İTÜ ARI Teknokent işbirliği ile doğan başarı hikayeleri

OIB-İTÜ ARI Teknokent ortaklığı kapsamında,OIB’in6 yıldır gerçekleştirdiği “Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması”nda dereceye giren projeler İTÜ Çekirdek’e alınıyor. Proje sahibi girişimciler OİB’in otomotiv alanında deneyiminden faydalanırken, İTÜ Çekirdek’in sunduğu hızlandırılmış eğitim programından, geniş network ağı ile tanışma ve onlarca mentordanfaydalanma  imkanından yararlanıyor.Ayrıca girişimcilerin, OİB’in 75.000 TL’lik Ar-GeFonu ile İTÜ laboratuvarlarında prototip geliştirme masrafları karşılanıyor.

Süreç sonunda İTÜ Çekirdek’e “Otomotiv Teknolojileri” kategorisinde katılan girişimciler,İTÜ Çekirdek BigBang girişimcilik yarışmasına katılım ve 5 milyon TL değerinde ödül ve yatırımlardan yararlanma şansı yakalıyor.

Son iki yılda İTÜ Çekirdek’te kuluçkaya alınarak desteklenen girişimcilerin pek çoğu yatırım alarak projelerini geliştirme imkanı yakaladı. Kendi uzmanlıklarını müşterilerle buluşturarak ticari faaliyetlerine başlayan girişimciler, otomotiv sektörüne ekonomik olarak da değer katmaya başladı.

OİB Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu

Bu projeler arasında yer alan, sürücü davranışlarını inceleyen ve iyileştiren, ileri seviye sürücü destek sistemlerine yönelik otomotiv teknolojileri geliştiren iUGO Teknoloji, Keiretsu Forum Türkiye Melek Yatırımcıları’ndan4.5 milyon dolar şirket değerlemesi ile 400 bin dolar melek yatırım aldı. 2015 yılında kurulan ve o sene katıldığı BigBang yarışmasında finale kadar yükselerek 220.000 TL değerinde ödül kazanan IUGO, son olarak Shell ile anlaşma yaparak 650 araçlık satış gerçekleştirdi ve Koç Holding şirketi Inventram’ınPreferredCompany listesine girmeyi başardı.

Patentli yeni pil teknolojisi ile modern hayatın baş ağrısı çabuk eskiyen, çabuk biten pil sorununu çözüme kavuşturan Enwair ise BigBang’de 150.000TL değerinde ödül kazandıktan sonra önce 250.000TL, ardından 750.000TL yatırım alarak çalışmalarını hızlandırdı. Enwair’in gelecek yıllarda potansiyelini gerçekleştirmesi halinde 120 milyon dolarlık Türkiye batarya pazarının lideri olabileceği düşünülüyor.

Yenilikçi yenilenebilir enerji sistemleri üzerine çalışan ve elektrikli araba ile şebeke dışı elektrik ihtiyaçları için devrimsel etkisi olabilecek RePGde son bir yılda 740 bin TL değerinde yatırım aldı. Trafik sorunuyla birlikte otopark sorununun da günden güne büyümesiyle bu sorunu çözmek için mobil uygulama geliştiren Parkkolay, katıldığı BigBang’de OİB ödülü de dahil 85.000TL değerinde ödül kazandı. Firma son olarak yatırımcısından aldığı 250.000TL’lik yatırım ile otopark ağını büyütme ve pazarlama faaliyetlerine devam ediyor. Boş duran aracını kiralayarak ek gelir elde etmek isteyen araç sahiplerinin paylaşım platformu Garajyeri ise sektörel dönüşüm yaratma potansiyeline sahip az sayıda sarsıcı yenilikten birisi olarak son bir yıl içinde 800 bin dolar yatırım aldı.

OİB ve İTÜ ARI Teknokent işbirliği ile kendi başarı hikayesini yazmak isteyen tüm girişimciler İTÜ Çekirdek ‘Otomotiv Teknolojileri Kategorisi’nehttp://www.itucekirdek.com/adresinden başvurabiliyor.