İtalya, Fransa, İspanya ve Portekiz’de geliştirilmekte olan en büyük hızlı şarj ağı

İtalya, Fransa, İspanya ve Portekiz’de geliştirilmekte olan en büyük hızlı şarj ağı.

Atlante projesi, yenilenebilir enerji ve depolama sistemleri kullanan ilk %100 araç-şebeke entegreli (VGI) olan Güney Avrupa’daki en büyük hızlı şarj ağının kurulmasıyla şekilleniyor.

8 Temmuz’da EV Günü’nde yapılan duyurular doğrultusunda Atlante kalkınma planı devam ediyor. Ekim ayının ortasında, ilk hızlı şarj istasyonu Piedmont’ta (İtalya) açıldı ve ilk 700 proje sahası belirlendi, bunların %10’u (özellikle İtalya’da) halihazırda geliştirme aşamasında ve önümüzdeki altı ay içinde faaliyete geçecek .

Atlante şarj istasyonlarındaki güç çıkışı, minimum 100 kW ile maksimum 175 kW arasında değişerek kısa şarj süreleri sağlar ve Stellantis müşterileri için faydalar sunacak.

Proje hedefleri

Atlante projesi, ağın sahibi ve operatörü olarak geliştiren ve buna yatırım yapan NHOA Grubu ile NHOA’nın Stellantis ile ortak girişimi olan ve sırayla şarj teknolojisini (donanım ve yazılım) sağlayan Free2Move eSolutions arasındaki işbirliğinin bir sonucudur. Proje, 2025 yılına kadar İtalya, Fransa, İspanya ve Portekiz’de 5.000 hızlı şarj noktasının kurulmasını ve 2030 yılına kadar 35.000’in üzerinde bir hedefin kurulmasını öngörüyor. Şarj istasyonları esas olarak ana yol kavşaklarının yakınlarına ve yoğun nüfuslu kentsel alanlara kurulacak.

Hızlı şarj ve ultra hızlı şarj sistemlerini Vehicle-Grid Integrated teknolojisi ve enerji depolama sistemleriyle birleştiren Atlante, türünün benzersiz bir projesidir. NHOA, 26 ülkede çevrimiçi ve geliştirme aşamasında olan 1 GWh’den fazla sistemle bu alanda kapsamlı deneyime sahiptir. Depolama sistemleri, yenilenebilir kaynaklardan enerji üretimi ile birleştirilebilen teknik olarak en uygun çözümdür, bu nedenle enerji depolanabilir ve daha sonra talep gerektiğinde daha fazla kullanım için kullanılabilir hale getirilebilir. İstasyonun konumuna ve planlanan şarj tipine (‘hareket halinde’ veya ‘hedefte’) bağlı olarak, Atlante şarj istasyonları ayrıca yerleşik güneş panelleri ve ‘ikinci ömür’ piller kullanan depolama sistemleri içeren çatılar içerecektir.