Formula1, İngiltere’de Kullanacağı Lastikleri Açıkladı..!İngiltere’de gerçekleştirilecek Formula 1 sezonunun onuncu yarışı öncesinde Pirelli pilotların kullanacağı lastikleri açıkladı. Sezonun ortasına gelindiğini gösteren İngiltere Grand Prix’sinde P Zero Beyaz orta, P Zero Sarı yumuşak ve P Zero Kırmızı süper yumuşak lastikler kullanılacak. Böylece, süper yumuşak lastikler ilk defa İngiltere Grand Prix’sinde kullanılmış olacak.

Pirelli F1 Ingiltere Grand Prix_tr

MARIO ISOLA – PIRELLI OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI

“Silverstone’a orijinal olarak planladığımızdan daha yumuşak lastikler getirme kararı Pirelli tarafından verildi ama pilotların, FIA’nın, takımların ve reklam verenlerin tam onayı alındı. Zira hepsi daha agresif lastikler önermeye çalıştığımızı anladılar. Bu sayede farklı stratejiler belirlemek için daha çok fırsat olacak ve takımların birden fazla pit stop yapması gerekebilecek. Doğal olarak oraya gittiğimizde aşınma ve erime seviyeleri hakkında daha iyi bir fikrimiz olacak. Özellikle de Silverstone’a ilk defa götürdüğümüz süper yumuşak lastikler için. Silverstone’un tüm sezonun lastikleri en zorlayan pistlerden biri olduğu düşünülürse, 2017’nin en yumuşak lastiklerinden birinin orada nasıl performans sergileyeceğini görmek ilginç olacak. Hava da önemli bir faktör zira geçmişte aşırı farklı koşullar ve sıcaklıklar gördük.”

 YENİLİKLER

  • Programın çok yoğun olduğu pistte aksiyon perşembe günü Formula 2 ve GP3 deneme sürüşleriyle başlıyor. Bu nedenle cuma günkü F1 deneme sürüşlerinde pistte lastik kalıntıları artmış olacak.
  • Geçen yılın dünya şampiyonu Nico Rosberg, Goodwood Festival of Speed’de 2014’te yarıştığı Mercedes W05 ile buluştu. Valtteri Bottas da aracı sürdü.
  • Pirelli’nin 2018 test sürüşleri, İngiltere Grand Prix’sinin ardından Force India  ve Williams takımlarının salı ve çarşamba günü prototip lastiklerle yarış lastiklerini denemeleriyle devam edecek.